تغییرات بدن خانم ها
با افزایش سن در بانوان تغییرات گسترده ای در اندام و همچنین روح و روان زنان ایجاد می شود که می توان با دانستن این تغییرات از پیشرفت زیاد آن ها جلوگیری کرد.

تغییر و تحولات جسمی روحی که خانم ها در طول زندگیشان تجربه میکنند

چیزی که در زندگی اجتناب ناپذیر است، فرایند پیری است که در سنین جوانی به آن رشد کردن می گویند و کم کم به مرحله پیری نزدیک می شود. همین پروسه ها باعث ایجاد تغییراتی در بدن خواهد شد . به طور مثال؛ پوست انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و عملکرد ماهیچه ها به طور کلی آهسته تر می شود که بخشی از پروسه طبیعی پیری است اما در این قسمت از سلامت نمناک قصد داریم که در مورد خانم ها صحبت کنیم و ببینیم که در این پروسه چه تغییر و تحولاتی در بدن آن ها ایجاد می شود.

افزایش سن

تغییرات بانوان در گذر عمر 

مو و پوست

احتمالاً اولین تغییرات در مو و پوست خانم ها دیده می شود . فولیکول های مو تغییر می کنند و دچار تغییر رنگ می شوند . این تغییرات برای هر فرد منحصر به فرد است و بستگی به بدنشان دارد . پوست کم کم شروع به ضعیف شدن می کند ، کیفیت خود را از دست داده و نازک می شود و در نتیجه چین و چروک ها ظاهر می شوند که معمولاً در انتهای پلک و بالای لب بیشتر از بقیه جاها هستند .

چشم و گوش

هم زمان که سن بالاتر می رود، توانایی تولید اشک پایین می آید ، قرنیه نازک می شود و همچنین حالت تیرگی و محو روی پلک چشم سایه می اندازد و گاهی اوقات دیواره کانال گوش هم نازک می شود که ممکن است توانایی شنوایی افراد کاهش پیدا کند.

مشکل گوش

تولد فرزند

مراقبت از فرزند باعث می شود مادران با استرس های زیادی دست و پنجه نرم کنند. تغییرات جسمی، هورمونی، احساسی و اجتماعی پس از تولد فرزند گاهی حتی تا دوران میانسالی زنان همراه آنان است .

یائسگی

خانم ها دیر یا زود یائسگی را تجربه می کنند. گر گرفتگی تغییرات روحیه و کاهش سطح استروژن روی عملکرد طبیعی بدن تاثیر گذار است و در نتیجه توده عضلانی در دوران یائسگی کاهش پیدا می کند.

سوخت و ساز کم می شود که عاملی برای کاهش وزن است، توانایی ذهنی افراد نیز تا حدی کاهش پیدا می کند. کاهش استروژن نیز می تواند عاملی برای مشکلات ادرار؛ انعطاف پذیری رگ های خونی و دیگر مشکلات بدن باشد.

یائسگی

رگ ها و قلب

در فرایند پیری قلب که یک ماهیچه است نمی تواند خون را به کل بدن مانند همیشه پمپاژ کند و همچنین چربی ها در رگ های خونی بیشتر وجود خواهند داشت. انعطاف پذیری آن ها کاهش پیدا می کند و ممکن است که همین امر عاملی برای حملات قلبی سکته و فشارخون بالا باشد.

تجربه دوباره دوران نوجوانی

خانم ها در سنین قبل از یائسگی از سن 43 سالگی تا 52 سالگی وارد یک نوجوانی دوم می شوند. در دوران میانسالی خانم ها تغییرات ظاهری و هورمونی یافته و با نامنظم شدن عادت ماهیانه، گٌرگرفتگی ها و مشکلات یائسگی افزایش می یابد و همین عوامل سبب می شود به اندازه یک نوجوان دمدمی مزاج شوند.

افزایش سن

سیستم اسکلتی

عضلات در بدن باعث قوی تر شدن شما می شوند و همچنین هر عضو بدن را پابرجا نگه می دارند و باعث می شود که استخوان ها سر جای خود قرار بگیرند اما بعد از گذشت زمان ، عضلات قدرت همیشگی خود را از دست می دهند و تغییراتی در بدن ظاهر می شود . تقریباً در سن 35 سالگی استخوان ها به بیشترین میزان توده خود می رسند و توده عضلانی کاهش پیدا می کند و در نتیجه حرکات و هماهنگی کاهش یافته و قدرت کم می شود و دیگر فرد نمی تواند مانند قبل کارهای گذشته را انجام دهد.

سیستم گوارشی

کل فرایند گوارش با بالا رفتن سن آهسته می شود. میزان کارکرد کبد، پانکراس و روده کوچک برای گوارش کاهش پیدا می کند. عضلات این اعضای بدن ضعیف تر می شوند ، رفلاکس اسید معده کاملاً مشهود می گردد. پس این افراد باید بیشتر به استرس و انتخاب غذای خود دقت کنند.

علاقمند شدن به ماجراجویی

زن ها با بالا رفتن سنشان، آماده خطر کردن می شوند اما مردان علاقه بیشتری به روابط خود پیدا می کنند. خانم های بالای 50 سال، در این دوران تمایل به ماجراجویی دارند و توام با شور زندگی هستند . خانم ها در این سن بعد از سال ها مراقبت از دیگران، تمایل بیشتری برای رسیدگی به خود و کارشان دارند.

خواندن ذهن دیگران

زنان با افزایش سن بیشتر از مردان می توانند ذهن دیگران را بخوانند زیرا برآوردن نیاز غذایی، گرمایشی، تربیتی و... خانواده سبب افزایش درک اشارات غیرکلامی آنها می شود و می توانند با دیدن حالات صورت، اندام و لحن صدا بفهمند که دیگران چه در سر دارند.

درک بالا

تمایل بیشتر به آرامش

خانم ها با افزایش سن به علت وابستگی بیشتر بچه ها به بقای آنها، طوری رشد یافته اند که از خشونت دوری کنند. طریقه خشونت ورزی زنان با مردان متفاوت است و آنها از واکنش فیزیکی خودداری می کنندو روش های غیرمستقیم تری را برای رویارویی انتخاب می کنند.

افزایش حساسیت

خانم ها بخاطر توانایی بالایی که در خواندن فکر آدمها دارند، حرف نزدن و واکنش ندادن برایشان غیرقابل تحمل است بنابراین زنان بیش از اندازه حساس به اشارات میان فردی هستند و حتی با افزایش سن نیز از کشمکش و مشاجره متنفر هستند و جواب ندادن برایشان بسیار سخت است.

کاهش میل جنسی

سوخت و ساز

همزمان با بالا رفتن سن سوخت و ساز کاهش پیدا می کند. اضافه وزن بیشتر می شود و توده طبیعی کل بدن نیز کاهش پیدا می کند. افراد سریع تر احساس خستگی پیدا می کنند و بدن به آسانی قادر نیست کالری بسوزاند و از آن ها استفاده کند. پس اگر میزان کالری دریافتی شما همان قدر بماند، دچار اضافه وزن خواهید شد.

چاقی یکی از تغییرات خطرناک در خانم ها بعد از بالا رفتن سن است و می تواند عاملی برای دیابت، مشکلات قلبی، کلسترول بالا و فشار خون باشد. 

تغییرات جسمی و روحی در طول زندگی خانم ها

3.813
این مطلب مفید بود ؟103
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : thesouthern / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی