شکلات و آکنه
برای بسیاری از افراد این موضوع سوال است که آیا مصرف شکلات باعث ایجاد آکنه و بروز جوش می شود یا خیر ؟ در ادامه توضیحاتی در رابطه با شکلات و ایجاد آکنه را ملاحضه می کنید.

چرا شکلات باعث ایجاد آکنه می شود ؟

شکلات منجر به ایجاد آکنه نمی شود. آکنه در اثر غدد چربی بیش از حد فعال ایجاد می شود. غدد چربی غددی میکروسکوپی هستند که به فولیکول های مو متصل می باشند. وظیفه آن ها ترشح روغن پوست (سبوم) است که به منظور ضد آب کردن بدن از ساقه مو ها عبور کرده و به پوست می رسد. اگر غدد، بیش از حد روغن پوست ترشح کنند، کانال در امتداد ساقه مو مسدود می شود. در نتیجه، ایجاد روغن پوست و سلول های مرده در غدد و فولیکول مو رخ می دهد. این توده راکد و مسدود، درست در زیر سطح پوست به باکتری ها آلوده می شود و به یک جوش تبدیل خواهد شد. غدد چربی ترشحات خود را در واکنش به مقادیر زیاد هورمون های جنسی، مانند هورمون های موجود در دوران بلوغ تسریع می کنند. از این رو دلایل آکنه عبارتند از :

دلایل ایجاد آکنه

1) میزان هورمون های جنسی بالا

2) غدد چربی که به هورمون های جنسی بیش از حد حساس هستند

3) وجود باکتری هایی که از این موقعیت استفاده می کنند. 

 آکنه و جوش صورت

شکلات هیچ تاثیری بر ایجاد آکنه ندارد. بر اساس یک پژوهش که در آن 65 نفر با میزان آکنه متوسط، به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه از افراد شکلات می خوردند و گروه دیگر خوراکی که مشابه شکلات بود اما شکلات در آن وجود نداشت. در آخر، هیچ تفاوتی میان میزان آکنه افراد دو گروه وجود نداشت.

اگرچه شکلات میزان آکنه را افزایش نمی دهد اما هر چیزی که باعث افزایش سطح هورمون های جنسی شود، ایجاد جوش را تشدید می کند. به عنوان مثال، استفاده از درمان جایگزینی تستوسترون برای تقویت میزان پایین تستوسترون می تواند آکنه را بدتر کند. در خانم ها، قاعدگی منجر به نوسانات هورمونی می شود و بنابراین می تواند آکنه را بدتر کند. به دلیل سه عامل ترکیب شده برای ایجاد آکنه، درمان های مختلفی با پرداختن به یک یا بسیاری از این عوامل موثر خواهد بود. برخی از درمان ها سطح هورمون جنسی را پایین می آورند، در حالی که برخی دیگر باکتری ها را از بین می برند. همچنین، برخی از درمان ها با عریض کردن ساقه های فولیکول برای کاهش انسداد مفید هستند.

تاثیر شکلات بر جوش صورت

با توجه به این توضیحات می توان گفت مصرف شکلات در افرادی که زمینه ی بروز آکنه دارند میتواند به واسطه ی تشدید عوامل منجر به بروز جوش و آکنه شود اما به خودی خود عامل بروز آکنه نخواهد بود.

راسته که شکلات باعث آکنه و جوش صورت میشه؟

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : wtamu / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی