درد مفاصل در سرما
اغلب افراد در فصل زمستان احساس درد و یا سوزش را در مفاصل خود احساس می کنند که این درد مفاصل در سرما یا فصل زمستان چند دلیل مختلف دارد.

چرا در زمستان بیشتر دچار درد مفصل می شویم؟

احتمالا در زمستان این موضوع را تجربه کرده باشید که یک نوع سوزش و یا درد در روزهای سرد در مفاصل شما ایجاد می شود. درد مفصل در فصل زمستان معمولاً در اکثر افراد وجود دارد، افراد زیادی را هم دیده اید که از افزایش درد مفصل خود در ماه های سرد سال شکایت دارند؛ مخصوصاً اگر از مشکلاتی مثل آرتروز، درد مزمن یا آسیب دیدگی رنج ببرند این دردها در آنها رایج تر است.

دلایل درد مفصلی در فصل زمستان را می توان مورد شناسایی قرار داد. مطالعات موجود نشان می دهد که عوامل روانی و همچنین سطح فعالیت های فیزیکی هم در این مورد نقش بسیار مهمی دارد. باید به تصویر کلی بدن خود نگاه کنید و یک ایده واضح تر داشته باشید که چرا رطوبت و سرما باعث درد بیشتر مفصل نسبت به قبل می شود.

درد مفاصل در سرما

علت درد مفاصل در سرما و فصل زمستان

به زبان ساده اگر بخواهیم دلیل این ایجاد و افزایش درد را بازگو کنیم باید بگوییم بودن در محیط گرم، باعث آزاد شدن انرژی بیشتری شده و عضلات و عروق بدن بازتر میشوند و همین امر موجب افزایش سوخت و ساز و به دنبال آن تسکین و کاهش درد می​شود. علل دیگری هم در بروز این دردها دخیل هستند که شامل :

تغییرات موجود در فشار اتمسفریک

زمستان باعث تغییرات زیادی در جو و اتمسفر هوا می شود و آن را می توانید در استخوان های خود، تاندون ها، عضلات، مفصل ها و بافت های بدن احساس کنید. و در نتیجه احساس شما در فصل سرد و مرطوب تغییر پیدا می کند. این اثرات ممکن است باعث افزایش حساسیت در بدن تان شود؛ مخصوصا اگر یک زخم کهنه و یا جدید در بدن شما وجود داشته باشد.

با مطالعات موجود در سال 2019 به این نتیجه رسیده اند که کاهش فشار بارومتریک که معمولاً در فصل زمستان اتفاق می افتد، می تواند درد و احساس نارضایتی را در بدن افزایش دهد. همچنین تغییرات موجود در فشار بارومتریک و تغییرات دمایی روی شدت درد، مخصوصاً در قسمت زانو برای افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می کند.

دلیل درد مفاصل

مفاصل شما نرمی فصل گرم را ندارند

مفاصل در قسمت لگن و زانو، پا، قوزک پا، دست و شانه ها دارای یک ماده روان ساز هستند که مفاصل را نرم می کنند و باعث می شود که حرکت نرمی در بدن خود داشته باشیم. زمانی که دمای هوا دچار تغییرات می شود، میزان این مایع هم تغییر می کند. دما و رطوبت پایین باعث می شود که عضلات و مفصل ها خشک شود و در نتیجه شکنندگی در فصل زمستان بیشتر اتفاق می افتد و نسبت به فشار هم حساسیت بیشتری پیدا می کنید.

درد مفصل در سرما

میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیشتر است

زمانی که استرس داشته باشید، بدن شما تحت فشار بیشتری قرار می گیرد. تنش ها مخصوصاً در قسمت مفصل افزایش پیدا می کند. زمستان پر استرس ترین زمان سال است. استرس معمولا برای همه افراد وجود دارد که علت آن هم می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی تعادل زندگی در فصل زمستان کمتر است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن مثل آرتروز هستند. چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره شده است درد روزانه ای که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی تجربه می کنید، می تواند ریشه در افسردگی شما داشته باشد و احساس کنید در شرایط سخت گیر افتاده اید که هرگز تمامی ندارد.

استرس از دلایل درد

در مورد درد مفصلی چه اقدامی انجام دهیم؟

تنها راه خلاص شدن از این درد ها، حرکت کردن است. اگر مدت زمان طولانی در یک موقعیت ثابت بمانید، مثلاً مدت زمان طولانی بنشینید، دراز بکشید یا حتی بایستید، مفاصل شما سفت می شود. حرکت کردن شاید در وهله اول دردناک و ناراحت کننده باشد اما این موضوع کاملاً طبیعی است و در طول زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

اصلاً منظور ما این نیست که یک دفعه از جا بلند شوید و خیلی تند راه بروید، بلکه همه کارها را آهسته انجام دهید. چند حرکت آرام مانند خم کردن و صاف کردن زانو ها و آرنج دست، شانه، قوزک پا، چرخش مچ، باز و بسته کردن دست ها و غیره را انتخاب کنید و آن ها را به آرامی انجام دهید.

زمانی که بدن شما حرکت کند، ناراحتی های اولیه به زودی بهبود پیدا می کنند و به حالت عادی برمی گردید. همچنین می توانید دوش آب داغ بگیرید یا از پتوهای گرم استفاده کنید که به تسکین درد شما کمک می کند. گرم کردن بدن به طور منظم برای مفاصل خوب است. اگر بدن خود را فعال نگه دارید نیز مفاصل شما در فصل زمستان در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

علت اصلی درد مفاصل در سرما

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی