نیاز انسان به شعر
امروزه خواندن شعر در بین مردم بسیار کاهش یافته است اما انسان ها باید بدانند شعر خوانی فواید زیادی دارد و انسان برای سلامت روح و روان خود به شعر نیاز دارد.

چرا انسان به شعر احتیاج دارد؟

در این قسمت در مورد این موضوع صحبت می کنیم که چرا شعر برای روح انسان مفید است. به تازگی عصر دیجیتال پیشرفت بسیاری کرده است. یعنی توجهات و تمرکز ها روی تغییرات زندگی مدرن است.

افراد و شخصیت های مختلف بیشتر زمان خود را صرف شبکه های اجتماعی می کنند و جایگاه شعر کم کم در بین افراد کم رنگ شده است اما افراد بزرگ و مشهور عقیده دارند که باید دوباره به شعر رجوع کنیم زیرا شعر ریتمی در سکوت ایجاد می کند و ما را از تاریکی به روشنایی می برد.

پیدا کردن استعاره های زیبا در شعر و عبارات پیچیده و استفاده از احساسات پنج گانه به شدت در بهبود روحیه موثر خواهد بود. در این قسمت از نمناک عللی را برای شما بیان می کنیم که چرا باید به شعر توجه کنید و چرا شعر برای بشر مفید است.

شعر خوانی

دلایل نیاز انسان ها به شعر و فواید شعر

خواندن شعر برای روح و روان انسان ها لازم است و فواید شگفت انگیزی برای آن ها دارد.

شعر یک راه عالی برای یادگیری است

مهارت های نوشتاری و شفاهی کودکان تقریباً افت کرده است. شعر می تواند به آن ها کمک کند که با ریتم یاد بگیرند و کلمات را با وزن و آهنگ کنار یکدیگر قرار دهند. در نتیجه لذت و اشتیاق به یادگیری در آن ها افزایش پیدا می کند و روحیه خلاقانه آن ها نیز بالا می رود که تاثیر بسیار زیادی در پروسه یادگیری دارد. در نتیجه شعر به آن ها کمک می کند تا توانمندی های خودشان را ارتقا دهند.

شعر برای ارتقای مهارت ها مفید است

نوشتن، صحبت کردن و فهمیدن، همگی تحت تاثیر استفاده از شعر است. قانون های یادگیری برای نوشتن و شکستن این قوانین با شعر یک نوع زیبایی را به نوشتار می دهد. خواندن شعر با صدای بلند با ریتم و وزن، به حرکت بهتر زبان و سخنوری بهتر افراد کمک می کند.

در نتیجه مهارت ارتباط شفاهی آن ها بهبود پیدا خواهد کرد. از طرفی تلاش برای فهمیدن شعر، ذهن را به چالش می کشد و آن را فعال نگه می دارد.

شعر خواندن با صدای بلند

شعر لذت بخش است

برخی از کارها برای انسان لذت بخش است. یکی از لذت بخش ترین کارها برای اغلب انسان ها شعر خواندن است.

شعر خواندن زمان زیادی نمی خواهد

اگر وقت زیادی برای تمام کردن کتاب های بلند ندارید، شعر بخوانید. خیلی از اشعار شاعران ما بلند نیستند و به راحتی می توانید در زمان کوتاه شعر بخوانید.

با خواندن شعر جهان را از دریچه دیگر ببینید

شعر کمک می کند جهان بهتری داشته باشیم. شاعران نگاه ما به جهان و پیرامون آن را عوض کرده و جزم و جمود گرفته ما نسبت به جهان را با ذکاوت و ظرافت به چالش می کشند و به ما با زبان شعر می فهمانند که می توان طور دیگر دید و نگریست.

خواندن شعر

شعر زبان و روان آدمی را تلطیف می کند

شاعران دلنشین سخن می گویند به صورتی که آدمی می تواند ساعت ها به صحبت های آن ها گوش دهد، بدون اینکه به ذهنش فشار بیاید.

شعر به بهبود ایده ها کمک می کند

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که یک جا نشسته باشید و ندانید چه چیزی می خواهید بنویسید؟ انتخاب کردن یک شعر و خواندن قسمت های مختلف آن از شعرهای کلاسیک گرفته تا شعرهای نو، ایده های زیادی را در سر شما ایجاد می کند.

خواندن و نوشتن شعر باعث می شود در مورد ایده های جدید فکر کنید و از ایده های قدیمی خود نیز استفاده کنید. در واقع یک نوع تجربه در اختیار شما قرار می دهد.

خواندن و نوشتن شعر

شعر برای نویسنده اش یک راه درمانی است

شعر نوشتن یکی از درمان های هنری خلاقانه است که از فهم کلمات نوشته شده و ارتباط برقرار کردن و بیان احساسات و افکار استفاده می کند. معمولاً شعر کوتاه است اما احساسات زیادی در آن گنجانده شده است.

نویسندگان با بیت های مختلف در شعر ها ارتباط برقرار می کنند. افسردگی و اضطراب دو مورد از مهم ترین بیماری های ذهنی هستند و می توانند با شعرخوانی تحت درمان قرار بگیرند. در واقع با شعر می توان به عمیق ترین ابعاد روحی یک نفر پی برد. این که بخواهیم احساسات خود را بیان کنیم، کار راحتی نیست اما شعر به شدت در این کار به ما کمک می کند.

شعر راهکار های فلسفی به زبان ساده است

شاعران اصطلاحات پیچیده اندیشه های خود را درباره معنا و مفهوم زندگی را با زبان ساده بیان می کنند. شما می توانید نظریه فلسفی را که فقط افراد خاصی آن را می فهمند، در قالب شعر یاد بگیرید.

تاثیر شعر خواندن

شعر قدرت بیان آدم را بالا می برد

دایره واژگان خیلی از ما خیلی وسیع است. اما شاید ما نتوانیم در زندگی روزمره خیلی از این لغات را به کار ببریم، اما می توانیم با شعر خواندن ذهنمان را تمرین دهیم که با آن لغات غریبه نشود.

شعر احساس مردان را بیدار می کند

شعر نگاه جامد ما را نسبت به دنیا عوض می کند و به حرکت در می آوردو مردان با خواندن شعر می توانند با عواطف و احساسات خود آشتی کرده و جهان را طور دیگری ببینند.

شعر برای خواننده یک درمان است

افرادی که در ابراز احساساتشان مشکل دارند، باید شعر بخوانند تا تاثیر مثبتش را ببینند. خواندن شعر به فرد اجازه می دهد که وارد عمیق ترین ابعاد روحی خودش یا شخص دیگر شود.

همچنین بتواند به قلب و ذهن خود رجوع کند و درهای احساسات خود را بگشاید و اجازه ندهد که احساساتش سرکوب گردد. خواندن شعر یک نوری را در وجود شما روشن می کند که می توانید به راحتی آن را ابراز کنید.

شعر برای روحیات انسان

با شعر از راه های محدود رها می شوید

شعر شما را از راه های محدودی که می بینید و حس می کنید رها می کند. شعر، در ذهن تصویری غیر قابل انکار ایجاد می کند که راه های جدیدی برای تجربه کردن جهان و بیان افکار را پیش روی شما می گذارد.

شاعران میان منطق آشنای اذهان و منطق ناشناختۀ تخیل شاعرانه پیوند برقرار می کنند و مخاطبان خود را از دنیای عادی و مأنوس و تکراری جدا کرده و راه های جدید در برابر آنها می گذارند.

شعر کمک می کند که اهمیت کلمات را متوجه شوید

شعر کوتاه است اما جملات به صورت استراتژیک در آن به کار رفته اند. نوشتن و خواندن، اهمیت هر کدام از کلمات را به تنهایی نشان می دهد. گاهی اوقات بدون یک کلمه جداگانه، کل ریتم شعر به هم می خورد و معنی آن نیز کاملاً از بین می رود. نوشتن شعر یک فرد را مجاب به فکر کردن و بازبینی می کند. کلمات در شعر مانند معجزه عمل می کنند.

شعر و احساسات انسان

شعر ایده های جدید به شما می دهد

خواندن شعر دریچه های جدیدی را رو به ذهن شما باز می کند. با خواندن شعرهای شاعران مختلف با تفاوت دیدگاه ها و سبک آنها آشنا شده و می توانید چیزهایی که در ناخودآگاه شما وجود دارند و یا دور از واقعیت های عقلی هستند را به رشتۀ کلمات درآورید و تصاویر و استعاره های ناب و بکر خلق کنید.

شعر کمک می کند که انسان های اطرافتان را درک کنید

یکی از مشکلاتی که افراد در طول زندگی آن را تجربه می کنند، توانایی درک کردن است. چنانچه در نمناک عنوان شده است درک نکردن و یا کج فهمی در مورد دیگران قطعاً ناامید کننده خواهد بود. خواندن و نوشتن شعر این توانایی را به افراد می دهد تا یکدیگر را درک کنند.

با خواندن شعر می توانید دیدگاه نویسنده را متوجه شوید. در نتیجه ماهیت واقعی شعر به یک خواننده ناشناس انتقال پیدا می کند. پس کم کم توانایی درک شما افزایش پیدا کرده و صبوری شما برای فهم و همدلی با دیگران نیز بالا می رود. 

 همدلی با دیگران

شعر کمک می کند که خودتان را بشناسید

آیا تا به حال شده است که خودتان را درک نکنید؟ در مورد احساسی که دارید تعجب کنید و ندانید که چه چیزی می خواهید؟ قطعا از این حسی که دارید ناامید شده اید. افراد دیگر نیز شما را نمی فهمند.

یکی از بهترین راه ها برای حل این مشکل، شعر نوشتن است. در واقع شعر نوشتن آشفتگی های جهان اطراف شما را آرام می کند. شعر نوعی کنایه است و از بیان جملات مستقیم خودداری می کند و در نتیجه راهی برای کاهش اضطراب و خشم است، شما را وادار به فکر کردن می کند و نقطه نظرات مختلف را پیش روی شما قرار می دهد و باعث می شود که دیدگاه گسترده تری داشته باشید. شعر باعث می شود که ارزش واقعی خود را بفهمید و به نیروی درونی خود پی ببرید.

دلایلی مهم و جالب نیاز انسان به شعر

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : شعر
وبگردی