پلان کف سازی
تاکنون شاید بارها با اصطلاح پلان کف سازی روبرو شده باشید و اما معنای بخصوصی را قادر به درک نباشید. اما پلان کف سازی به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

پلان کف سازی چیست؟

پلان کف سازی به معنای طراحی مقیاس و موقعیت های مختلف برای نشان دادن موقعیت اتاق ها و تجهیزات داخل منزل است. طراحان و معماران اغلب از پلان کف سازی به عنوان یک ابزار بصری استفاده می کنند تا مطمئن شوند که اتاق ها می توانند فضای خوبی را در منزل ایجاد کنند. چنانچه در بخش های قبلی دنیای مد نمناک عنوان شد، پلان کف سازی معمولاً اهداف زیر را دنبال می کند:

خطوط چند بعدی

این ها اندازه گیری هایی هستند که طول لوازم را نشان می دهند. به عنوان مثال طول پنجره را در نظر می گیرند.

مقیاس

این فاکتور نشان می دهد که چه درجه ای از فضای کلی می تواند داخل صفحه یا بخشی از برگه پیش نویس نشان داده شود. این روز ها رایج ترین مقیاس ها یک چهارم اینچ است.

مقیاس در پلان

انواع اتاق ها و لوازم

این مورد شامل دیوار، پنجره، در، یک اتاق جداگانه، کمد، مبلمان، پله و دیگر لوازم خانه است.

اهمیت پلان کف سازی

پلان کف سازی رابطه کلیدی بین فضاها و اتاق های شخصی را نشان می دهد بنابراین طراحان می توانند به راحتی متوجه شوند که یک فرد چگونه در بین لوازم خانه حرکت می کنند. همچنین در پروژه های طراحی داخلی هم بسیار موثر است.

پلان کف سازی میزان و مقیاس پروژه را برای سازنده مشخص می کند تا بتواند سریع آن را چک کند. همچنین به طور موثر تجهیزات ساخته شده در منزل را در نظر می گیرد تا هنگام حمل لوازم دیگر با مشکل دچار نشوند.

پلان کف سازی

انواع رایج پلان کف سازی

پلان کف سازی انواع مختلفی دارد که شامل: 

پلان خانه

پلان خانه مجموعه ای از طراحی های ساخت و ساز است که جزئیات کلی ساختمان را تعیین می کند که همراه با آن، نصب لوازم مختلف داخل منزل هم به صورت ثابت قرار می گیرند و مشخص می شوند.

نمونه های فوق العاده از پلان کف سازی خانه را میتوانید در مطلب "25 مدل نقشه و پلان کف سازی آپارتمان دوخوابه" مشاهده کرده و برای ساخت خانه ی خود استفاده کنید.

پلان کف سازی اداره

این پلان نشان می دهد مکانی که کارمندان با یکدیگر تعامل دارند چگونه است.

پلان اداره

پلان نشیمنگاه

در حالت ایده آل این پلان نشان می دهد که مخاطبان باید طبق چه الگویی روی صندلی ها بنشینند. همچنین بین میهمانان و افراد مختلف تمایز قائل می شود. این پلان همچنین در بسیاری از موارد مانند میتینگ های رسمی یا مراسم شام و یا احداث سالن، تئاتر و سینما به طور متفاوت در نظر گرفته می شود.

پلان باغ

فرآیند طراحی و تولید برنامه هایی برای کاشت درخت و مناظر طبیعی در باغ جزء این پلان محسوب می شود و تجربه خوبی را برای افراد به ارمغان می آورد.

پلان باغ

آیا محدودیتی برای پلان کف ساده وجود دارد؟

پلان کف سازی می تواند نقشه کلی از فضا را نشان دهد اما جزئیات به اندازه کافی نشان داده نمی شوند. بنابراین طراحان و معماران، پلان کف سازی را نقطه شروعِ مفهومی می دانند و مهندسان یا مدیران پروژه های ساخت و ساز معمولاً به طراحی های پیشرفته تری نیاز دارند تا بتوانند این طراحی های خود را اجرا کنند. همچنین پلان کف سازی به مشتری کمک می کند تا تصمیم بهتری برای خریدن خانه داشته باشد.

اصول و ترفندهای فنگ شویی برای پلان کف سازی

طراحی خانه بسیار مهم است، زیرا می تواند تاثیرات معماری را بیشتر کند. همچنین در خانه فضای زیبایی را ایجاد می کند که برخی از این ترفند ها شامل موارد زیر است:

 • در ورودی خانه نمی تواند روبروی آسانسور، پله یا راه پله قرار بگیرد. در را دهان خانه می دانند بنابراین پله مقابل آن، شبیه به یک شمشیر روبروی دهان است که هرگز فضای مثبتی را ایجاد نمی کند.
 • یک نکته کلیدی در مورد فنگ شویی پلان کف سازی، محل در و پنجره است. به طور خلاصه رابطه بین پنجره و در ورودی، و درِ اتاق جریان انرژی را تعیین می کند. همچنین تخت خواب داخل اتاق خواب نباید خیلی نزدیک به پنجره باشد.
 • انرژی باکیفیت در فنگ شویی داخل اتاق خواب برای سلامت و شادی افراد اهمیت زیادی دارد. در حالت ایده آل بهترین مکان اتاق خواب برای خانه های چند طبقه، بالا ترین اتاق خانه بالای اتاق مطالعه است و بدترین مکان برای اتاق خواب برای خانه های چند طبقه، قسمت بالای آشپزخانه، گاراژ یا اتاق اداری است.

فنگ شویی

چگونه پلان کف سازی طراحی کنیم؟

 • اول یک مکان انتخاب کنید. تصمیم بگیرید مکان شما چه هدفی دارد و چند اتاق یا چند طبقه نیاز دارید و سایز کلی و شکل آن باید چگونه باشد و چقدر بزرگ باشد.
 • لیستی از عوامل کلیدی را تهیه کنید. حتماً یک لیست از نیازمندی هایی که فکر می کنید اهمیت دارند را تهیه کرده و استفاده کنید.
 • عوامل اندازه گیری را بشناسید. حتماً عواملی مثل در ، پنجره، مبلمان و لوازم الکتریکی را هم در نظر بگیرید.
 • ساختار کلی را طراحی کنید. به دیوار، پنجره و کف ساختمان دقت کنید.
 • المان های بیشتری را اضافه کنید. تجهیزاتی مثل یخچال، ماشین ظرفشویی، خشک کن و دیگر لوازم مهم را در نظر بگیرید و برای آنها یک فضای کافی در ذهنتان داشته باشید.
 • کارتان را ارزیابی کنید. با دقت حتماً پلان کف سازی را دوباره اندازه گیری کنید و فضای خصوصی قابلیت دسترسی را دوباره مد نظر قرار دهید.

نکات مهم هنگام طراحی پلان کف سازی

 • منعطف باشید چراکه کاربرد اتاق ها در طول زمان تغییر می کنند. بنابراین برنامه شما باید کاملا منعطف عمل کند.
 • کاربردی عمل کنید؛ به عنوان مثال تجربه نشان می دهد که حمام باید دور از آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری باشد همچنین اتاق ناهار خوری باید از همه جا بزرگتر باشد تا افراد زیادی در آن، جای بگیرند. اگر می خواهید اتاقی برای کار درست کنید، این اتاق باید نور کافی را دریافت کند.

پلان کف سازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ف.ن
برچسب : معماری منزل
وبگردی