انرژی سبز

انرژی سبز چیست؟ + انواع و فواید آن

کد مطلب : 87708زمان مطالعه : 3 دقیقه
این روزها با کمبود سوخت های فسیلی، بهره گیری از انرژی سبز بسیار مرسوم شده است. شناخت کامل این انرژی و فواید آن شما را برای استفاده از انرژی پاک ترغیب میکند.

انرژی سبز چیست و چه فوایدی دارد؟

تحقیق و توسعه انرژی سبز چند سال قبل از آغاز هزاره در حال انجام است. هدف اصلی این تحقیق یافتن راه هایی برای کاهش وابستگی بخش انرژی به زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی و سایر سوخت های فسیلی است.انرژی سبز چیست و چرا در مقایسه با استفاده از سوخت های فسیلی برای منابع انرژی جایگزین بهتری است؟ با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا به پاسخ این سوال برسید.

تعریف دقیق انرژی سبز

انرژی سبز از منابع طبیعی مانند جلبک ها، گرمای درونی زمین، گیاهان، نور خورشید، جزر و مد آب، باران و باد به دست می آید. همه این منابع انرژی به طور طبیعی قابل تجدید هستند. از سوی دیگر، سوخت‌های فسیلی متناهی هستند و توسعه آن میلیون‌ها سال طول می‌کشد.

سوزاندن سوخت های فسیلی برای تولید انرژی نیز مقادیر زیادی دی اکسید کربن یا انتشار کربن تولید می کند.انتشار کربن تأثیر منفی بر محیط زیست دارد زیرا تأثیر زیادی بر آب و هوا دارد.

انتشار کربن از سوختن سوخت های فسیلی یکی از دلایلی است که موجب ذوب شدن یخ های قطبی و به دنبال آن تغییرات آب و هوایی در جهان می شود.

انرژی سبز

مزایای استفاده از انرژی سبز

استفاده از انرژی سبز به محیط زیست آسیب نمی رساند زیرا انرژی سبز از منابع انرژی تجدید پذیر می آید. مزیت استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر این است که این منابع به راحتی در سراسر جهان در دسترس هستند.

دسترسی به سوخت های فسیلی دشوار است و سوخت‌های فسیلی باید از مکان‌های خاص زمین‌شناسی کشف و حفاری شوند تا بتوان از آنها برای تولید انرژی استفاده کرد اما منابع انرژی تجدیدپذیر در دسترس بوده و استفاده از این منابع روز به روز برای مصرف‌کنندگان قابل دوام‌تر و ارزان‌تر می‌شود.

انواع انرژی سبز

فناوری با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که حفظ آن با انواع مختلف انرژی سبز دشوار است. برای شفافیت، ما فقط در مورد انواع انرژی سبز که به طور معمول استفاده می شود بحث کرده ایم.

نیروی خورشیدی

انرژی خورشیدی یکی از محبوب ترین اشکال انرژی سبز است. مصرف کنندگان پنل های خورشیدی را خریداری می کنند که به صورت استراتژیک در مکانی نصب شده اند که بتوانند نور خورشید را در طول روز دریافت کنند. نیروی تولید شده از پنل های خورشیدی را می توان برای روشنایی، گرم کردن آب و طبخ غذا استفاده نمود.

پنل خورشیدی

قدرت باد

برخی از نقاط زمین به طور طبیعی باد می‌وزد. زمان های قدیم مردم از آسیاب های بادی برای مصارف مختلف استفاده می کردند اما امروزه آسیاب های بادی در دنیای مدرن به توربین بادی ارتقا یافته است. یک توربین بادی در تولید نیرو بسیار کارآمدتر است.

برق آبی

نیروی برق آبی از جریان آب تولید می شود. یکی از رایج ترین راه های تولید برق آبی، استفاده از سد آبی است. انرژی با عبور آب از سد تولید می شود.

سخن آخر

به طور کلی انرژی سبز به منابعی از انرژی می گوییم که در هماهنگی با محیط بوده و فرآیند تولید آنها سبب ایجاد آلودگی ‌های زیست محیطی نشود. انرژی ‌های سبز نه تنها آلودگی ایجاد نمی کنند، بلکه قابل تجدید هستند و مردم را از نیاز به منابع تمام شدنی سوخت‌های فسیلی بی‌نیاز می‌سازند، به همین خاطر دانشمندان جهان اذعان کرده اند که تغییر به سمت انرژی سبز تنها راه حل برای خنثی کردن اثرات منفی انتشار کربن به دنبال استفاده از سوخت های فسیلی است. سوال واقعی که باید به آن پاسخ داده شود این است که چه زمانی آماده حرکت به سمت انرژی سبز هستیم؟

انرژی سبز چیست؟ + انواع و فواید آن

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ش
وبگردی