اسم رنگ جدید
اگر فکر می کنید همه رنگ ها را می شناسید و نام آنها را می دانید، سخت در اشتباهید. رنگ هایی وجود دارد که نام خاص خودشان را دارند و تا بحال آنها را نشنیده اید.

رنگ هایی زیبا با اسامی که برایتان ناشناخته است

همه ما تقریبا با رنگ های قرمز، آبی، سبز، زرد، نارنجی، بنفش، صورتی و ... آشنایی داریم. همچنین می دانیم به کمک برخی رنگ های اصلی به عنوان مثال قرمز، آبی و زرد می توان به برخی رنگ های فرعی نظیر سبز، بنفش و نارنجی دست پیدا کرد اما با این حال رنگ های دیگری هم هست که ممکن است اصلا تابه حال اسمشان را هم نشنیده باشید. در این قسمت از دنیای مد نمناک به معرفی برخی از این رنگ ها می پردازیم:

مالاکیت (Malachite)

این نوع رنگ سبز بوده و نام آن برگرفته از نام مواد معدنی کربناتی همچون مالاکیت (مرمر سبز) و یا مس کربنات می باشد. در سال 1800 از رنگ سبز به دلیل تنوع درجه رنگ بسیار، استفاده می شد. بنابراین کاربرد رنگ سبز، به نوعی ریشه تاریخی دارد.

رنگ مالاکیت

گامبوژ (Gamboge)

این نوع رنگ شبیه رنگ زرد خردلی است و البته کمی تیره تر از آن به نظر می رسد. این نوع رنگ عیلرغم سایه رنگ تیره ای که دارد، در عین حال رنگی درخشان به نظر می رسد. نام آن برگرفته از درخت گامبوژ است که صمغی زرد رنگ دارد.

همچنین این رنگ از نام کمبوجیه دوازدهمین نقاش قرن گرفته شده است. علیرغم اینکه جز رنگهای بر پایه آب می باشد، در رنگ زدن و جلابخشیدن به وسایل چوبی نیز به کار می رود. استفاده از این نوع رنگ از قرن هفدهم در اروپا رواج داشته است.

فالو (Fallow)

فالو،نام یکی از رنگ های قدیمی است اما هنوز هم درادبیات انگلیسی نام آن برده می شود. البته رنگ چندان زیبایی نیست. نوعی رنگ قهوه ای است که نام آن رنگ خاک را تداعی می کند. این نوع رنگ در افریقای جنوبی و هند به عنوان یک نوع رنگ قهوه ای شناخته می شود.

فالو

بادنجانی (Aubergine)

بادنجانی نوعی بنفش مایل به قهوه ای است و به تیره گی رنگ پوست بادنجان است و جذابیت بسیار زیادی دارد و با توسی و فیروزه ای ترکیب بسیار جالبی می سازد.

پاوو(Pavo)

پاوو رنگی میان آبی درباری و فیروزه ای تیره و دقیقا مشابه پرهای بسیار زیبای طاووس است که به آن طاووسی می گویند. این رنگ را نمی توان سبز یا آبی نامید.

رازماتاز (Razzmataz)

این نوع رنگ، به نوعی صورتی - قرمز است که نخستین بار در سال 1993 ابداع شد. در وهله اول شبیه رنگ گل رز به نظر می رسد که اطراف آن رنگ قرمز پاشیده شده است. نام این رنگ توسط فردی به نام " لورا بارتولومل هال " که اولین بار آن را در سن پنج سالگی شناخت و از آن استفاده کرد، تعیین و نام گذاری شد.

رازماتاز

خاک رُسی (Bole)

خاک رُسی که حس شکلات را به بیننده القا می کند، نوعی قرمز متمایل به قهوه ای و رنگی بسیار زیباست.

بیزانتیم (Byzantium)

بیزانتیوم نوعی رنگ بین ارغوانی و سرخابی است که بیشتر به سمت ارغوانی کشش دارد و گاهی به اشتباه بنفش خوانده می شود. می توان گفت این رنگ نوعی سرخابی است که رنگدانه بنفش هم در خود دارد. زرد، توسی، آبی و مشکی رنگ های مکمل رنگ بیزانتیم هستند.

قرمز فالون (Falu red)

قرمز فالون، یک نوع رنگ قرمز است که در سوئد مورد استفاده قرارمی گیرد. قرمز فالون سایه رنگ تیره ای از قرمز دارد و در نمای آجری خانه ها، به کار رفته و نمایی گران قیمت به نظر می رسد. نام این رنگ برگرفته از رنگ مس از معدن فالون در سوئد می باشد و از قرن شانزدهم تاکنون مورد استفاده بوده است.

اگر چه امروزه به ندرت در مورد خانه ها کاربرد دارند و اخیرا آنان مایلند در نمای آجری خانه ها از رنگ های روشن تر و خنثی استفاده کنند اما کماکان در نقاطی از این کشور استفاده از آن دیده می شود.

قرمز فالون

وِرمیلیون (Vermilion)

وِرمیلیون رنگ قرمز گوجه ای و نوعی قرمز روشن مایل به نارنجی است که گذشته در پیکان جوانان شاهد آن بودیم.

آرسنیک ( Arsenic)

این نوع رنگ جز رنگ های شاد نیست، بلکه نوعی آبی - خاکستری تیره است و نام آن از نام فلز آرسنیک گرفته شده که به این رنگ است. هر چند در برخی موارد، عناصر آرسنیک دیگری نیز هستند که به رنگ قرمز - نارنجی می باشد.

آرئولین (Aureolin)

آرئولین که به آن زرد قناری نیز می گویند، زرد بسیار جان دار و زنده و پر انرژی است. این زرد زیبا را می توان با آبی یا توسی ترکیب نمود.

آرئولین

زنگاری (Verdigris)

زنگاری نوعی سبز زیبا است که در اصطلاح شیمی به آن استات مس می گویند که در اثر پوسیدگی فلز مس روی آن ظاهر می شود. از این رنگ می توان در دکوراسیون خانه استفاده کرد.

کردوبایی (Cordovan)

کردوبایی نوعی رنگ از خانواده زرشکی و قرمز مایل به قهوه ای است که نام آن از شهری به نام کردوبا در کشور اسپانیا که در صنعت تولید چرم بسیار شهرت دارد، گرفته شده است.

فلدگرو (Feldgrau)

فلدگرو یک واژه آلمانی است معادل انگلیسی این کلمه field gray (زمین خاکستری)می باشد. این نوع رنگ در گذشته برای لباس های یونیفورم افراد از سال های 1907 تا 1945 کاربرد داشته و امروزه نیز رنگ یونیفورم ارتش آلمان به این رنگ است. این رنگ تقریبا به نوعی خاکستری – سبز است.

فلدگرو

سی یِنا (Sienna)

سی یِنا رنگی قهوه ای مایل به قرمزیا آجری تیره است که قرمز زیادی دارد و نام آن از شهر سی ینادر ایتالیا گرفته شده است زیرا خاکی قرمز حاوی مقدار زیادی آهن و منگنز در این شهر وجود دارد.

گزاندو(Xandu)

نه فکر نکنید این اسم یک فیلم است بلکه اسم یک نوع رنگ است. رنگ سبز - خاکستری.

این نوع رنگ برگرفته از گیاه فیلودندرون می باشد که برگ های ان سبز و با سایه رنگ خاکستری است و این گیاه به وفوردراسترالیا رشد می کند و نام این گیاه اساسا ازنام یک شهرقدیمی درچین گرفته شده است.

رنگ آبی سازمان ملل ( United nations blue)

این نوع رنگ آبی را روی پرچم سازمان ملل می توانید ببینید. همچنین رنگ یونیفورم کارکنان این سازمان نیز به همین رنگ است.

رنگ آبی سازمان ملل

فولوِس (Fulvous)

فولوِس ترکیب رنگی زیبایی است که از پر مرغابی و پرنده های دیگر الهام گرفته است و ترکیبی از زرد مایل به قهوه ای است.

گل سنگی (Lichen)

رنگ گل سنگی نوعی ترکیب تیره از سبز، زرد و توسی است که ته مایه رنگ سبز که در آن دیده می شود، مانند کپک هایی که در اطراف درختان رشد می کنند. و طراحان و دکوراتورهای بسیاری از این رنگ استفاده می کنند.

کاپوت مورتوم (Caput mortumm)

این رنگ در تنوع رنگ های بنفش و یا قهوه ای مایل به خرمایی بوده که در موقع اکسید آهن این رنگ ها مشاهده می شوند. این نوع رنگ در مراسم های مذهبی هم کاربرد دارد.

رنگهایی زیبا و جدید که اسم آنها را نمیدانید

3.937
این مطلب مفید بود ؟298
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی