اختراع قیچی
نخستین نفری که قیچی را اختراع کرده چه کسی می باشد و ماجرای اختراع قیچی چیست؟ موارد مهمی درباره اختراع قیچی و تاریخچه آن وجود دارد.

مخترع قیچی و داستان اختراع آن

"لئوناردو داوینچی" یکی از افراد مشهوری است که قیچی را جزء اختراعات مهم تلقی می کند و آن را یک ابزار بسیار ضروری در خانه همه افراد می داند. این روز ها کمتر خانه ای را می توانید پیدا کنید که حداقل یک قیچی در آن وجود نداشته باشد، دقایقی با ما در این بخش از سرگرمی نمناک همراه باشید تا با داستان اختراع این ابزار پرکاربرد آشنا شوید.

قیچی های باستانی

مردم مصر باستان از یک نوع قیچی تا 1500 سال قبل از میلاد مسیح استفاده می کردند. این قیچی ها از جنس فلز و معمولاً برنز بودند که دو لبه داشتند و شبیه به قیچی های امروزی از انتها تحت کنترل فرد قرار می گرفتند.

دسته این قیچی ها باعث جدا شدن دو لبه قیچی می شد. در واقع هر تیغه یا لبه قیچی برای خودش یک قیچی مجزا محسوب می شد. کم کم این قیچی ها از مصر به کشور های دیگر و نقاط مختلف دنیا معرفی شدند و مردم دیگر هم از آن استفاده کردند.

رومانی ها هم طراحی مردم مصر برای ساخت قیچی را صد سال قبل از میلاد مسیح شبیه سازی کردند و قیچی هایی شبیه به قیچی های امروزی را ساختند. رومانی ها هم از موادی مثل برنز برای ساخت قیچی استفاده می کردند اما اکثر قیچی های آن ها از آهن ساخته شده بود. البته نوع قیچی آن ها این گونه بود که باید به طور منظم تیز می شدند.

قیچی باستانی

رابرت هنکلیف ، مخترع قیچی های امروزی

قیچی ها از قرن 18 در بین مردم رواج پیدا کرد. البته نمی توان مخترع اول و اصلی قیچی را پیدا کرد اما فردی به نام "رابرت هنکلیف" از انگلستان مخترع قیچی های امروزی محسوب می شود و اولین کسی بود که از استیل برای ساخت و تولید قیچی های مختلف استفاده کرد. البته تولیدات او به 200 سال بعد از مرگ "لئوناردو داوینچی" برمی گردد.

ثبتِ نام قیچی ها

قیچی در بین مردم مورد استفاده قرار می گرفت اما اولین بار مقاله ای در یک ژورنال علمی به چاپ رسید که در آن در مورد اختراع قیچی صحبت شده بود و مربوط به سال 1995 است. اما در این مقاله توضیح دادند که انواع مختلف سنگ های فلزی و سرامیک باعث تولید وسیله ای به نام قیچی شده اند که کاربردهای زیادی دارد و می تواند یکی از ابزار ضروری برای همه انسان ها محسوب شود. همچنین بعدها یک کتاب در مورد تاریخچه ابزار مخصوص به اختراع قیچی به چاپ رسید.

تاریخچه قیچی

افسانه ها و خرافات در مورد قیچی

جالب است بدانید که در مورد قیچی، این ابزار کاربردی، خرافاتی هم وجود دارد. مثلا بعضی از افراد در زمان های گذشته معتقد بودند که اگر یک مادر باردار یک جفت قیچی را زیر بالش هنگام شب قرار دهد و این کار را در نزدیکی زایمان و در 9 ماهگی انجام دهد، می تواند زایمان راحت تری داشته باشد.

بسیاری از خانم ها به این خرافات دامن می زدند و آن ها را اجرا می کردند یا بعضی از آن ها عقیده داشتند هنگامی که می خواهید یک عدد قیچی را به دوست تان بدهید، نباید آن را از دست خود بدهید. باید قیچی را جایی بگذارید و دوستتان آن را بردارد، زیرا اگر قیچی را از دست شما بگیرد، رابطه شما قیچی می شود و به هم می خورد. یا عده ای عقیده دارند که اگر قیچی را بی دلیل باز و بسته کنید و به هم بزنید، باعث ایجاد دعوا خواهد شد.

مخترع قیچی + تاریخچه و ماجرای اختراع قیچی

4.418
این مطلب مفید بود ؟162
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی