بلند بودن پلک بالا
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا پلک بالا از پلک پایین بلندتر است؟ دلیل اصلی را می توانید در این مطلب کامل و دقیق بدانید.

دلیل بلندتر بودن پلک بالا از پلک پایین

چرا پلک بالا از پلک پایین بلندتره؟ همه پستانداران این ویژگی را دارند اما به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ شاید این سوال در دوران کودکی و نوجوانی برای شما هم پیش آمده باشد به همین دلیل قصد داریم که در این قسمت از سرگرمی نمناک یک بار برای همیشه پاسخ شما را بدهیم.

در یک جمله پاسخ این سوال، اینگونه است که پلک بالا بزرگ تر و بلندتر است و ریشه عمیق تری دارد بنابراین می تواند مژه های بیشتری را روی خودش جای دهد اما در ادامه بیشتر و کامل تر در این باره خواهیم گفت.

مژه های بالا و پایین

محافظت از چشم فرد

مهم ترین دلیل بلندتر بودن پلک بالا، مراقبت از کره چشم است. همچنین مژه های بلندتر در پلک بالا می توانند عاملی برای نشان دادن احساسات و برقراری ارتباط با دیگران باشد. همه ما بین 90 الی 160 مژه در پلک بالا داریم که هر کدام از آن ها بین 8 الی 12 میلی متر ارتفاع دارند. در پلک پایین هم 75 مژه داریم که طول آن ها بین 6 الی 9 میلیمتر است.

همه این مژه ها با یکدیگر در پلک بالا و پلک پایین یک لایه محافظتی برای کل چشم ما ایجاد می کنند و مانع ورود آلودگی ها، حشرات و همچنین عرق داخل چشم می شوند و از صدمه زدن به آن جلوگیری می کنند.

چشم های ما بدون مژه خیلی زود خشک می شوند و احتمالاً بیش از همیشه در معرض جرم و آلودگی قرار می گیرند. به همین دلیل است افرادی که مژه ندارند، بیشتر پلک می زنند.

طول مژه ها تقریباً یک سوم طول چشم است. اگر مژه ها از این حد کوتاه تر باشند، راحت در معرض خطر ریزش قرار می گیرند. مژه های بلندتر از حد طبیعی هم به راحتی می شکنند و در نتیجه هر دو عاملی برای خشکی چشم هستند.

وظیفه مژه

مژه چشم حیوانات

انسان ها در این مورد تنها نیستند زیرا حیوانات هم مژه دارند. همه پستانداران از جمله گربه، سگ، فیل و موش در چشم خود مژه دارند اما چنانچه در نمناک اشاره شده است طول و تراکم مژه آن ها با یکدیگر متفاوت است.

حیوانات دیگر هم مژه های بلندی در پلک بالای خود دارند و حیواناتی که در محل های پر از گرد و خاک زندگی می کنند، می توانند با استفاده از مژه های خود از ورود آلودگی ها به داخل چشم جلوگیری کنند. به همین دلیل است که کانگورو، فیل و زرافه مژه های بسیار بلندی در چند ردیف دارند.

در حیوانات جونده ای مثل موش صحرایی، مژه ها در طول اطراف چشم قرار گرفته اند و به عنوان یک سنسور عمل می کنند. موش صحرایی از این طریق می تواند از چشمانش محافظت کند و هر زمان که یک چیز عجیب و غریب را در نزدیک چشم ببیند، شروع به پلک زدن می کند اما این موضوع فقط در مورد پستانداران صدق نمی کند.

پرندگان هم در اطراف پلک بالای خود دارای موهایی شبیه به مژه هستند که از چشم آن ها در برابر نور شدید خورشید محافظت می کند و یک سایه برای چشم ایجاد می کند. معمولاً طول آن ها بیشتر از 2 سانتیمتر است و ضخیم تر است و در نتیجه در برابر نور آفتاب موثرتر عمل می کند.

مژه حیوانات

کاربرد های دیگر مژه

مژه های ما هنگام ملاقات کردن و برقراری ارتباط با دیگران بسیار مهم هستند. اگر احساس خستگی، تعجب یا نگرانی داشته باشید، مژه های شما کمک می کند تا نوع احساس خود را بهتر ابراز کنید به عنوان مثال چشمک یا مژه زدن برای فرد دیگر، راهی برای نشان دادن دوست داشتن است پس طول بلند مژه های بالا به ابراز این احساس کمک می کند.

چشمک زدن

حقایقی در مورد مژه ها

  • مژه ها برعکس مو های دیگر در بدن دارای ماهیچه های ریز و کوچک نیستند تا بتوانند کاملا ایستاده قرار بگیرند.
  • مژه ها معمولاً تیره ترین مو های روی بدن هستند و هرگز سفید نمی شوند.
  • مصریان باستان مژه های خود را آرایش می کردند. دقیقاً همین آرایش که این روزها وجود دارد. در صورتی که آن ها پنج هزار سال پیش زندگی می کردند.
  • تفاوت مژه ها در بین افراد مختلف زیاد است. تعداد، ضخامت، شکل و طول مژه ها با یکدیگر متفاوت است.
  • مژه ها معمولاً از چشم به سمت بیرون منحنی می شوند بنابراین بالا و پایین موی مژه ها به هنگام پلک زدن هرگز گره نمی خورد. اگر یکی از مژه های خود را بکنیم، تقریبا 8 هفته طول می کشد تا مژه دوباره رویش داشته باشد بنابراین هرگز این کار را انجام ندهید.

دلیل بلندتر بودن پلک بالا از پلک پایین + حقایق مژه ها

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تقویت مژه
وبگردی