چرخش زمین
باور این موضوع که زمین مدام در حال چرخش است برای برخی افراد سخت و حتی غیرقابل باور می باشد، دلیل احساس نکردن چرخش زمین توسط انسان ها چیست؟

چرا چرخش زمین را احساس نمی کنیم ؟

شنیدن این جمله اصلا عجیب نیست که فضای اطراف ما و هر چیزی که در آن می باشد، مدام در حال چرخش است. سرعت این چرخش برابر با 1675 کیلومتر در ساعت است. یعنی این سرعت دقیقاً در همین لحظه این میزان است به این معنا که انگار شما هم اکنون در حال سفر کردن با سرعت 465 متر بر ثانیه هستید. البته اگر به یکی از قطب ها نزدیک تر باشید، این سرعت کمی کم تر است بنابراین چرا ما این حرکت را احساس نمی کنیم ؟ پاسخ این سوال، ماهیت حرکت زمین است.

یک هواپیما را در نظر بگیرید که به آرامی و با سرعت مداوم و پایدار در حال پرواز است. ناگهان شما کمربند صندلی را باز می کنید تا در راهروی هواپیما راه بروید. اتفاقی که می افتد، این است که حرکت هواپیما را احساس نمی کنید.

دلیل آن ساده است، شما هواپیما و هر چیزی در داخل آن هستید، با سرعت یکسان در حال حرکت است. به جای این که حرکت هواپیما را احساس کنید، فقط می توانید حرکت ابرها در بیرون از هواپیما را ببینید.

 علت چرخش زمین

چرخش زمین هم دقیقاً همین گونه است و سیاره زمین با یک چرخش کامل در اطراف محور خود هر 23 ساعت و 56 دقیقه دور می زند. این چرخش به طور کاملا پیوسته با سرعت یکسان در حال انجام است. یکی از چیزهایی که باعث می شود این حرکت را احساس کنیم، زمانی است که باد به صورت ما می وزد اما این نکته را به یاد داشته باشید که جو زمین همراه با ما، با یک سرعت یکسان در حال حرکت هستند.

اگر زمین سرعت خود را تغییر می داد، قطعاً متوجه آن می شدیم و اصلا از این موضوع رضایت نداشتیم. انگار که ناگهان یک ضربه سنگین بعد از ترمز اتفاق افتاده است اما همانطور که نمی توانیم سرعت پایدار هواپیما را متوجه شویم، گردش این فضای بزرگ نیز طبیعتاً غیر قابل درک خواهد بود.

 متوجه نشدن چرخش زمین

بنابراین چرا زمین مداوم در حال چرخش است؟

زیرا هیچ چیز در آن متوقف نمی شود. زمانی که سیستم خورشیدی از یک ابر و گرد و غبار مخروبه به وجود آمد، روی یک سطح صاف به صورت مداوم همراه با یک برآمدگی در وسط، شروع به چرخش کرد و همه سیاره ها نیز این چرخش را انجام دادند. خورشید و همه سیاره های همسایه ما، ماه و هر چیز دیگری در این سیستم است، بعد از میلیاردها سال به دلیل قانون اینرسی هنوز در حال چرخش هستند.

در واقع یک نیروی غیر متعادل خارجی به آن ها اعمال می شود. به عبارت ساده تر اگر این چرخش وجود نداشته باشد، ممکن است که این سیاره ها با یکدیگر برخورد کنند و بی نظمی ایجاد شود.

 چرخش زمین

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، سرعت سیاره ما کاملاً پایدار و یکسان است. اگر دقیق باشیم، می فهمیم که زمین با کاهش سرعت رو به رو شده و علت آن هم نیروی گرانشی به سمت ماه است. این نیروی کششی، برآمدگی های وسط سیاره ها را هل می دهد و باعث اصطکاک کششی می شود و به مدار ماه انرژی وارد خواهد کرد.

در نتیجه گاهی اوقات نیاز داریم که چند ثانیه بیشتر به ساعت خود اضافه کنیم زیرا چرخش زمین با کاهش سرعتِ دو هزارم ثانیه در روز مواجه شده است. اگرچه که این تغییر سرعت، بی نهایت کم است و می توان در نظر گرفت که هنوز هم زمین با همان سرعت یکسان در حال چرخش است. به عبارت دیگر این تغییر سرعت هرگز احساس نمی شود.

چرا چرخش زمین را احساس نمی کنیم ؟ دلیل علمی

4.625
این مطلب مفید بود ؟232
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی