چرا پلک میزنیم
انسان بطور غیر ارادی و خودکار هر چند ثانیه یکبار چشم ها را باز و بسته می کند یا پلک می زند. یکی از مزایای پلک زدن جلوگیری از خشکی چشم ها و نرم شدن آن می باشد.

چرا پلک می زنیم؟

پلک زدن مانند نفس کشیدن است و همه انسان ها آن را انجام می دهند. یک فرد جوان حداقل در هر دقیقه 12 بار پلک می زند. اگرچه فواید نفس کشیدن بر همگان مشهود است اما در مورد پلک زدن اطلاعات زیادی در بین افراد وجود ندارد و در هاله ای از ابهام باقی مانده است. پس به نظرتان چرا پلک می زنیم؟

چرا پلک میزنیم

نرم شدن چشم

زمانی که پلک می زنید، از گوشه چشم شما ترشحاتی آزاد می شود که چشم را تمیز کرده و آن را نرم می کند. این ترشحات شامل چربی ها و مخاط ها هستند که از خشک شدن چشم جلوگیری می کنند. علاوه بر آن گرد و غبار از داخل آن بیرون می ریزند.

یک بار پلک زدن فقط به اندازه یک دهم ثانیه زمان می برد. مژه ها نیز محافظت از چشم را توسط آسیب زننده ها افزایش می دهند و آلودگی ها راحت تر از آن بیرون می ریزند. پلک زدن یک نوع بسته شدن در چشم به روی مواد آلوده و مضر مثل نور زیاد است. به همین دلیل افراد در روز های بارانی و در آب و هوای خشک بیشتر پلک می زنند.

نرمی چشم

از بین بردن توجه

مغز انسان به طرز ویژه ای شما را گول می زند. این که چرا هنگام پلک زدن همه جا برایتان سیاه و تار نمی شود، هم همین دلیل را دارد. مغز بسیار با هوش تر از این حرف هاست و تاریکی بسته شدن چشم هنگام پلک زدن را نادیده می گیرد، انگار که اصلاً پلک نزده اید و چشمتان را نبسته اید.

زمانی که توجه و تمرکز عمیق روی یک موضوع که از لحاظ بصری و چه از لحاظ شنیداری داشته باشید، پلک زدن متوقف می شود و نمی خواهد توجه شما را از بین ببرد. مثلا اگر دقت کرده باشید هنگامی که در حال خواندن یک متن بسیار جذاب هستید، میزان پلک زدن شما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

چرا پلک میزنیم ؟ فایده اش چیه ؟

3.919
این مطلب مفید بود ؟154
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آیا میدانید
وبگردی