کاشت سبزیجات در شهریور
شهریور ماه یکی از بهترین و مناسب ترین ماه ها برای کاشت و پرورش برخی میوه ها و سبزیجات هستند. گشنیز، خیار، گوجه و هندوانه از محصولات قابل کاشت در آخرین ماه تابستان هستند.

شهریور ماه فصل کاشت چیست؟

ماه شهریور آخرین ماه تابستان و از بهترین ماه ها برای پرورش باغ و کاشت گیاه می باشد. اگر چه در شهریور ماه نمی توان بذر بسیاری از میوه ها و سبزیجات تابستانی را کاشت اما در این ماه می توان محصولات تابستانی را در باغچه و یا هر فضای دیگری بکارید و پرورش دهید. در ادامه این بخش از نمناک به معرفی انواع گل ها و گیاهان قابل کاشت در ماه شهریور خواهیم پرداخت.

شهریور چی بکاریم

سبزیجات و میوه های مناسب برای کاشت در شهریور، آخرین ماه تابستان

گل کلم

گل کلم از آن دسته گیاهانی است که می توان آن را در خانه و باغچه پرورش داد. رشد گل کلم راحت نیست و ممکن است که یک فصل کامل ن زمان ببرد.

کلم چینی

کلم چینی یکی از انواع کلم هایی است که در هوای سرد بهتر عمل می کند. می توانید این نوع کلم را در فصل شهریور بکارید.

گشنیز

گشنیز از آن دسته سبزیجاتی است که با طعم بی نظیری دارد و می توان آن را در مکررا در فصل تابستان کاشت. رشد این نوع سبزی بسیار سریع بوده و خیلی زود آماده برداشت می شود. در زمان برداشت سبزی گشنیز هم برگ و هم دانه های آن را برداشت نمایید.

گشنیز

آرگولا یا شابانک

آرگولا یا شابانک یکی از انواع سبزیجات است که برگی سبز و رایحه خوبی دارد و می توان از آن برای تهیه سالاد و در برخی غذاها استفاده نمود. می توانید این سبزی را در شهریور ماه بکارید.

ریحان

ریحان یکی از خوشبوترین و بهترین سبزیجاتی است که می توان در باغچه پرورش داد . در زمان کاشت سبزیجات به نوع گلدان و محل نگهداری آن توجه داشته باشید. این نوع سبزی را می توان در آپارتمان پرورش داد.

چغندر

چغندر را می توان در باغچه بکارید و از ریشه و برگ های آن استفاده نمود. این گیاه را می توانید در باغچه خود در فصل شهریور بکارید و در انواع غذا از آن استفاده نمایید.

چغندر

کلم بروکلی

کلم بروکلی از انواع گیاهانی است که دارای رشد بالایی است و در زمان اندک بسیار رشد می کند و می توانید آن را دو بار در سال برداشت نمایید، پس حتما در شهریور ماه کلم بروکلی بکارید و زمانی آن را برداشت نمایید که گل های آن باز نشده باشد.

کلم پیوندی

این نوع از کلم ها تمایل زیادی به رشد در باغچه های خانگی دارند و می توانید در فصل تابستان این نوع کلم را در باغچه بکارید و در تهیه سالاد از آن استفاده کنید.

کلم بروکسل یا کلم قمری

کلم بروکسل را می توانید در شهریور ماه بکارید و آن را می توان در آب و هواهای متنوعی پرورش دهید. کلم بروکسل به فصل رشد طولانی مدتی نیازمند است.

کلم بروکسل

هویج

در فصل تابستان می توانید انواع هویج ها را بکارید و هویج های قرمز، بنفش و یا زرد رنگ را نیز پرورش دهید و آنها را در سوپ های خوشمزه و لذیذ خود به کار بگیرید.

ذرت

ذرت رشد سریع و آسانی دارد و دو ماه زمان نیاز دارد که رشد نماید می توانید ذرت را در شهریور ماه بکارید.

کلم کیل

کلم کیل گیاه فصل خنکی و سرماست و معمولا چیزی حدود دو ماه نیز طول می کشد تا به طور کامل رشد کند.

شوید

شوید از آن دسته سبزیجاتی است که رشد سریع دارد و می توان منتظر برداشت سریع آن نیز بود.

شوید

خیار

در هوای گرم می توان خیار را پرورش داد. اگر در زمان رشد این گیاه از آن محافظت کنید قطعا برداشت خوبی خواهید داشت. خیار خاردار هیبرید، خیار سبز هیبرید، خیار فضای باز یو اس، خیار سفید خاردار، خیار چنبر، خیار ژاپنی، خیار هندوانه ای و خیار گلخانه ای از دیگر صیفی جات قابل کشت در شهریور ماه است.

گوجه

شهریور ماه آخرین فرصت برای کاشت بذر صیفی جات در فضای آزاد باشد. در مناطق گرمسیری می توان حتی در مهر ماه نیز صیفی جات کاشت. یکی از صیفی جات پرکاربرد گوجه فرنگی است.

گوجه فرنگی در انواع و مدل های مختلفی تولید و عرضه می شود. بذر گوجه فرنگی برای جوانه زدن نیاز به دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد دارد لذا در صورت فراهم بودن شرایط دمایی می‎توان در شهریور ماه گوجه فرنگی کاشت.

گوجه فرنگی

بادمجان و کدو

آخرین فرصت برای کاشت بذر بادمجان و کدو در مناطق گرمسیری شهریور ماه است. بادمجان نیاز به دمای حدود 25 درجه برای جوانه زنی و رشد دارد.

از جمله صیفی جات قابل کشت در شهریور ماه عبارتند از:کالیوپ، بادمجان سفید کاسپر، بادمجان قلمی قصری، بادمجان دلمه ای سیاه و بنفش و سفید، کدو سبز خورشتی آمینیس، کدو گرد دلمه ای، کدو خورشتی هیبرید، کدو حلوایی حلوایی نارنجی و کدو تنبل عمامه ترکی.

فلفل

از دیگر صیفی جاتی که می توانید در شهریور ماه بکارید انواع فلفل است. کاشت فلفل بسیار ساده و باردهی آن حتی در شرایط گلدانی و سایه روشن به راحتی امکان پذیراست.

فلفل سبز کشیده شیرین و تند، فلفل دلمه ای سبز کالیفرنیا، فلفل قلمی تند قرمز ایتالیایی، فلفل پاپریکا در رنگ های مختلف، فلفل کاپی، فلفل ریز شیرین و فلفل سه دماغه از انواع مختلف فلفل هستند که می توان در این فصل آنها را کاشت.

فلفل

هندوانه

شهریور ماه آخرین فرصت برای کاشت هندوانه است. بسته به نوع هندوانه کاشته شده ما بین 80 تا 140 روز بعد می توانید محصول خود را برداشت کنید.

بامیه

انواع بامیه اهوازی، بامیه قرمز کبود و بامیه سبز پروسید هلند را می توانید در شهریور ماه در باغ، باغچه و یا مزرعه خود بکارید. در ادامه به معرفی انواع بذر میوه های استوایی و کمیاب قابل کشت در شهریور ماه می پردازیم.

پاپایا

در شهریور ماه می توانید بذر پاپایا را بکارید. پاپایا گونه ای از میوه های استوایی همانند طالبی است که بسیار شیرین و آبدار است و برای کاشت و جوانه زنی بذر پاپایا به دمای حدود 15 تا 35 درجه سانتیگراد نیاز دارد. از انواع پاپایا می توان به پاپایا رد لیدی، پاپایا بنگلادشی، پاپایا بلک گست و پاپایا هلند گلد اشاره کرد.

پاپایا

انواع بری ها

انواع بری ها و دراگون فروت از دیگر انواع میوه های خاصی هستند که می توانید در شهریور ماه بکارید. بری ها میوه های خوشمزه و آبداری هستند که در رنگ های مختلفی تولید می شوند. بذر بری ها برای جوانه زنی به دمای ما بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارند و در مناطق معتدل و خنک رشد می یابند.

دراگون فروت ها نیز میوه شیرین و خوشمزه ای داشته و در انواع قرمز، زرد، سفید و بنفش کاشته می شوند.

بونسای

انواع بونسای مانند آدنیوم آبسوم، آدنیوم عربیکوم، درخت جینکو، آدنیوم عربیکوم بلک استم و درختچه پلومریا قابلیت کاشت در شهریور ماه را دارند. درختچه های بونسای را می توان در داخل گلدان به آسانی نگهداری نمود.

بونسای

درخت لوفا

در شهریور ماه می توانید درختانی مانند گیاه لوفا که میوه هایی همانند کدو دارد را بکارید. علت این نامگذاری این است که میوه های خشک شده آن را می توان همانند یک لیف برای شستشوی ظروف و حتی بدن استفاده نمود.

کاکتوس

کاکتوس ها گل های خاصی هستند که نیاز به مراقبت های ویژه دارند و می توانید آنها را در داخل گلدان کاشته و پرورش دهید. کاکتوس ها برای جوانه زدن و رشد نیاز به دمای ما بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد دارند بنابراین می توان آنها را در شهریور کاشت.

انواع بذر کاکتوس قابل کاشت در شهریور ماه عبارتند از:کاکتوس آستروفیتوم آستریاس، کاکتوس مامیلاریا میکس، کاکتوس پارودیا هاسلبرگی، کاکتوس ژمینو گل رنگی، کاکتوس توربینو، کاکتوس پیلوسوسرئوس میکس، کاکتوس ستیکینوپسیس، کاکتوس میلیتاریس، کاکتوس وینگارتیا، کاکتوس اچینو فوسالو و کاکتوس ننوریموند.

کاکتوس

انواع گل های زینتی

برخی گل های زینتی مانند گل گازانیا، گل آصف السلطنه پاکوتاه، گل عروس سفید یا ژیپسوفیلا، گل رعنا پاکوتاه گلدانی، گل همیشه بهار، گل مینا چمنی پاکوتاه، گل پلومریا، گل کوکب کوهی پابلند، گل عسل، گل عروس صورتی، گل آلاله پرپر، گل جعفری آفریقایی، گل اشرفی پا متوسط زرد، گل شمعدانی هیبرید، گل کوکب هیبرید فیگارو، گل نیلوفر آبی، گل ایبریس پاکوتاه، گل کلم زینتی قرمز پاکوتاه، گل جعفری دورانگو و گل پامچال الوان را می توانید در شهریور ماه بکارید و از زیبایی و عطر خوش گل های آن لذت ببرید.

نکته:

دمای هوا در شهریور ماه در مناطق سردسیر معتدل است بنابراین بذر گیاهان و گل هایی را که به دمای معتدل حدود 20 تا 25 درجه برای جوانه زنی نیاز دارند را می توان کاشت. در مناطق گرمسیری که دمای هوا گرم بوده و تابستان طولانی تری دارند و دارای دمای 30 تا 35 درجه در شهریور ماه هستند ، می توان انواع بذرهای تابستانی را کاشت.

شهریور ماه چه نوع میوه و سبزی بکاریم؟

421
این مطلب مفید بود ؟174
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی