پادکست چیست
از جدیدترین ابزارهایی که مارکترها می توانند برای آینده خود استفاده کنند، پادکست و تولید “پادکست” است که در این گزارش از نمناک با این ابزار بصورت کامل آشنا خواهید شد.

پادکست چیست؟

پادکست یک برنامه صوتی و همانند رادیو است که یک سری تفاوت های مهم در میان این دو حاکم است و از اصلی ترین و مهم ترین تفاوت های این دو این است که در رادیو شما نمی توانید Subscribe یا مشترک یا عضو شوید. بطور کلی در پادکست شما می توانید تعیین کننده زمان و زبان باشید و این در حالی است که در رادیو یک تایم و زبان خاصی تعیین شده است که طبیعتا باید سر موقع حاضر شوید تا برنامه را از دست ندهید.

در جزئیات بیشتر، پادکست یک سری از حرف های گفتاری و اپیزودهای صوتی هستند که تمام حرف ها و کلمات بر روی یک موضوع خاص متمرکز می باشند که با نصب برنامه ساده می توانید هر زمان و هر کجا چه در خانه و چه در حال رانندگی می توانید از طریق این برنامه اقدام به گوش دادن این دسته از فایل های صوتی کنید که باید از قبل آنها را بر اساس دسته بندی و جستجو ساده subscribe کنید.

پادکست ها در قالب فایل صوتی هستند یا ویدیویی؟

امروزه اکثر پادکست ها در قالب فایل صوتی هستند و این در حالتی است که شاید پادکست های ویدیویی نیز وجود داشته باشند که تعداد آنها کم می باشد. اما پادکستینگ در وب سایت ها به دلیل تولید محتوا و بازدهی مطالب افزایش یافته اند تا مخاطبان از مطالب تولیدی آنها نهایت استفاده را داشته باشند. با این وجود پادکست ها همانند ابزار و وسیله ای هستند که می توانند شما را از چند دقیقه تا چند ساعت، مشغول کنند.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین شیوه هایی که افراد پادکست های مختلف را گوش میدهند، در ماشین می باشد چرا که اول از همه در اتومبیل حین رانندگی نمی توان فیلم مشاهده کرد چرا که می تواند منجر به حادثه شود و دوما، شخص هم رانندگی می کنند و هم در کنار رانندگی می توانند اقدام به گوش دادن پادکست های مختلف با بالاترین کیفیت کنند و این قدرت تولید محتوا را بصورت صوتی می تواند نمایان سازد.

پادکست

از این رو هیچ فرقی نمی کند که شما در حال چه کاری هستید، به هر حال اگر خواستار این باشید که خودتان را سرگرم کنید، پادکست های صوتی به کمک شما خواهند آمد و دیگر وقت تلف شده ای نخواهید داشت. البته این بدان معناست که شما تعیین کننده هستید و با استفاده از اینترنت و یک دیوایس ساده و در صورت ممکن یک هندزفری می توانید شرایط گوش دادن به پادکست های صوتی را فراهم کنید.

تفاوت پادکست و فایل های صوتی چیست؟

خب تا این قسمت با اصلی ترین مفاهیم پادکست آشنا شدید و اما از طرفی سوالاتی در ذهن هر یک از ما باقی مانده اند که قادر به پاسخگویی تفاوت بین یک فایل صوتی ساده و یک پادکست نیستیم. ساده ترین پاسخ در این امر، این است که هم فایل های صوتی و هم پادکست ها از نظر تکنیکال یکی هستند و گوش دادن و دانلود پادکست ها دقیقا همانند فایل های صوتی عادی و ساده می باشد و اما تفاوت اصلی زمانی ایجاد می شود که شما گزینه مشترک یا همان subscribe را می توانید استفاده کنید.

بنابراین اگر شما در حیطه وب در حال فعالیت هستید و از سرویس میزبانی پادکست استفاده می کنید تا به عموم دسترسی subscribe یا مشترک شدن را می دهید، در اصل فایل های صوتی ساده را به یک پادکست کارآمد تبدیل کرده اید. اما هنوز هم فقط فایل های صوتی هستند که در کنار دانلود و گوش دادن می توانید مشترک شوید.

پادکست

با این وجود اگر شما از یک سرویس پادکست هاستینگ مناسب با دیتیل های دقیق استفاده کنید، طبیعتا در زمینه پادکست های صوتی می توانید بیشتر بدرخشید که در با گوش دادن به پادکست های مختلف و subscribe کردن آنها می توانید قسمت های بعدی را بصورت خودکار با استفاده ارزز RSS دریافت کنید و دیگر نیازی به جستجو در گوگل نخواهید داشت و این نکته را به یاد داشته باشید که پادکست های امروزی با فایل های صوتی، دقیقا همان فایل های صوتی هستند که هم هدفمند و هم با کیفیت و وضوح بهتری ارائه می شوند.

پادکست مارکتینگ

همان گونه که در قسمت بالا گفته شد، پادکست در وب سایت ها برای تولید محتوا صوتی گاها بکار می روند که این قابلیت در زمان حال به دلیل نا آشنا بودن اکثر کاربران گوگل، شاید به خوبی دیده نمی شود. با این وجود مارکترها می توانند از این قابلیت به سادگی در صفحات مختلف استفاده کنند و مخاطبان زیادی را به خود جذب کنند و این بیشتر همانند چیزی برای ایجاد ارتباط با کاربران می باشد.

آینده پادکست ها بسیار درخشان تر از چیزی است که در زمان حال از آن می بینیم چرا که تولید محتوا به سمت پادکست ها سوق پیدا خواهند کرد و بعد از چند سال شاید کاربران گوگل به دو دسته تقسیم شوند که دسته اول مانند همین روزها به دنبال مقالات و محتواهای عادی هستند و دسته دوم هم کاربرانی خواهند بود که فقط به دنبال پادکست های صوتی هستند.

مدت زمان پادکست تولید شده بر اساس زمینه ای که بر روی آن متمرکز شده اید مشخص خواهد شد و به همین دلیل زمان دقیقی ثبت نشده است که شما حتما باید برای مثال پادکست 10 دقیقه ای ایجاد کنید! از این رو در پادکست شما می توانید به خوبی نیاز کاربران خود را برطرف کنید که طبیعتا نیاز به یک برنامه هدفمند و از پیش تعیین شده دارد تا بتوانید نیازهای سلسله وار کاربران را برطرف کنید. پس اگر این قسمت را خواندید، توصیه ای که داریم این است که پادکست ها را به صفحات مختلف لینک دهید تا میزان اعتبار صفحه شما و مشارکتتان در گوگل بیشتر شود.

کاربرد پادکست مارکتینگ در زمان حال

اصلی ترین کاربرد پادکست مارکتینگ ایجاد ارتباط بین مارکترها و کاربران است که برای تعامل بیشتر می توانند در پادکست سوالاتی را از مخاطبان بپرسند و از کاربران خواستار این باشند که پاسخ سوال را از طرق مختلف اعلام کنند. از این رو اگر به فکر تولید محتوا اصولی بر اساس ساختارهای بعدی گوگل هستید، می توانید از برخی متخصصان دعوت به عمل بیاورید تا بر اساس هدف شما اقدام به تولید پادکست های هدفمند کنند. به دلیل ناشناخته بودن این قابلیت در اکثر مارکترها، هنوز اشباع نشده است و زمینه برای شما فراهم می باشد!

مزایای هاست پادکست

تولید پادکست، بی شک راهی عالی و مناسب برای ساخت یک برند آنلاین و کسب درآمد می باشد که شاید آمار و ارقام آن کمی گیج کننده باشد! به همین دلیل توصیه می شود که از گادکستینگ برای برندینگ استفاده کنید و به میزان زیادی آنرا جدی بگیرید. به همین دلیل شما نیاز به بستری برای آپلود پادکست های تولید شده دارید که در ادامه این گزارش با مزایای هاست پادکست آشنا خواهید شد؛

1- عدم تاثیرگذاری در کیفیت پادکست

هاست پادکست

معمولا سرورهای شخصی فضای کمتری برای پشتیبنی از پادکست های آپلودی دارند و در نهایت اگر سرور و هاست شما پر شود، می تواند به سایت شما آسیب برساند چرا که سرعت را به میزان زیادی تحت تاثیر خود قرار می دهد. در نهایت پادکست های آپلودی شما هم با کیفیت پایین تری در دستگاه های مختلف اجرا خواهند شد که این مشکل در هاست های پادکست وجود ندارد چرا که می توانند از فایل های حجیم و با کیفیت پادکست های مختلف پشتیبانی کنند.

2- کنترل داده های انتقالی توسط هاست پادکست

اگر پادکست را هاست شخصی خود آپلود کنید، طبیعتا وقتی چند کاربر وارد شوند و اقدام به دانلود کنند، با مشکلات بزرگی روبرو خواهید شد که ترافیک بالای وب سایت، باعث down شدن ان خواهد شد. اما استفاده از هاست پادکست می تواند این مشکل را برطرف کند.

3- سرعت بالا

مسلما وقتی که شما از هاست پادکست استفاده می کنید و هزینه ای را برای استفاده می پردازید، هدف اصلی قطعا افزایش سرعت و میزبانی از ده ها کاربری است که در حال دانلود پادکست می باشند. اما اکثر ما به گونه ای هستیم که وقتی متوجه این شویم دانلود یک فایل می تواند بیش از 3 یا 4 دقیقه طول بکشد، قطعا صرف نظر خواهیم کرد! بنابراین هاست پادکستی که خریداری می کنید باید به گونه ای باشد که مسئله سرعت برای آن وجود نیاید و نیاز کاربران را برطرف کند.

4- تامین کننده امنیت و ضد هک

خب یکی از مشکلات وب، حملات هکرها به سایت های مختلف برای دستیابی به اطلاعات آنها می باشد که طبیعتا هاست پادکست هم می تواند بنابر دلایل مختلفی مورد هدف هکرها قرار بگیرد و زحمات چندین وقته شما را مورد هدف خود قرار دهد! بنابراین اولین کاری که باید برای امنیت هاست پادکست انجام دهید، افزایش امنیت هاست، استفاده از گواهی ssl و فایروال های قدرتمند می باشد که امنیت شما را تامین خواهند کرد.

فواید پادکستینگ

 پادکست ها دارای چندین فایده کارآمد و مثبت هستند که در ادامه به 6 مورد اصلی آن خواهیم پرداخت؛

1- پادکست، جایگزین آینده ویدیوها خواهد بود!

تولید محتوای ویدیویی یکی از سخت ترین مشاغل است که نیاز به ابزارهای روز و قدرتمند دارد و برای شروع شاید با یک یا چند ابزار ساده بتوان این کار را انجام داد، اما بعدها نیاز شما از یک نفر به یک تیم تبدیل خواهد شد و با وجود این تفاسیر شغل بسیار قابل احترامی می باشد و ما اکثرا محتواهای ویدیویی را به محتوای متنی ترجیح می دهیم و این نشان دهنده موفقیت این نوع محتوا در طول سالیان گذشته می باشد.

قابلیت های پادکست

اما دنیای جدیدی در حال ایجاد می باشد که شاید در کنار محتوای ویدیویی و یا شاید جلوتر از محتوای ویدیویی قرار بگیرد و بتواند یک جایگزین برای آن باشد! این گونه تصور کنید که شما در زمینه X در حال تولید پادکست هستید که قبل از شما چندین محتوای ویدیویی تولید شده است که شاید نیازی را قادر به رفع نبوده و پادکست تولیدی شما بتواند به میزان قابل توجهی تاثیر بگذارد.

از این رو اگر در ابتدای راه هستید و نمی خواهید هزینه زیادی را از همان ابتدای مسیر اعمال کنید، ما تولید پادکست را به شما پیشنهاد می کنیم.

2- افزایش ترافیک وب سایت

استفاده از پادکست

تولید و استفاده از پادکست ها می تواند به شما در رسیدن به مخاطبان جدید برای وب سایت خودتان ایجاد کند که پادکست ها در این زمینه می توانند نقش موثری را ایجاد کنند و مخاطبان زیادی را وارد سایت شما کنند! شنوندگان معمولا مشترک هستند و مرتبا پادکست های تولیدی شما را تا زمانیکه شما اقدام به تولید پادکست کنید، گوش می دهند. حتی امکان این نیز وجود دارد که مخاطبان پادکست های تولید شده شما را به دوستان و آشنایانشان معرفی سازند که طیف پیشرفت شما را دو چندان خواهد کرد و تبدیل به یک برند قابل اعتماد خواهید شد...!

3- ایجاد ارتباط بهتر با مخاطبان

حتی اگر پادکست یک رسانه یک طرفه باشد، می تواند در ایجاد تعامل و ارتباط با کاربران وب سایت شا یک عامل موثر واقع شود. با این وجود وقتی یک فرد پادکست را گوش می دهد، صدای فرد به گوشش آشنا خواهد شد و با این وجود به صدای شخص تولید کننده پادکست، عادت خواهد کرد و اگر subscribe کرده باشد می تواند همیشه صدای تولید کننده پادکست را بشناسد و از این رو شما تبدیل به یک برند برا کاربرانتان خواهید شد که آنها همیشه شما را دنبال می کنند و شما همیشه به فردی اعتماد خواهید کرد که چندین بار با آن برخورد داشته اید.!

4- آسان بودن تولید پادکست

تولید پادکست

ایجاد پادکست به ابزارهای چندین میلیون تومانی نیاز ندارد و تنها در یکی دو ساعت می توانید آنرا ضبط کنید و به شرطی که متن از قبل آماده باشد و تدوین هم شاید نیم ساعتی طول بکشد! اما شما برای بازدهی بهتر نیاز به میکروفون و هدفون با کیفیت دارید که برنامه تدوین آهنگ در گوگل فراوان است و برای بارگزاری هم به اینترنت نیاز دارید که حتی شاید تصمیم بگیرید تا آنرا برای دوستانتان از طریق شبکه های اجتماعی ارسال کنید که در اصل در حال تبلیغ آن می باشید.

5- فروش محصولات با پادکست

 همان گونه که گفته شد شما با استفاده از نقل بیان مناسب و گفتن حقیقت هایی در مورد محصولاتی که برای آن در حال تبلیغات هستید، می توانید منجر به افزایش فروش محصولاتتان شوید. این در حالی است که در طی نظرسنجی انجام شده بر روی 300 هزار نفر از شنوندگان پادکست، مشخص شد که 63 درصد از آنها اقدام به خرید محصولی که در پادکست معرفی شده، کرده اند و این گویای هر چیزی می باشد..!

برنامه های ضبط پادکست

تا این قسمت از این گزارش از نمناک یقینا به یک نتیجه رسیده اید که اگر نتیجه شما مثبت می باشد باید ابتدا هاستینگ پادکست مناسب را انتخاب کنید و سپس میکروفون و هدفون با کیفیتی را خریداری کنید و شروع به ضبط اپیزود و پادکست های هدفمند خود نمائید که این فرایند بسیار ساده و آسان است. اما اگر هنوز با برنامه مناسبی آشنا نشده اید و نمی دانید دقیقا از کجا شروع کنید، در ادامه یک سری برنامه ضبط پادکست معرفی خواهیم کرد؛

1- ANCHOR

اولین برنامه ای که ما قصد معرفی آنرا به شما داریم که اکثر پادکست ریکوردرها با آن آشنا هستند، برنامه ANCHOR می باشد که خودش را به عنوان آسان ترین راه برای شروع ضبط پادکست می داند. این برنامه، یک برنامه رایگان می باشد که قابلیت ضبط پادکست با کیفیت بالا را می دهد که اپیزودهای خود را ضبط می کنید و تنها با یک کلیک آنها را در تمامی وب سایت ها توزیع می کنید.

آنها حتی به شما ممکن است یک صفحه ورود رایگان با URL اختصاصی بدهند تا پادکست های خود را در آن drag & drop کنید و به دلیل میزبانی نامحدود طبیعتا به عنوان بهترین ها در این زمینه می باشد که با کلیک بر روی ANCHOR می توانید وارد این وب سایت شوید.

2- ZENCASTR

دومین برنامه پیشنهادی ما برای ضبط پادکست، برنامه ZENCASTR می باشد که اجازه می دهد تا شما بصورت حرفه ای پادکست های مورد علاقه خود را با کیفیت بالا ایجاد کنید و اما اگر شما خیلی حرفه ای خواستار ضبط پادکست هستید و می خواهید روزانه چند ساعتی را صرف ضبط پادکست کنید، از حالت استفاده رایگان نمی توانید استفاده کنید و باید نسخه پریمیوم را خریداری کنید. همچنین این برنامه برای کار روزمره بسیار عالی است زیرا می توانید فایل های صوتی را از طریق Google Drive و دراپ باکس اشتراک گذاری کنید. برای استفاده از این وب سایت بر روی ZENCASTR کلیک کنید.

هر آنچه که باید در مورد پادکست بدانید

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : تکنولوژی
وبگردی