استفاده سرکه سفید
احتمالا شما هم برای تمیز کردن برخی از لوازم خانگی خود از سرکه سفید مقطر استفاده می کنید گاهی این روش های خانگی می تواند آسیب جدی به لوازم خانگی شما وارد کند.

جاهایی که نباید از سرکه استفاده کرد

گاهی پاک کننده ها می توانند آسیب جدی به لوازم خانگی و سایر وسایل وارد کنند. اگر در گوگل نحوه تمیز کردن هر چیزی را سرچ کنید، احتمالا استفاده از سرکه سفید مقطر توصیه می شود. سرکه سفید مقطر 5 درصد اسیدیته که با آب رقیق می شود، به عنوان یک محصول شگفت آور تمیز کننده غیر رسمی شناخته می شود که کاربرد آن از بین بردن باکتری ها و حل کردن رسوبات آب سخت است و مقداری از هزینه محصولات پاک کننده های برند را کاهش خواهد داد اما لازم نیست تمام این مبالغات را باور کنید.

سرکه سفید

سرکه سفید مقطر در رسوب زدایی از دستگاه قهوه ساز به خوبی عمل می کند زیرا اسید آن با مواد شیمیایی آلی موجود در لکه ها واکنش نشان داده و آن ها را از بین می برد اما همان طور که لکه های قهوه را از بین می برد تصور کنید همان کاررا با سایر سطوح خانه نیز انجام می دهد. در ادامه این بخش از رازهای خانه داری و سبک زندگی نمناک وسایلی معرفی شده اند که هرگز نباید برای تمیز کردن آن ها از سرکه استفاده کرد و باید ماده تمیز کننده دیگری را درنظر بگیرید.

هشدار مهم:

اگر تصمیم دارید از سرکه به عنوان مایع تمیز کننده استفاده کنید هرگز آن را با مایع سفید کننده دیگری مانند امونیاک یا پراکسید هیدروژن مخلوط نکنید زیرا هریک ازاین مخلوط ها باعث ایجاد گاز های سمی خواهند شد.

نظافت

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد 

اتوی لباس

استفاده از سرکه برای تمیز کردن محفظه داخلی اتو ممکن است که باعث گرم شدن عنصر گرمایش و آسیب داخلی دستگاه شود. اکثر اتوهای بخار دارای یک پوشش محافظ در داخل محفظه هستند که اسید این لایه را از بین برده و در پی آن قطعات فلزی اتو را نیز از بین خواهد برد.

بهترین روش برای تمیزکردن اتو به مدلی که دارید بستگی داشته که در کتابچه راهنمای آن توصیه هایی ذکر شده است.

میز های پیشخوان

اگر می خواهید میزهای سنگی خود را زیبا جلوه دهید به دنبال سرکه نباشید زیرا اسید سرکه سنگ طبیعی مانند گرانیت، مرمرو آذرین را می خورد و همچنین باعث می شود سنگ درخشش خود را از دست داده و حفره هایی در آن ایجاد کند.

در عوض توصیه می شود که میز ها را با اسفنج یا حوله ی ظروف آغشته به مواد شوینده ملایم پاک کنید. برای از بین بردن لکه های سرسخت نیز فقط از پد اسکراب پلاستیکی استفاده کنید.

میز

ماشین ظرفشویی

شاید شنیده باشید که سرکه به از بین بردن رسوب آب سخت و بوهای ماندگار ماشین ظرفشویی کمک می کند. حتی برخی از افراد از سرکه به عنوان کمک شستشو استفاده می کنند.

طبق آزمایشی که در این باره انجام شد ، سرکه کمکی به از بین بردن رسوب ماشین ظرفشویی نکرده است ! بنابراین بهتر است از پاک کننده های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

سرکه نه تنها در ازبین بردن رسوب آب بی تاثیر است بلکه تولید کنندگان ماشین ظرفشویی هشدار می دهند که اسید استیک می تواند قطعات لاستیکی آن را از بین ببرد.

صفحات الکترونیکی

سرکه در تمیز کردن لکه های صفحات الکترونیکی عالی است اما هرگز از آن در صفحه الکترونیکی چون رایانه ، تلفن همراه، تبلت یا تلویزیون استفاده نکنید زیرا ممکن است که به لایه ضد انعکاس صفحه آسیب برساند و حتی قدرت لمس را دراین صفحات کاهش دهد. به جای آن از اسفنجی نرم یا پارچه ای نمدار استفاده کنید. برای لکه های سرسخت نیز از محلول صابون که با آب رقیق شده است استفاده کنید اما توجه کنید این محلول را مستقیم روی صفحات الکترونیکی نکشید و روی یک پارچه بریزید.

صفحات الکترونیکی

کفپوش

بسیاری از تولید کنندگان کفپوش ها در مورد استفاده سرکه برای تمیز کردن کفپوش های چوبی هشدار می دهند.

سرکه ای که رقیق شده باشد می تواند لایه محافظتی چوب را از بین ببرد (این مورد در مبلمان چوبی نیز صدق می کند). برای تمیز کردن کفپوش های چوبی از محلول های مخصوص استفاده کنید.

چاقو ها

سرکه را باید از فلزات دور کرد خصوصا ابزارهایی که دارای لبه هایی تیز هستند مانند چاقوهای آشپزخانه. از دیگر فلزات رایج در آشپزخانه که باید از سرکه دور نگه دارید آلومینیوم و مس است. بهترین گزینه برای تمیز کردن فلزات و موارد ذکر شده ، مایع ظرفشویی و آب گرم است.

چاقو

لوازم کوچک

سطوح پلاستیکی و شیشه ای موجود در اکثر وسایل کوچک آشپزخانه مانند مخلوط کن ها، دستگاه های قهوه ساز و توسترها به راحتی با سرکه تمیز نمی شوند بلکه این قطعات پلاستیکی و فلزی توسط سرکه خورده می شوند. انواع مختلفی از فولاد ضدزنگ وجود دارند اما معمولا برای وسایل کوچک لوازم کم کیفیتی استفاده می شود که مقاومت کم تری در برابر زنگ زدگی دارند که توسط اسید تحریک می شوند. برای تمیزکردن این وسایل از صابون ظرفشویی رقیق شده با آب استفاده کنید.

ماشین لباسشویی

گاهی اوقات از سرکه به عنوان نرم کننده پارچه یا برای ازبین بردن لکه ها و بو در لباسشویی استفاده می شود اما بدانید که سرکه همانند ماشین ظرفشویی می تواند به قطعات لاستیکی و شلنگ ماشین لباسشویی آسیب برساند تا جایی که باعث نشت شود زیرا به واشر های مخصوص بارگیری آسیب می رساند.

ماشین لباسشویی

چه زمان باید از سرکه استفاده کرد چه زمان نباید از سرکه استفاده کرد

آیا خوردن و آشامیدن سرکه بی خطر است؟

• توجه داشته باشید که این مبحث راجع به سرکه سفید 5 درصد اسید استیک است نه غیر از این.

اگر سیستم گوارشی شما تحریک نمی شود از سرکه های 5 درصد در ترشی ها، سس و طعم دهنده های خوشمزه استفاده کنید.

هنگام استفاده از سرکه در نوشیدنی ها نیز آن را به خوبی رقیق کنید و هرگز از فرم رقیق نشده آن استفاده نکنید زیرا اسید استیک خالص است. سرکه رقیق نشده به دهان و دستگاه گوارش آسیب می رساند.

یک قاشق غذاخوری سرکه در یک چهارم آب آشامیدنی به منظور استفاده در سالاد یا طعم دهی کافیست.

از کودکانی که برای پایین آوردن تب یا تسکین آفتاب سوختگی آن ها از سرکه استفاده شده است مراقبت ویژه ای داشته باشید.

سرکه خوردنی

آیا سرکه به عنوان داروی خانگی بی خطر است ؟

 نمناک توصیه می کند که هرگز از سرکه برای درمان، بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

  •  سرکه ممکن است در نسخه دارویی یا مکمل هایی که مصرف می کنید تداخل ایجاد کند. پیش از مشورت با پزشک هرگز از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است درمان پزشکی مناسب را به تاخیر بیندازد. به همین دلیل از قرص های اسید استیک و سرکه سیب برای کاهش وزن دوری کنید.
  •  استفاده از سرکه برای زخم کوچک، جوش یا نیش حشرات ممکن است به تسکین درد، تورم یا خارش آن ها کمک کند اما از سرکه به عنوان کمپرس استفاده نکنید.
  •  سطح وسیعی ازپوست را با سرکه اشباع نکنید و محل تحت درمان با سرکه را باندپیچی نکنید.
  •  از سرکه رقیق نشده یا محصولاتی با طعم سرکه برای خوشبو کردن دهان یا سفید کردن دندان استفاده نکنید زیرا اسید آن مینای دندان را از بین می برد و به بافت های حساس دهان آسیب می رساند.
  •  می توانید از سرکه به عنوان نرم کننده موی سر نیز استفاده کنید اما فراموش نکنید که سرکه را در یک چهارم آب گرم رقیق کنید. (سرکه رقیق شده کوتیکول های مو را بسته و از آن ها در برابر موخوره محافظت می کند که ظاهری نرم و درخشان به موها می بخشد).

نرم کننده مو

آیا استفاده از سرکه به عنوان علف کش بی خطر است ؟

از آن جا سرکه درانواع خانگی و صنعتی وجود دارد نباید آن را اشتباه گرفت.

میزان اسیدیته قوی سرکه های صنعتی در از بین بردن علف های هرز می تواند باعث سوختگی شدید و آسیب دائمی چشم شود.

بنابراین قبل از پاشیدن سرکه با دستگاه سمپاش، از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی، محافظ چشم، آستین بلند و شلوار بلند استفاده کنید.

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد + نکات

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی