کاشف ریاضی

کاشف ریاضی و ماجرای تاریخچه آن

کد مطلب : 81323زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ کشف ریاضی به دوران ماقبل تاریخ بر می گردد و ریاضیاتی که امروز می خوانید حاصل ترکیب فرهنگ های مختلف با نظریات متفاوت ریاضی می باشد.

کاشف ریاضی و تاریخچه ی این علم مهم

ریاضی قلب دنیای مدرن است و فرقی ندارد که ما آن را دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم در هر صورت ریاضی جزء مهمی از زندگی بشر محسوب می شود. پشت اختراع همه گوشی های موبایل ، ماشین ها و کامپیوتر ها و یا حتی هواشناسی، ریاضیات وجود دارد که نقش مهمی را در محاسبات و اختراع آن ها در زمان گذشته، حال و آینده ایفا می کند.

ریاضی جزء مهمی از علم محسوب می شود اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه کسی اولین بار علم ریاضی را کشف کرد؟ همه ما کاشفان و افراد مهم که سازنده معادلات خاص در ریاضی بودند را می شناسیم اما به این فکر کردیم که اولین بار چه کسی علم ریاضی را معرفی کرد.

کاشف ریاضی

ماجرای کشف ریاضی

اصالت ریاضیات مربوط به دوران ماقبل تاریخ است اما هنوز هیچ شواهد و مدارکی مبنی بر این که استفاده از ریاضیات اولین بار در چه زمانی انجام شد، وجود ندارد اما می توان اطلاعاتی را از بعضی از منابع استخراج کرد.

اولین انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کردند و مجبور بودند که به گونه ای با اعداد، مغناطیس یا شبیه سازی های دیگر مثل ریاضی در زندگی خود سرکار داشته باشند.

به عنوان مثال باید یاد می گرفتند که چگونه زمان بندی کنند و کار های خود را چه زمانی به انجام برسانند یا مجبور بودند تقسیم بندی هایی برای وعده های غذایی خود داشته باشند که همه این ها در متد ریاضی های امروزی نهفته است.

البته شواهدی هم مبنی بر 20 سال پیش در آفریقا وجود دارد که امروزه هم به عنوان تئوری های مفهومی ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد. ژئومتری شاید اولین مفهوم ریاضیات بود که در آن زمان شکل گرفت و توسط مصری ها مطرح شد.

تاریخچه ریاضی

سال های اولیه مطالعه ریاضی

ریاضی در سال های اولیه در مناطق جغرافیایی مختلف مورد مطالعه قرار می گرفت. کم کم و به تدریج ، تحولاتی در آن صورت گرفت که بازتاب دهنده قوانین مختلف ریاضی بود و این قوانین طبق رفتار طبیعت اتفاق می افتاد. ریشه بعضی از قوانین مربوط به شش هزار سال پیش می باشد که کم کم از همان موقع قانون ضرب، جمع و تقسیم کشف شد.

دانشمندان مصری احتمالاً بیشترین نقش را در پیشرفت ریاضیات داشتند و تئوری های بیشتری کشف کردند.

روش های پیشرفته تر حدود 2500 سال پیش در یونان در زمینه ریاضی به کشف رسید که شامل فرمول های مختلف از جمله فیثاغورس بود.

اکثر متخصصان بر این عقیده هستند که اولین مباحث علمی ریاضی مربوط به 2500 سال پیش می باشد که دانشمندان در آن زمان با اشتراک گذاری اطلاعات در برابر یکدیگر توانستند به کشفیات مهمی در زمینه ریاضی دست پیدا کنند.

قدیمی ترین جدول ریاضی هم مربوط به چهار هزار سال پیش در بین النهرین است.

قدیمی ترین دست نوشته های مربوط به ریاضی روی پاپیروس های مصری است.

قدیمی ترین دانشمندان از آن زمان وجود دارند که شاید بتوان گفت آن ها اولین دانشمندان علوم ریاضی هستند.

مطالعه ریاضی

پس کاشف ریاضی چه شد؟

البته ریاضیاتی که ما امروز می خوانیم، حاصل ترکیب فرهنگ های مختلف است که باعث جمع آوری علوم متفاوت می شود اما زمانی که صحبت از نام یک فرد می شود و قرار است او را به عنوان اولین نفر برای کاشف ریاضی معرفی کنیم، متاسفانه عاجز هستیم و به اطلاعات دقیقی دست پیدا نشده است. کاشف فرمول ها و نظریات مختلف ریاضی همه مشخص هستند اما اینکه اولین بار چه کسی ریاضی را کشف کرد مشخص نیست.

کاشف ریاضی و ماجرای تاریخچه آن

2.2187
این مطلب مفید بود ؟83104
منبع : interestingengineering / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ریاضیات
وبگردی