چاکرا چیست
اگر اهل مطالب روانشناسی باشید حتما تا به حال نام انرژی چاکرا به گوشتان خورده است و در مورد قدرت انرژی و مراکز چاکرا در بدن کنجکاو هستید.

چاکرا چیست و چه کاربردی دارد ؟

چاکرا یک واژه سانسکریت است که به معنای چرخ یا چرخه است. در فضای معنوی مانند یوگا چاکراها به عنوان چرخه انرژی هستند که از لحاظ فیزیکی قابل تشخیص نیستند اما به روح معنوی انسان ها مرتبط می باشند. هفت چاکرای اصلی در بدن افراد از استخوان خارجی تا فرق سر وجود دارد. همان طور که گفتیم چاکراها پایه انرژی هستند و با رنگ درمانی ارتباط دارند. هر کدام از هفت چاکرا هایی که گفتیم عملکرد های منحصر به فردی دارند که جوانب مختلف تجربه انسانی را رقم می زنند.

هفت چاکرا

معرفی هفت چاکرای اصلی و کاربرد هریک

1.  چاکرای ریشه

چاکرای ریشه ای در بیس و پایه ستون فقرات قرار گرفته که ارتباط با جهان بیرون را تعیین می کند و نیازهای پایه انسان مانند غذا ، مسکن و پوشاک را شناسایی می کند که معمولاً با رنگ قرمز و عنصر زمین مرتبط است.

2. چاکرای ساکرال

این چاکرا زیر ناف قرار دارد و به جنسیت و روح خلاقانه فرد مرتبط است. انرژی آن باعث می شود که ما به کشف جهان اطراف تشویق شویم و خلاقیت های هنری خود را به کار بیندازیم . رنگ پایه این چاکرا نارنجی است و به عنصر آب برمی گردد.

 چاکرای ساکرال

3. چاکرای خورشیدی پلکسوز

این چاکرا بین قفسه سینه و ناف قرار گرفته و منبع حرمت نفس است و تمایل ما را به فعالیت های مختلف نشان می دهد. از لحاظ فیزیکی به بهبود گوارش کمک می کند و رنگ آن زرد است و به عنصر آتش مربوط می باشد.

4. چاکرای قلب

این چاکرا دقیقاً وسط سیستم قلبی عروقی قرار گرفته و به اعضای بدن همچون قلب و ریه ها مرتبط است. چاکرای قلب به عواطف شخص مانند بخشندگی و توانایی سپاسگزاری و ارتباط او با معنویات و دیگران مرتبط می شود و رنگ آن سبز است و به عنصر هوا مرتبط می باشد.

چاکرای قلب

 5. چاکرای گلو

چاکرای گللو کنترل گردن ، دهان ، زبان و دیگر قسمت های موجود در گلو را به عهده دارد. چگونگی ارتباط ما را مدیریت می کند و به ما اجازه می دهد که مهارت های خود را نشان دهیم . اعتماد به نفس و فهم و درک به این چاکرا مربوط است و رنگ آن آبی است و به عنصر آسمان بر می گردد.

6. چاکرای چشم سوم

این چاکرا پشت پیشانی در فضای بین ابروها قرار گرفته است. چاکرای چشم سوم دیدگاه و بصیرت را مدیریت می کند که مخصوصاً از لحاظ معنوی حائز اهمیت است. این چاکرا ارتباطات درونی را قوت می بخشد که ممکن است این ارتباطات در جهان و یا فراتر از آن وجود داشته باشد. رنگ آن نیلی است و عنصر آن نور می باشد.

چاکرای چشم سوم

7. چاکرای تاج چیست؟

چنانچه در نمناک میخوانید این چاکرا در بالای سر قرار گرفته و معنوی ترین چاکرا محسوب می شود و هوشیاری معنوی و بیداری درونی را از ابعاد مختلف مدیریت می کند و رنگ آن بنفش یا سفید است و متضمن روح است.

مدیتیشن چاکرا چیست ؟

همه منابع تمرین ها زیر نظر چتر مدیتیشن چاکرا هستند و بعضی از آن ها خودشان را وقف بیداری معنوی می کنند و بعضی دیگر به دنبال شفا و ریلکسیشن هستند. تمرین های معنوی باید زیر نظر یک فرد ماهر صورت پذیرد.

چاکرا چیست و هر نوع آن چه کاربردی دارد ؟

525
این مطلب مفید بود ؟250
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی