تولد
خمیر دندان سفید کننده
با خمیر دندان سفید کننده، رنگ ناخوشایند دندان هایمان را رفع میکنیم اما حقیقتی درباره این نوع خمیر دندان ها وجود دارد که لازم است سریعتر بدانید.

خمیر دندان سفید کننده و عوارض خطرناکش

استفاده از خمیر دندان سفید کننده قوی یا ضعیف، فرقی ندارد وقتی موضوع اصلی مورد بحث و هشدار متخصصان حوزه سلامت دهان و دندان درباره عوارض این نوع خمیر دندان ها ارتباط مستقیم با سلامت دندان دارد. استفاده از خمیر دندان سفید کننده اگر کنترل شده باشد قطعا پرخطر نخواهد بود اما اگر مرتب از این خمیر دندان ها استفاده می کنید، بهتر است با خطرات و عوارض خمیر دندان های این چنینی که در ادامه بخش سلامت نمناک به آن اشاره شده است، آشنا شوید.

حقیقتی که درباره خمیردندان‌های سفیدکننده باید بدانید

یک نکته مهم برای توجه این است که اگر فکر می‌کنید با استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده می‌توانید رنگ طبیعی دندان‌هایتان را تغییر دهید، در واقعیت اشتباه می‌کنید. این نوع خمیردندان‌ها عمدتاً به منظور پاک کردن لکه‌های سطحی دندان‌ها ایجاد شده توسط عواملی مانند چای، قهوه، سیگار و غیره هستند و قادر به تغییر رنگ طبیعی دندان‌ها نیستند.

بسیاری از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی ذرات کوچکی با خاصیت سایشی هستند که مینای دندان را خراش می‌دهند. این باعث برداشته شدن لایه‌ای از مینا از سطح دندان‌ها می‌شود که به نوبه خود باعث ظهور لایه زیری که به‌طور طبیعی سفیدتر است، می‌شود. اما اگر از این نوع خمیردندان‌ها به‌طور افراطی استفاده کنید، ممکن است علاوه بر از دست دادن درخشندگی دندان‌ها، مینای دندان‌ها به‌طور کامل از بین برود و این موجب ایجاد شرایط مناسبی برای پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

خمیر دندان

عوارض استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده

زمانی که از خمیردندان‌های سفیدکننده با خاصیت خراش‌دهندگی استفاده می‌کنید، دندان‌های شما حساس می‌شوند. لایه‌ی مینایی دندان‌ها به‌طور کامل برداشته نمی‌شود و لایه‌ی زیری که حساسیت کمتری دارد، به سطح آمده و در برابر تغییرات دما حساسیت نشان می‌دهد. این لایه زیری دارای لوله‌هایی شبیه به روزنه‌ها است که به عصب دندان متصل می‌شوند.

هنگامی که این لایه برداشته می‌شود، دندان‌ها در برابر تغییرات دما، مانند تنفس یا مصرف غذا و نوشیدنی‌های گرم یا سرد، حساسیت بیشتری از قبل نشان می‌دهند. در واقع، این احساس درد و حساسیت می‌تواند تا چندین هفته پس از استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده ادامه داشته باشد.

در نهایت، اگر مایل به استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده هستید و نمی‌توانید آن‌ها را کنار بگذارید، می‌توانید از خمیردندان‌های سفیدکننده ملایم‌تر استفاده کنید و از مسواک‌های نرم استفاده کنید تا خاصیت سایشی آن‌ها به حداقل کاهش یابد. همچنین، تناوب با استفاده از خمیردندان‌های معمولی نیز می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کند. در ضمن، انتخاب خمیردندان‌هایی که دارای فلوراید هستند، به تقویت مینای دندان‌ها کمک می‌کند.

خطر خمیر دندان های سفید کننده فاش شد

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی