تولد
کرونا
بدون شک در زمان همه گیری کرونا برخی انسان ها بوده اند که اصلا به کرونا مبتلا نشده اند، شاید شما هم کنجکاو شده اید که راز این افراد را بدانید.

چرا بعضی ها کرونا نمیگیرند؟ حقیقت علمی آن چیست؟

بدون شک همه ما افراد خوش شانسی را دور و بر خودمان میشناسیم که توانسته اند مدیریت خوبی داشته باشند و به کرونا مبتلا نشوند. شاید شما هم یکی از همین افراد خوش شانس باشید؛ اما ایا این موضوع به معنای این است که شما قدرت و توانایی خاصی دارید یا دلیل علمی وجود دارد که یک نفر در برابر ویروس از خودش مقاومت نشان می دهد، در حالی که این ویروس همه جا هست؟

دلایل کرونا نگرفتن برخی افراد از زبان دانشمندان

بیش از 60 درصد مردم در سراسر جهان حداقل یکبار تست کرونایشان مثبت شده است؛ البته افرادی هم بوده اند که مبتلا به عفونت شده؛ اما علائمی نداشته اند و هنوز هم آمار دقیقی از آنها در دسترس نیست.

ساده‌ترین توضیح و تفسیر این که چرا بعضی ها هرگز به این ویروس مبتلا نشده اند؛ این است که این افراد هرگز در معرض ویروس قرار نگرفته اند، یعنی هرطور شده از خودشان محافظت کرده اند.

افرادی که در معرض خطر نوع شدیدتر کرونا بودند، مثلاً کسانی که به بیماری قلبی مزمن یا مشکلات ریوی دچار بودند، دو سال سختی را به خاطر کرونا پشت سر گذاشتند.‌ آن ها همه تلاششان را کردند که در معرض ویروس قرار نگیرند و امنیت خود را حفظ کنند تا کرونا به پایان برسد.

کرونا

پس جای تعجب نیست که خیلی از این افراد با وجود اینکه در مکان های عمومی حضور پیدا کردند، باز هم حداکثر مراقبت از خودشان را داشتند و در معرض ویروس نبودند.

از طرفی زمانی هم که واکسن روی کار آمد، این افراد با تزریق واکسن بدن خود را مقاوم کردند. البته نظریه دیگری هم که وجود دارد، این است که این افراد شاید در معرض ویروس قرار گرفته بودند؛ اما ویروس نتوانسته بود از طریق هوا وارد بدنشان شود.

در واقع بدن هر شخصی پاسخ متفاوتی به این ویروس ها نشان می دهد که شدت علائم را تعیین می کند.

شاید یک پاسخ سریع در سیستم ایمنی آنها و مقابله خیلی زود هنگام با سرعت بالا در برابر این ویروس باعث شده است که این افراد هیچ‌گاه به کرونا مبتلا نشوند که این موضوع به سن و ژنتیک هم مربوط است. در واقع سبک زندگی سالم هم در این خوش شانسی بی تاثیر نیست.

همه ما می‌دانیم که کمبود ویتامین دی هم خطر ابتلا به عفونت های خاص را افزایش می دهد.

ویتامین دی

نداشتن خواب کافی هم خود می تواند عاملی برای ابتلا به کرونا باشد که قطعا این افراد سبک زندگی سالم تری نسبت به بقیه داشته اند.

از طرفی ممکن است در گذشته ویروس های مشابه به کرونا در بدن این افراد وجود داشته و باعث شده که در برابر کرونا مقاوم شوند و دیگر به این ویروس مبتلا نگردند.

راز اونایی که کرونا نگرفتن چی بود؟

4.827
این مطلب مفید بود ؟261
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : gavi.org / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی