دانستنی های دارک وب
محیط “دارک وب” یکی از پر حاشیه ترین ها در جهان است و شاید شما هم سوالات زیادی در این زمینه داشته باشید که به تمامی آنها در این گزارش از نمناک پاسخ داده خواهد شد.

دارک وب چیست؟

دارک وب به بخشی از اینترنت گفته می شود که در موتورهای جستجوگر قابل مشاهده نیست و اگری کسی قصد داشته باشد تا در موتور جستجو به دنبال دارک وب باشد، باید از مرورگر دارک وب Tor استفاده کند. خب بی شک هدف از ساخت دارک وب را به عنوان کانون فعالیت های مجرمانه شنیدید و همینطور نیز می باشد! برای درک این مفهوم شما یک دریای وسیع و عمیق را تصور کنید. در این دریا ماهی های مختلفی وجود دارند و اما در قسمت های عمیق دریا محیطی تاریک و عمیق ایجاد شده است که ماهی های ناشناسی هنوز در آنجا زندگی می کنند و با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز ناشناس هستند.

این در حالی است که محققانی به نام های "Daniel Moore" و "Thomas Rid" در طی اقدامی محنویات 2723 سایت دارک وب را در 5 هفته مورد بازرسی قرار دادند و متوجه این شدند که 57% از محتویات آنها غیرقانونی هستند و اما کمی بعدتر در سال 2019مطالعه ای به نام "Into the Web of Profit" توسط "Dr. Michael McGuires" انجام شد و نشان داد که اوضاع این دسته از وب سایت ها بدتر شده است.

دارک وب

لیست سایت های دارک وب از سال 2016 تا 20 درصد افزایش یافته است و از تمام لیست سایت های دارک وب (به استثنای فروشندگان مواد مخدر)، 60 درصد از این وب سایت ها می توانند بر روی اقتصاد تاثیر منفی بگذارند. وقتی که شما وارد این وب سایت ها می شوید، می توانید به شماره کارت های اعتباری، انواع مواد مخدر، اسلحه، پول تقلبی، لایسنس های مختلف، نتفلیکس و.... که توسط کاربران این وب سایت ها هک شده اند دسترسی پیدا کنید که می توانید وارد کامپیوتر و اطلاعات دیگران شوید.

برای مثال برای دسترسی یافتن به حساب 500 هزار دلاری در امریکا تنها کافی است که 500 دلار بپردازید و یا حتی برای داشتن 3000 دلار تقلبی که با نسخه اصلی فرقی ندارد، فقط 600 دلار خواهید پرداخت یا یک حساب مادام العمر نتفلیکس را تنها 6 دلار خریداری نمائید! در دارک وب می توانید افراد هکر را برای حمله به کامپیوترهای مختلف استخدام کنید تا به اطلاعات مختلفی از IP های متفاوت دسترسی پیدا کنید که تنها با مرورگر tor امکان پذیر است.

تفاوت deep web با دارک وب

معنای deep web اصطلاحا به معنای وب عمیق و معنای Dark web اصطلاحا وب تاریک می باشد که گاها ممکن است با یکدیگر استفاده شوند و اما یکسان نیستند! بطور کلی منظور از deep web هر چیزی در اینترنت است که هیچ اسم و شخصی پشت آن نیست و توسط موتورهای جستجوگری مانند گوگل قابل دسترس هستند. از این رو برای دسترسی به محتوای deep web باید اعتبار خریداری کنید! با این حال در deep web می توانید به سوابق پزشکی، اسرار محرمانه شرکت ها، وب سایت های پولی و امثالهم دسترسی پیدا کنید که این تنها چند مورد می باشد.

اما دارک وب زیرمجموعه deep web است که عمدا پنهان می باشد که برای دسترسی به وب سایت های دارک وب باید از مرورگر خاص خودش استفاده کنید. بطور کلی شخصی هنوز نتوانسته است تعداد سایت های دارک وب را تخمین بزند که این دسته از وب سایت ها چند درصد از بستر وب را تشکیل می دهند و اما گفته می شود که حدودا چیزی نزدیک به 5% می باشند و برخی از آنها برای مقاصد غیرقانونی استفاده نمی شوند.

ابزارها و خدمات دارک وب

مطالعه Into the Web Profit در طی گزارش خود 12 دسته از ابزارها و خدمات را شناسایی کرده است که می توانند برای جامعه و اجتماع خطرات زیادی داشته باشند و بطور کلی سرویس های دارک وب عبارتند از؛

 • حمله بد افزاری، ddos و botnets
 • دسترسی یافتن به کامپیوترهای مختلف
 • جاسوسی
 • درخواست پشتیبانی از سرویس های مختلف
 • فروش کارت های اعتباری و اشتراکی
 • فیشینگ مالی
 • هک اطلاعات مشتری
 • داده های مالی افراد و شرکت های مختلف
 • اسرار تجاری شرکت ها و...

اما چگونه این موارد می توانند مضر باشند؟!

مواردی که در قسمت بالا گفته شدند، تنها چند مورد هستند که می توانند در ابعاد و اندازه خود، به جامعه و افراد جوامع آسیب وارد کنند که شامل موارد ذیل خواهند بود؛

 • کاهش امنیت وب سایت ها
 • مختل کردن سایت های مختلف و بیکار کردن نیزوهای آن
 • هک کردن اطلاعات شرکت های مختلف
 • سرقت IP های مختلف برای محو کردن رد پا

مرورگر دارک وب

تمام فعالیت های گفته شده در قسمت بالا ممکن است فکر کنید که استفاده از دارک وب بسیار ساده و آسان می باشد و این در حالی است که چنین چیزی محال می باشد و اول از همه باید از یک مرورگرخاص استفاده کنید و دوما امکان استفاده از دارک وب بدون این مرورگر خاص امکان پذیر نیست و سوما اگر از این مرورگر خاص استفاده نکنید، حتما خودتان هم هک خواهید شد!

مرورگر دارک وب

برای دسترسی به وب سایت های دارک وب باید از مروگر خاصی استفاده کنید که IP شما را پنهان سازد و شخص هکر هرچقدر در این زمینه حرفه ای باشد، باز هم نمی تواند رد IP شما را بزند که در این میان مرورگر tor می تواند کاربرد خاصی داشته باشد چرا که ip شما را غیرقابل مشاهده و هک خواهد کرد و به همین دلیل به مرورگر tor، جادوگر نیز گفته می شود و اما همان گونه که می دانید هر روز تکنولوژی پیشرفت می کند و حتی اگر شما از قوی ترین ابزارها هم استفاده کنید باز هم امکان دارد غیرممکن ها ممکن شوند... .

موتور جستجوی دارک وب

خب در قسمت بالا با مرورگر دارک وب آشنا شدید و در این قسمت قصد داریم شما را با موتور جستجوی دارک وب آشنا سازیم. نام این سرچ انجین، Grams است که یک چیزی مانند گوگل خودمان است اما با هزاران تفاوت! در این سرچ انجین برای اینکه کاربر در آن باقی بماند، نتایج را تکرار خواهد کرد و وقتی که شما چیزی را جستجو می کنید، شاید نتایج نامرتبطی را به شما نشان دهد که اصلا به اصل ماجرا مرتبط نیست!

وب سایت های دارک وب

در محیط سیاه دارک وب، وب سایت هایی وجود دارند که به نسبت به سایت های عادی دارای تفاوت های زیادی هستند! اولین مورد پسوند دامنه آنها می باشد! برای مثال بجای اینکه به com. یا co. ختم شوند، به inon. ختم می شوند که به گفته ویکی پدیا این یک پسوند دامنه سطح بالا است که پشت آن یک سرویس پنهان وجود دارد که تنها با مرورگر tor قابلیت دسترسی وجود دارد!

سایت دارک وب

همچنین وب سایت های دارک وب از ساختاری به نام scrambled استفاده می کنند که URL هایی ایجاد می کنند که به خاطر سپردن آن کار سخت و غیر ممکنی می باشد که متشکل شده از اعداد و حروف بی ربط هستند! حتی امکان این هم وجود دارد که این وب سایت به عنوان تله باشند و وقتی هزینه را وارد آن می کنید، بطور کلی بسته شود و در نهایت کلاهبرداری علنی انجام خواهد شد و هیچ راهی هم برای دسترسی وجود نخواهد داشت!

تجارت در دارک وب

چند سالی است که حرف از ارز دیجیتال زده می شود که مهم ترین آنها که در طی این چند سال رشد صعودی داشته است، بیت کوین می باشد. در دارک وب برای انجام کارهای مختلف، از ارز دیجیتال بیت کوین استفاده می شود که طرفین بدون اطلاع از هویت یکدیگر، می توانند در تعامل باشند! همچنین حرف هایی زده می شوند که گفته می شود ارز دیجیتال بیت کوین عامل اصلی رشد دارک وب بوده است!!

تجارت در دارک وب

تقریبا تمام سایت های دارک وب و دیپ وب از ارز دیجیتال بیت کوین و امثالهم استفاده می کنند که این بدین معنا نیست که استفاده از ارز دیجیتال در آنها ایمن است و تقاضای شما انجام خواهد شد چرا که هر چیزی در دارک وب 50 50 می باشد! یا انجام خواهد شد یا انجام نخواهد شد! قبل از ورود باید با این دو مورد رو در رو شوید و با خودتان کنار بیایید!

ناشناس بودن ذاتی محیط، باعث جلب توجه کلاهبرداران و سارقان می باشد که شاید قابلیت های دروغین را اعلام کنند و بعد از دریافت هزینه که 99% بصورت آنلاین خواهد بود، دست به فرار خواهند زد و نه شما به هدفتان خواهید رسید و نه مبلغ واریزی شما به حسابی معتبر واریز خواهد شد تا در صورت کلاهبرداری شکایت کنید.

آیا دارک وب واقعی است؟ آیا دارک وب قانونی است؟

واقعی بودن دارک وب، صحت دارد و هیچ انکاری در این زمینه وجود ندارد. اما همان گونه که گفته شد، دارک وب محیطی 50 50 می باشد که حالا نسبت به فعالیت هایی که درون آن انجام می شود، طبیعتا غیر قانونی است و در صورت رخ دادن اتفاقی قطعا، شما یک جرم را مرتکب شده اید! بطور کلی شبکه tor به عنوان یک کانال ارتباطی ناشناس آغاز شد و هنوز هم برای کمک به افرادی که از دارک وب استفاده می کنند، استفاده می شود!

همان گونه که گفته شد دارک وب ممکن است برای جاسوسی میان دو ارگان یا سازمان و یا حتی دو دولت برای جاسوسی مورد استفاده قرار گیرد و اطلاعات سری مورد تبادل قرار گیرد که این اقدام کاملا غیرقانونی می باشد. همچنین شما می توانید به ایمیل هک شده افراد مهم نیز دستسرسی پیدا کنید که این مورد هم غیرقانونی می باشد.

از این رو بطورکلی دارک وب با وجود سرویس هایی که ارائه می دهد، غیرقانونی می باشد که در آن اطلاعات و ابزارهای غیرقانونی وجود دارند که معلوم نیست با پرداخت هزینه ایا به آنها دسترسی پیدا خواهید کرد یا خیر؟!

حرف آخر

دارک وب و دیپ وب با وجود قابلیت هایی که گفته شد که اکثر آنها غیر قانونی هستند، صحت دارند و برای اتصال به آن باید از مرورگر خاصی استفاده کنید. اما توصیه می شود که از این گزارش تنها برای افزایش سطح علمی خود استفاده نمائید و به هیچ وجه حتی یکبار هم از این مرورگر و موتور جستجو استفاده نکنید چرا که هیچ غیر ممکنی تا ابد غیر ممکن نخواهد بود!

هر آنچه که باید در مورد دارک وب بدانید اینجاست

410
این مطلب مفید بود ؟82
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی