علت تعقیب ماه
شب، هنگام حرکت اگر به ماه نگاه کنید حس می کنید او در تعقیب شماست و هر جا که می روید همراه شما می آید. دانستن دلیل این اتفاق حتما برایتان جالب خواهد بود.

چرا ماه ما را تعقیب می کند؟

حتما تا به حال برایتان اتفاق افتاده که داخل ماشین هنگام شب در حال حرکت هستید و به ماه نگاه می کنید و احساس می کنید ماه هر طرف که می روید، به دنبال شما می آید. به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم که به پاسخ این سوال جذاب بپردازیم.

فاصله و زاویه

هنگامی که داخل ماشین در حال حرکت هستیم، همه اجسام مانند درختان، ساختمان ها و افراد را به راحتی مشاهده می کنیم که از کنار آن ها به سرعت عبور می کنیم اما اگر به ماه نگاه کنیم، انگار که هیچ وقت از آن عبور نمی کنیم. انگار که ماه همیشه با ما همراه است و دنبال ما می آید. آیا تا به حال راجع به این قضیه با خودتان فکر کرده بودید؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که همه چیز بستگی به میزان نزدیکی جسم به ماشین در حال حرکت دارد. درختان، ساختمان ها و افراد قطعاً به ماشین خیلی نزدیک هستند بنابراین هنگامی که از کنار آن ها عبور می کنیم، دیگر آن ها را مشاهده نمی کنیم زیرا تغییر به سرعت اتفاق می افتد.

زاویه ای هم که با آن جسم داریم، در این قضیه اثر بسیار زیادی دارد اما ماه از ما فاصله زیادی دارد و حدود 384 کیلومتر دورتر از ماست. حتی اگر با ماشین در حال حرکت کردن هم باشید، باز فاصله شما با ماه کاسته نمی شود و نه به آن نزدیکتر و نه دورتر می شوید.

علت تعقیب ماه

فاصله یکسان باقی می ماند و هر زمان که از شیشه ماشین به بیرون نگاه کنید، ماه را می بینید. فاصله بین ماه و زمین بسیار زیاد است و به همین دلیل مسافتی که در ماشین طی می شود، در مقایسه با آن بسیار کم است و زاویه ای که ماه با زمین دارد، تغییر نمی کند. به همین دلیل می توانید در هر حالتی و در هر فاصله ای ماه را ببینید.

خودتان آزمایش کنید

دفعه بعدی که در حال سفر با ماشین بودید ، می توانید با یک آزمایش کوچک این نظریه را بررسی کنید. یک جسمی را انتخاب کنید که به شما نزدیک است و ببینید که چگونه به سرعت از دید شما خارج می شود. حتی می توانید زمان بگیرید و ببینید چند ثانیه طول می کشد. اکنون جسمی را انتخاب کنید که فاصله دورتری از شما دارد.

اگر می توانید به دوردست ها نگاه کنید، یک ساختمان را انتخاب کنید یا یک کوه را با مقیاس خیلی بزرگ و فاصله دور در نظر بگیرید و ببینید چقدر طول می کشد تا آن کوه یا ساختمان از دید شما خارج شود. پس قطعاً می بینید هر چه فاصله بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری آن را می بینید.

چرا ماه دنبالمون میاد

توهم بینایی

این که ما احساس می کنیم ماه به دنبالمان می آید، یک توهم است که به آن توهم بینایی گفته می شود. حتی ممکن است هنگام غروب و طلوع ماه هم این توهم بینایی ایجاد شود و شما در زمان های خاصی ماه را حجیم تر یا باریک تر ببینید، اما در واقعیت سایز ماه تغییر نمی کند، بلکه این حقه ذهن است.

هنگامی که ماه را در نزدیکی افق مشاهده می کنیم، سایز آن را با یک جسم دیگر مقایسه می کنیم و می بینیم که کاملا شبیه به یکدیگر هستند اما در حقیقت سایز ماه با یک جسم زمینی قابل مقایسه نیست و این هم یک تجربه ساده از توهم ذهن است.

چرا ماه ما را تعقیب می کند؟ دلیل علمی

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی