خوشحال بودن زنان
محققان می گویند زنان نسبت به مردان طبیعتی آرام و خوشحال تر دارند اما علت این گفته چیست که سبب تفاوتی اینچنینی شده است؟

چرا زن ها از مرد ها خوشحال ترند ؟

فرقی ندارد که آرزوی شما پیدا کردن شهرت ، ثروت یا تغییر جهان باشد ، در هر صورت بیشتر شما در تلاش برای افزایش شادی هستید. اما خوشبختی یک پروسه ذهنی است و به خود ارزیابی بستگی دارد که با گذشت زمان تغییر خواهد کرد . ما شادی را با مقایسه دیدگاه خود و انتظاراتی که خودمان داریم ، اندازه گیری می کنیم . مطالعات نشان می دهد که خوشبختی زنان به مرور زمان در حال کاهش است.

در حالی که این روند کلی بسیار جالب است ، اما محققان دلایلی برای این تغییرات پیدا نکردند . آیا می توان آن را به سادگی با تغییرات در ادراک مرتبط دانست ؟ همه ما با تغییر شرایط و ناامنی هایی در زندگی روبرو هستیم و ممکن است این ناامنی را ناخوشایند تفسیر کنیم.

مثلا وقتی کار شرکتی خود را ترک کردیم ، نمی دانستیم چگونه روز خود را پر کنیم و احساس ناامیدی داشتیم که باعث نارضایتی می شد . برای پیدا کردن آنچه باعث خوشحالی می شود ، مجدداً باید خودمان را کشف کنیم . جستجوی خوشبختی می تواند نیرومند و در عین حال اجتناب ناپذیر باشد.

مطالعات ، رابطه ای بین شادی و جنسیت را نشان می دهند . برخی اظهار داشتند که شادی با تحقق هدف مرتبط است . تمرکز زنان بیشتر بر روابط و زندگی خانوادگی است ، در حالی که مردان بیشتر درگیر موفقیت های مالی و حرفه ای هستند.

درست همانطور که استرس می تواند باعث کاهش شادی شود ، احساسات مثبت و قدردانی نیز می تواند باعث افزایش شادی شود . زنان بیشتر از مردان احساسات مثبت شدید را تجربه می کنند و ابراز قدردانی می کنند . مطالعات ، تمایل زنان را برای کمک به تغییرات مثبت برای شادی ، آرامش و رضایت بیشتر نشان می دهد . زنان تمایل دارند نیازهای دیگران را بیش از خودشان در اولویت قرار دهند.

چنانچه در نمناک می خوانید در مقابل، یک مطالعه در سال 2018 در مورد حس رضایت مردان در ارتباط با رضایت شغلی افراد انجام شد . در مقاله ای در سال 2019 ، این نتیجه گیری شد که :"زنان تنها و بدون فرزند، شادترین زیرگروه جمعیت هستند ." البته که نتیجه ی این تحقیقات نمیتواند برای تمامی مردم دنیا مشابه باشد پس کاملا صحیح نیست.

زنان پولدارتر خوشحال ترند ؟

به طور خلاصه این که خوشبختی با جنسیت تعریف نمی شود فقط بستگی به این دارد که زندگی را چگونه می بینید. شباهت های چشمگیری بین افراد خوشحال وجود دارد . این افراد، خوش بین و مثبت نگر هستند و انتظار دارند اتفاقات خوبی رخ دهد . افراد خوشحال نیمه پر لیوان را می بینند . آن ها در لحظه زندگی می کنند و از آنجا که انتظار ندارند که همه چیز کامل شود یا به آینده توجه کنند ، استرس کمتری را تجربه خواهند کرد.

افراد خوشبخت نسبت به دیگران حسادت کم تری دارند و به جای رقابت ، بیشتر به دنبال همدلی و پشتیبانی هستند . هیچ ارتباطی بین پول و خوشبختی در آن ها وجود ندارد، فقط باید ضروریات اساسی را در اختیار داشته باشند.

خوشبختی، داشتن آنچه شما می خواهید نیست ، بلکه راضی بودن با آنچه که هم اکنون دارید، است.

افراد خوشحال تمایل دارند که خود را دوست داشته باشند، احساس خود را کنترل کنند و یک رویکرد مشابه به زندگی داشته باشند.

زنان پولدارتر

راه شاد بودن در هر سنی و با هر جنسیتی

برای شاد بودن اقدامات پیشنهاد شده در این بخش از نمناک را انجام دهید:

  • کارهایی را انجام دهید که با آن ها احساس شادی می کنید.
  • به دستاورد هایتان افتخار کنید.
  • نگران نظرات دیگران نباشید.
  • به اشتباهات خود بخندید و از آن ها درس بگیرید.
  • خواستار کمال و بی عیب و نقص بودن خود یا دیگران نباشید.
  • از پول به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف استفاده کنید (برای انجام کارهایی که از آن ها لذت می برید ).
  • وقت خود را صرف ارتباط و کمک به دیگران کنید.

خوشبختی فقط حالت روحی دارد و به جنسیت یا وضعیت آن بستگی ندارد . دیدن کار هایی با بارقه مثبت باعث افزایش شادی شما خواهد شد . این که فکر کنید چیزهایی وجود دارد که نمی توانید آنها را تغییر داده و یا کنترل کنید ، سرنوشت شما خواهد بود و خداوند متعال برایتان مقدر کرده است ، تحمل همه چیز برایتان آسانتر خواهد شد.

به جای استرس ، روی یافتن راه حل ها تمرکز کنید . کارهایی را انجام دهید که باعث شادی شما می شود . با داشتن یک نگاه مثبت و انتشار شادی و خوشبختی ، آن را به افراد دیگر هم انتقال دهید . خوی عصبانی و تند مزاج خود را در آغوش بگیرید و بدون تعجب در مورد آنچه دیگران فکر خواهند کرد، فرصت ها را غنیمت بشمارید.

زنان خوشحال ترند اما این مشکل را هم دارند :

با برآورد و ارزیابی این کلیات، ممکن است نتیجه بگیریم که زنان در سن جوانی شاد هستند، و آقایان از پیشرفت شغلی خود و زمانی که رضایت بیشتری داشته باشند ، شادتر خواهند بود، اما این ها همه حدس و گمان است. نگاه عمیق تر به تفاوت های اساسی، یافته های زیر را نشان می دهد :

ارزش عزت نفس در زنان بر پایه روابط و مردان بر پایه کنترل داشتن است

زنان ارزش خود را بر اساس عقاید دیگران اندازه می گیرند، و سندرم خود ویرانگری یا ایمپاستر را تجربه می کنند که باعث می شود در اعتبار دستاوردهای خود شک کنند . آقایان حتی ممکن است شک و تردیدهای درونی هم داشته باشند اما باز هم مایل به ریسک و خطرات بیشتری هستند.

مردان در جاهایی که فاقد تخصص هستند ، باز هم درخواست کار می کنند (در حالی که زنان معمولاً متقاضی نمی شوند ، مگر اینکه 100٪ دارای صلاحیت باشند ). و این امکان وجود دارد که زنان با عقب کشیدن و تردید در توانایی های خود استرس بیشتری را تجربه کرده و باعث کاهش تجربه شادی در خود شوند.

ترس از عدم موفقیت، باعث می شود تا زنان بیش از حد نسبت به صف های اجتماعی یا بین فردی حساس باشند ، ممکن است مسائل را درونی کنند یا برای جلوگیری از درگیری ، عصبانیت خود را سرکوب کنند. این ها می توانند اقدامات ناخودآگاه زنان برای حفظ روابط باشند.

تفاوت روحیات زن و مرد

زنان خوشحالتر از مردان هستند زیرا :

تصمیمات عادلانه تری می گیرند

در برخورد با مشکلات زندگی ، زنان قضاوت بهتری از مردان دارند ، زیرا عادلانه تر از مردان در مورد مشکلات زندگی دیگران قضاوت می کنند . تحقیقات نشان می دهد که مردان در برخورد با مشکلات بیشتر به قوانین و کلیشه ها متوسل می شوند ، اما زنان با توجه به شرایطی که در آن قرار دارند ، قضاوت کرده و تصمیم می گیرند.

توانایی کنار آمدن بهتر با استرس دارند

به نظر زنان ، مغز مردان تک بعدی است اما خودشان در یک لحظه مسائل زیادی را در ذهن خود مرور می کنند . البته این نظر را محققان نیز تائید می کنند . اما محققان اعتقاد دارند که توانایی زنان در مهارکردن استرس ، به آنها اجازه می دهد که با یک دست چند هندوانه بردارند زیرا به طور ذاتی ، طبیعتی آرام دارند.

زنان به راحتی و با سرعت استرس محیط را مهار کرده و در کنترل و مدیریت خود تواناتر هستند . هورمون استروژن، تاثیر استرس بر روی مغز زنان را کمتر می کند .خانمها در هنگام فاجعه به دنبال ره حلی رای رهایی هستند اما بسیاری از مردها در مشکلات غرق شده و توانایی خارج شدن از آن شرایط را ندارند.

حافظه زنان بهتر است

زنان به ندرت آنچه را که می بینند و یا می شنوند فراموش می کنند . اما این مزیت گاه موجب اختلافات زناشویی نیز می شود چرا که اختلافات به ظاهر فراموش شده را تبدیل به بحران مداوم می کنند .حافظه جادویی زنان باعث می شود کمتر و یا دیرتر از همسرا خود مبتلا به آلزایمر شوند.

تحمل درد بهتری دارند

بسیاری از افراد گمان می کنند توانایی بیشتری در تحمل درد دارند آن هم به خاطر عضلات و ظاهر قدرتمند آنها است ، اما تحقیقات خلاف این موضوع را ثابت کرده است .مثلا زنان بعد از زایمان با توجه به درد بدن خود ، از کودکشان مراقبت می کنند.

توانایی زنان در تحمل درد فقط به دردهای جسمانی محدود نمی شود، بلکه آها درد عشق را نیز بهتر تحمل می کنند . مردان بعد از طلاق نمی توانند به راحتی زندگی خود را بازسازی کنند . شاید به همین دلیل ، تمایل به ازدواج مجدد سریع و تسکین دردهایشان دارند.

تحمل درد زنان

توانایی مدیریت بیشتری دارند

بسیاری از اداره ها و سازمانها برای استخدام خانمها محدودیت در نظر می گیرند که خود عامل مهمی برای شکست آنها است ، زیرا تحقیقات نشان داده است که مدیریت در کسب و کار توسط زنان ، بهتر از مردان است . به اعتقاد محققان ، زنان در شرایط یکسان با مردها ، از بخش های بیشتر مغز خود استفاده می کنند و در تفکر ، دارای انعطاف بیشتری هستند.

آمار و بررسی های مختلف ثابت می کند که زنان با تجربه در سنین 50 تا 70 سالگی مدیران تواناتری می باشند . اما صاحبان شرکت ها بهتر است از هر دو جنس در تیم کارمندان خود استفاده کنند ، مدیریت را به زنان خلاق و چند بعدی بسپارند.

علاوه بر این زنان در گفتن آدرس ، بهتر از مردان هستند و به افرادی که از آنها آدرس می پرسند ، پس از کمی تامل ، بهترین و سریعترین مسیر را نشان می دهند . اما مردان کمی گیج شده و اولین مسیری را که به ذهنشان خطور می کند ، بیان می کنند.

تشخیص درست تری دارند

تحقیقات نشان می دهد که مردان توانایی کمتری در درک تفاوت های ظریف میان رنگهای سایه های زرد، سبز و آبی دارند . به طورمثال ، مردان تفاوتی میان رنگ صورتی و گلبهی احساس نمی کنند. این مشکل تنها تفاوت مردان و زنان نیست . بر اساس تحقیقات ثابت شده است که مردان در شنیدن و تشخیص طعم و بوها ، ضعیف تر از زنان هستند 

در روابط دوستی عملکرد بهتری دارند

زنان در دوستی های طولانی مدت رکورد دار هستند و رابطه های دوستی آنان ، عمیقتر است . تحقیقات نشان می دهد که خانمها از دوستان خود ، حمایت بیشتری می کنند و در روزهای سخت و ناخوشی در کنار آنها می مانند.

دوستی خانمها نه تنها عمیق تر است بلکه به نسبت دوستی های مردان با یکدیگر ، عقلانی تر نیز می باشد . فاصله های زیاد مانعی برای ادامه دوستی زنان با یکدیگر نمی باشد و در هر زمان و مکانی به دوستی خود وفادار می مانند.

زنان در رانندگی با احتیاط تر می باشند

تاکنون برای شما نیز پیش آمده است که به خاطر احتیاط در رانندگی ، مورد سرزنش دیگران قرار بگیرید یا به دلیل فشار نگاه اطرافیان توانایی پارک در یک خیابان شلوغ را نداشته باشید ؟ محققان می گویند در این شرایط بهتر است خانمها به توانایی خود در مهار استرس تکیه کنند و توجهی به اطرافیان نداشته باشند.

زیرا تحقیقات اثبات کرده است زنان حداقل در محدوده شهری ، راننده های بهتری هستند . مخصوصا خانمهایی که در سن 18 تا 25 سالگی شروع به رانندگی می کنند بهتر از مردان هستند ، سریع و با اطمینان رانندگی می کنند و در شریط ضروری ، به موقع ترمز می کنند.

چرا زن ها از مرد ها خوشحال ترند ؟

4.327
این مطلب مفید بود ؟234
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی