تولد
لووفلوکساسین
لووفلوکساسین دارویی است که برای درمان عفونت از آن استفاده می شود ولی نحوه مصرف این دارو را باید پزشک تجویز کند زیرا مصرف این دارو عوارض جانبی خطرناکی دارد.

داروی لووفلوکساسین چیست و چه کاربردی دارد ؟ 

لووفلوکساسین، آنتی بیوتیکی از گروه فلوروکینولون ها است که با باکتری در بدن مبارزه می کند و برای درمان انواع مختلف عفونت های باکتریایی استفاده می شود. لووفلوکساسین همچنین برای درمان افرادی که در معرض سیاه زخم و یا انواع خاصی از بیماری ها قرار گرفته اند، نیز به کار می رود. به طور کلی کاربرد این دارو در درمان عفونت های باکتریایی پوست، کلیه ها، سینوس ها، مثانه یا پروستات است و برای درمان عفونت های باکتریایی که عامل بروز بیماری هایی همچون برونشیت و پنومونی، و بیمارانی که در معرض طاعون هستند نیز تجویز می شود. 

عفونت کلیه

نکاتی که باید پیش از مصرف داروی لووفلوکساسین

اگر نسبت به لووفلوکساسین یا سایر فلوروکینولون ها (سیپروفلوکساسین،جمی فلوکساسین ، موکسی فلوکساسین ، نورفلوکساسین، افلوکساسین) حساسیت داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید. 

لووفلوکساسین ممکن است باعث ورم یا پاره شدن رگ (فیبری که استخوان ها را به ماهیچه بدن متصل می کند)، به ویژه در رگ آشیل پاشنه شود. این اتفاق می تواند در طول درمان و یا چند ماه پس از توقف مصرف دارو اتفاق بیفتد. مشکلات تاندون ممکن است در برخی افراد خاص (کودکان و بزرگسالان ،یا افرادی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند و یا پیوند عضو دارند)بیشتر باشد. 

اگر تا به حال مشکلات عنوان شده در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک را تجربه کرده اید به پزشک مراجعه کنید: 

 • مشکلات تاندون و استخوان، آرتروز یا مشکلات مفاصل (به ویژه در کودکان)؛
 • مشکلات گردش خون، آنوریسم (برآمدگی رگ)، باریک یا سخت شدن شریان ها؛
 • مشکلات قلبی، فشار خون بالا؛
 • یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز- دانلوس
 • دیابت
 • اختلال ماهیچه یا عصب، مانند میاستنی گراویس
 • بیماری کلیه
 • تشنج یا صرع
 • آسیب مغزی یا تومور مغزی
 • سندروم کیوتی طولانی (در شما و یا یک عضو خانواده)
 • پتاسیم کم در خون (هیپوکالمی)

دیابت

اخطار:این دارو را بدون توصیه پزشک به یک کودک ندهید. 

مصرف داروی لووفلوکساسین

برای مصرف داروی لووفلوکساسین باید در شرایط متفاوت برخی نکات را رعایت کنید.

چگونه باید لووفلوکساسین را مصرف کنید ؟ 

همه دستورالعمل های روی برچسب یا برگه دستورالعمل دارو را بخوانید و دقیقا طبق دستور استفاده کنید. 

لووفلوکساسین را هر روز و به موقع به همراه آب مصرف کنید. مایعات زیادی بنوشید تا کلیه ها هنگام مصرف لووفلوکساسین به درستی کار کنند. 

شما می توانید قرص های لووفلوکساسین را با غذا یا بدون آن بخورید. 

داروی محلول لووفلوکساسین (مایع)را با معده خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید. 

داروهای محلول را به دقت اندازه گیری کنید. برای این کار از سرنگ یا وسیله اندازه گیری دوز دارو (نه یک قاشق آشپزخانه)استفاده کنید. 

این دارو را در مدت زمان تجویز شده به طور کامل استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. کامل نکردن دوره مصرف دارو می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. لووفلوکساسین یک عفونت ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی را درمان نخواهد کرد. 

لووفلوکساسین

لووفلوکساسین را به شخص دیگری پیشنهاد نکنید : 

این دارو ممکن است بر تست ادرار تاثیر بگذارد و نتیجه عکس داشته باشد. به مسئولان آزمایشگاه بگویید که از داروی لووفلوکساسین استفاده می کنید. 

لووفلوکساسین را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید و وقتی که از آن استفاده نمی کنید، درب بطری را محکم ببندید. 

در صورت فراموش کردن مصرف لووفلوکساسین چه اتفاقی می افتد ؟ 

به محض اینکه بخاطر آوردید دارو را مصرف کنید، اما در صورتی که برای دوز بعدی خود زمان کافی نداشته باشید، دو دوز دارو را در یک زمان مصرف نکنید. 

در صورت مصرف بیش از حد مجاز چه اتفاقی می افتد؟ 

خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

حین مصرف دارو از چه مواردی باید اجتناب شود؟ 

تا زمانی که بدانید لووفلوکساسین چگونه بر شما تاثیر می گذارد، از رانندگی یا انجام فعالیت های خطرناک اجتناب کنید. عوارض ناشی از مصرف دارو ممکن است به شما آسیب برسانند. 

داروهای آنتی بیوتیک می توانند موجب اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید پیش از مصرف داروی ضد اسهال به پزشک مراجعه کنید. 

لووفلوکساسین می تواند به راحتی شما را دچار آفتاب سوختگی کند. از نور خورشید یا بسترهای برنزه کننده اجتناب کنید. لباس های مناسب بپوشید و از کرم ضد آفتاب با (SPF 30 یا بالاتر ) هنگامی که خارج از منزل هستید استفاده کنید. اگر متوجه سوختگی شدید، قرمزی، خارش یا تورم پس از تابش خورشید شدید با پزشک در میان بگذارید.

کرم ضد آفتاب

مصرف قرص لووفلوکساسین در دوران بارداری و شیردهی 

مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب خواهد رساند یا نه، بنابراین اگر باردار هستید با پزشک در میان بگذارید. 

استفاده از این دارو نباید در زمان شیردهی باشد. 

عوارض جانبی داروی لووفلوکساسین: 

آنتی بیوتیک فلوروکینولون ها می توانند اثرات جانبی جدی و زیان آور داشته باشند. لووفلوکساسین باید برای عفونت هایی مورد استفاده قرار گیرد که نمی توان آن ها را با آنتی بیوتیک های ایمن تر( دارای عوارض کمتر) درمان کرد. 

در صورت مشاهده برخی علائم عنوان شده در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک مصرف لووفلوکساسین را کنار بگذارید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

سردرد

عوارض خطرناک مصرف لووفلوکساسین 

افزایش فشار داخل جمجمه ،سردرد، گرسنگی، عصبانیت، بی حسی، سرگیجه، تهوع، مشکلات بینایی، سوزش، اضطراب، جنون، مشکلات در تمرکز، افکار خودکشی، مشکلات حرکتی ناگهانی در هر کدام از مفاصل، مشکلات کبد درد در قسمت بالا شکم، از دست دادن اشتها، ادرار و مدفوع تیره، یرقان (زرد شدن پوست و یا چشم ها). 

در موارد نادر، لووفلوکساسین ممکن است باعث آسیب به آئورت شود که منجر به خونریزی خطرناک یا حتی مرگ می شود. اگر درد شدید و مداوم در سینه، معده و یا کمر دارید، خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید. 

اگر علائم آلرژیک (کهیر، سختی در تنفس ، تورم در صورت یا گلو)و یا واکنش شدید پوستی ، تب، گلو درد، سوزش چشم ها، درد پوست، جوش پوستی قرمز و بنفش، خارش یا پوسته پوسته شدن را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

 تب و گلو درد

لووفلوکساسین می تواند موجب اثرات جانبی جدی شود مانند:

 • مشکلات تاندون و عوارض جانبی بر اعصاب( که ممکن است موجب آسیب عصب دائمی شود)
 • تغییرات جدی در رفتار(بعد از مصرف یک دوز)
 • یا افت قند خون که می تواند به کما منجر شود 

تداخل دارویی:

داروهای دیگری که بر لووفلوکساسین تاثیر خواهند گذاشت؟ 

مصرف برخی داروها به طور هم زمان با لووفلوکساسین با عث کاهش تاثیر آن می شود مثلا در صورت مصرف داروهای زیر باید دو حدود ساعت از مصرف لووفلوکساسین اجتناب کنید.

 • آنتی اسیدها که حاوی منیزیم یا آلومینیوم (مانند مالوکس ، میلانتا یا رولیدها)هستند؛
 • پودر دیانوزین یا قرص جویدنی
 • ویتامین یا مکمل های معدنی که حاوی آلومینیوم، آهن، منیزیم و یا روی هستند. 

ویتامین ها

در رابطه با همه داروهایی که مصرف می کنید به خصوص موارد زیر با پزشک صحبت کنید :

 • تئوفیلین
 • قرص ادرارآور
 • داروی قلب
 • انسولین یا قرص دیابت (قند خون خود را به طور مرتب چک کنید)؛
 • داروهای افسردگی و یا بیماری روانی؛
 • داروی استروئیدی (مانند پردنیزون)
 • رقیق کننده خون - وارفارین ، کومدین
 • (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) آسپرین، ایبوپروفن، موترین ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام و ....
 • این فهرست کامل نیست. داروهای دیگر ممکن است بر لووفلوکساسین تاثیر بگذارند مانند:داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی.

لووفلوکساسین داروی چیست و چطور مصرف می شود؟ (عوارض و بارداری)

4.719
این مطلب مفید بود ؟181
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drugs / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی