آلرژی
به زبان ساده آلرژی یا همان حساسیت واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد حساسیت زا پیرامون افراد می باشد که این واکنش و علائم آلرژی در هر فردی متفاوت می باشد.

در مورد آلرژی و دلیل آن بیشتر بدانید

انسان ها ممکن است از دو طریق آلرژی داشته باشند :یا از بدو تولد (به دلیل ژن هایشان) به چیزی حساسیت داشته باشند یا در طی رشد به چیزی حساسیت پیدا کنند .

شاید شنیده باشید که افراد زیادی از سنین پایین دچار آلرژی می شوند که متعاقبا در زندگی آن ها ماندگار است . همچنین مواردی وجود دارد که افراد به طور ناگهانی نسبت به چیزی که حساسیت داشته اند ، واکنشی نشان نمی دهند. چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ چگونه افراد نسبت به چیزی حساسیت پیدا می کنند یا حساسیت آن ها از بین می رود ؟ در این قسمت از نمناک لازم است از پایه این بحث را شروع کنیم..

آلرژی چیست؟

آلرژی وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن نسبت به چیزی که در محیط زندگی او وجود دارد ، پاسخ می دهد و به طور کلی شاید برای افراد دیگر مضر محسوب نشود . آلرژی همچینین تحت عنوان بیماری های آلرژیک نیز شناخته می شود زیرا ممکن است منجر به بیماری هایی چون آسم آلرژیک ، تب یونجه، درماتیت آتوپیک و ... شود.

اگر چه برخی از آلرژی ها به طور بالقوه می توانند به شرایط پزشکی (به عنوان مثال آسم آلرژیک) تبدیل شوند اما همه آن ها چنین نیستند ، خصوصا اگر به سرعت تشخیص داده شده و درمان شوند .

حساسیت

مواد حساسیت زای رایج

موارد مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد حساسیت در افراد شود .

برخی از مواد حساسیت زا عبارتند از :

علائم آلرژی

گاها همچنین به گرد وغبار (که تقریبا همه جا وجود دارد) و حتی بعضی از فصول (که علائم آلرژیک تشدید می شود) حساسیت نشان می دهند.

بیشتر نمونه هایی که ذکر شد ، آلرژن طبیعی هستند که در محیط یافت می شوند . آلرژی به برخی از دارو ها نیز وجود دارد که عموما ناخوشایند هستند .

علائم آلرژی

آلرژن ها علائم مختلفی را در هر فرد نشان می دهند . برخی از رایج ترین علائم آلرژی شامل :عطسه مداوم، گرفتگی بینی، تب یونجه، خارش پوست ، تنگی نفس ، سرفه و ... می شود.

مقابله با برخی از آلرژی ها آسان است به این معنی که تنها لازم است خود را از قرار گیری در معرض آن ها دور نگه دارید . این راهکار مسلما موثرترین راه مقابله با اکثر آلرژی های غیر کشنده است به عنوان مثال :اگر به گیاهی خصوصا اگر گیاه نادری باشد حساسیت دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از قرار گرفتن در کنار این گیاه خودداری کنید. بنابراین راهکار اصلی دوری از آلرژن ها است .

پیشگیری از حساسیت

چرا نسبت به برخی آلرژن ها حساسیت پیدا می کنیم؟

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ما به اشتباه یک محرک خارجی را به عنوان تهدیدی برای بدن تشخیص می دهد و با حمله به آن واکنش نشان می دهد . نتیجه حملات سیستم ایمنی بدن به چنین عامل محرک خارجی ؛ علائمی چون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی ، عطسه یا حتی تجمع مقدار زیادی مایعات کشنده در داخل ریه ها می باشد .

در حالت دوم ، وقتی سلول های ایمنی بدن فردی ناگهان به محرک خارجی برخورد کند ، آلرژی ایجاد می شود و به اشتباه آن را برای بدن مضر می داند . این امر باعث می شود بسیاری از سلول های ایمنی بدن نیز از این الگو پیروی کنند و همگی فعال شوند تا آن محرک خارجی را مضر برای بدن معرفی کنند.

همچنین اگر فرد به طور مداوم در معرض آن ماده حساسیت زا قرار گیرد، حساسیت بدتر خواهد شد .

با حفظ تماس فرد با مواد حساسیت زا ، سلول های ایمنی بدن تولید می شوند که متعاقبا با گذشت زمان علائم شدیدتری ایجاد خواهند کرد بنابراین اینگونه افراد به چیزی حساسیت پیدا خواهند کرد .

آلرژی چیست

چگونه می توان از حساسیت به چیزی پیشگیری کرد ؟

در این مورد بارها در بخش بهداشت و سلامت نمناک خوانده اید و میدانید که در واقع افراد به دو روش اصلی می توانند از بروز آلرژی نسبت به چیزی پیشگیری کنند:آلرژی ها ممکن است به تدریج و در طی چند سال از بین بروند یا این که به طور ناگهانی از بین خواهند رفت .

در حالت اول ، افراد وقتی به طور مداوم در معرض ماده آلرژی زایی که به تدریج درحال افزایش است قرار بگیرند می توانند نسبت به آن حساسیت نداشته باشند . به عبارت دیگر سیستم ایمنی آن ها متوقف می شود زیرا متوجه می شود که به اشتباه به عامل خارجی بی ضرر حمله کرده است .

بسیاری از روش های درمانی ضد آلرژی به این ترتیب عمل می کنند.

پیشگیری از آلرژی

همچنین افراد می توانند به طور ناگهانی دیگر نسبت به چیزی حساسیت نداشته باشند. سیستم ایمنی بدن می تواند این کار را انجام دهد و با دیدن اینکه این سلول ها خود سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند ، به طور خودکار تمام سلول های ایمنی ضد آلرژی را از بین خواهند برد . بنابراین سیستم ایمنی بدن با از بین بردن تمام سلول های ایمنی ضد حساسیت خود واکنش نشان می دهد و دیگر فرد نسبت به عوامل خارجی حساسیتی نخواهد داشت.

راه دیگر، درمان آلرژی است . شما می توانید با مراحل خاص جراحی به طور کامل تمام سلول های ایمنی ضد آلرژی را از بین ببرید که مسلما خطرات خاص خود را به همراه دارد و می تواند حتی زندگی شما را نیز تهدید کند .

تعریف آلرژی یا حساسیت به زبانی ساده

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / س
وبگردی