زنان شاغل
زنان شاغلی که در منزل کار می کنند دچار تداخل بین کارهای خانه و کار خود می شوند اما با یک برنامه ریزی مناسب می توانند به همه کارهای خود برسند.

پیشنهاد چند استراتژی برای مادرانی که در منزل کار می کنند

کار کردن در منزل در دوران قرنطینه کرونا ویروس غیر ممکن به نظر می رسد زیرا اگر دارای فرزندی باشید باید بهره وری خود را بالا ببرید . معمولا این شرایط ، استرس را افزایش می دهد . علاوه بر این اگر رسیدگی به والدین سالمند و مشکلات مالی هم اضافه شود ، زندگی برای خانم ها بسیار سخت تر می شود.

کنترل اوضاع و ایجاد تعادل تنها راه حل بازگشت به زندگی شاد است که کاری بسیار دشوار اما ممکن می باشد . اگر می خواهید بهترین راه برای حفظ فاصله اجتماعی و قرنطینه را بدانید پس برای مقابله با عدم تعادل زندگی کاری خود ، باید استراتژی های مهمی را به دست آورید که در این قسمت از خانواده پلاس نمناک به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

نکاتی برای کنترل زندگی زنان شاغل

1. ساعت کاری منظمی داشته باشید :

بسیاری از کسانی که در منزل کار می کنند با هماهنگ کردن کار خود و کار منزل به مشکل برمی خورند، زیرا کارهایشان با کار منزل تداخل ایجاد می کند و باعث می شود با یکدیگر قاطی شوند.

در حالی که کار خارج از منزل نیاز به ساعت مشخصی دارد، پس کار در منزل نیز چنین است و اگر منظم نباشد به اطرافیانی که با شما زندگی می کنند آسیب خواهد رساند . بنابراین اولین قدم برای موفقیت در کار در منزل مشخص کردن ساعات منظم است.

با در نظر گرفتن موارد زیر ساعات خود را منظم کنید :

  • ساعت کاری ایده آل خود و خانواده تان را در نظر بگیرید
  • چه روزها و ساعاتی را به کار خود اختصاص می دهید
  • چه ساعتی برای صرف ناهار می روید
  • چگونه خانواده و فرزندان خود را مدیریت می کنید
  • برای مراقبت از خود چه می کنید و چگونه قانون مربوط به زمان خود را ایجاد می کنید

پس از تصمیم گیری در مورد کار ایده آل خود برنامه کاری منزل را با کار شخصی خود جدا کنید. بدین منظور می توانید ساعت و برنامه کاری خود را در کاغذی نوشته و در مکان پر بازدید خانه نصب کنید تا برایتان یادآوری شود . داشتن برنامه و سخت گیری در حین کار در منزل مهم است ، زیرا می توانید با حفظ مرزهای خود ، با موفقیت کارتان را شروع کنید.

مدیریت زمان زنان شاغل

2. اولویت ها را مشخص کنید :

یکی از مهمترین روشها برای حفظ تعادل در زندگی ، تعیین اولویت ها است . اولویت های واقعی خود را از آرزوها و تخیلات خود جدا کنید .مثلا چند اولویت مهم مانند همسر ، فرزند ، کار ، سلامت و ... را در نظر گرفته و روی آنها متمرکز شوید.

سپس باید اولویت و تمرکز بر روی آنها را از هم جدا کنید مثلا هنگامی که وقت خود را به فرزندتان اختصاص داده اید به امور خانه داری و شغل خود فکر نکنید .کارهای غیر ضروری خود را از برنامه روزانه حذف کنید. مثلا اگر صاحب فرزند هستید ، تماشای تلویزیون را کمتر کنید.

3. منطقه کاری خود را مشخص کنید :

کار در منزل نیاز به یک مکان مشخص دارد با این وجود بسیاری از مادران سعی می کنند هنگام کار در دسترس فرزندان و خانواده خود قرار بگیرند . این صحنه را تصور کنید که با هرج و مرج فرزندان در حال تمرکز بر کار خود نیز هستید! اگر این صحنه برایتان آشناست پس ساختار محل کار خود را در منزل تغییر دهید . با در نظر گرفتن چپ دستی و راست دستی خود تمام ابزار و تجهیزاتی که نیاز دارید را مهیا کنید تا در کار خود موفق شوید.

4. کار را از مکان و زمان شخصی خود جدا کنید :

یکی از مشکلاتی که حین کار در منزل خود با آن مواجه می شوید که واقعیت نیز دارد آن است که حواستان در یک لحظه به خانواده تان جلب می شود . ایجاد مرز بین کار و زمان مختص خانواده مهم است . کودکان نمی توانند مرزهای نامرئی شما را حین کارهای مختلف و کار شخصی تان تشخیص دهند، به همین دلیل ممکن است باعث حواس پرتی تان شوند ، بنابراین در عین کار کردن انتظارات آن ها و کار خود را باید متعادل کنید.

5. نحوه برخورد با حواس پرتی ها (شرایط اضطراری) را در نظر بگیرید :

هیچ راهی برای از بین بردن افکار و حواس پرتی حین کار در منزل وجود ندارد، تا این که مجبور شوید کار خود را متوقف کنید . این وقفه می تواند در بهره وری شما تداخل ایجاد کند که در آن صورت لازم است سه برابر زمان خود را بگذارید تا بر کارتان مجددا متمرکز شوید. با این وجود نمی توانید از وقفه بین کار و اضطرابات ذهنی خود جلوگیری کنید.

از طرفی فرزند خردسال تان نیز حواس پرتی خود را دارد و باید نیازهایش سریعا برآورده شود . تنها راه برای جلوگیری از حواس پرتی ها حین کار متوقف کردن کارتان می باشد به عبارت دیگر هر زمان تصور کردید که به انجام وظایف شخصی خود نیاز دارید ، آن زمان را به خود اختصاص دهید . انجام این کار می تواند به حداکثر بهره وری شما در کار حین انجام وظایف شخصی کمک کند.

زن شاغل در خانه

6. اهمیت به خودتان را فراموش نکنید :

به همان اندازه که به اعضای خانواده و امور مربوط به آنها اهمیت می دهید ، زمانی را به خود اختصاص دهید . کار نباید مانع از روابط اجتماعی شم شود . اگر کار مداوم ، تغییرات زیادی در زندگی شما ایجاد می کند ، ساعات کاری خود را کم کرده و یا تغییر دهید تا رضایت بیشتری از زندگی خود داشته باشید.

داشتن زمان شخصی باعث افزایش انرژی و خلاقیت و بهره وری بیشتر در کار می شود . برای تفریح و آرامش خود برنامه ریزی کنید ، مثلا صرف عصرانه با همسر و یا دوستان ، ورزش ، کلاس های هنری تاثیر فوق العاده ای در افزایش انرژی شما دارند.

7. ساختارهای اجتماعی منظم و مداوم داشته باشید :

وقتی در کار خود جدی هستید پس باید به درخواست های بی پایان اطرافیانتان ``نه ``بگویید. اما گاهی لازم است ارتباط خود را حفظ کنید . بهترین گزینه برای جلوگیری از انتظارات اجتناب ناپذیر آن است که زمانی را برای ارتباط اجتماعی خود در نظر بگیرید تا هم از فعالیت اجتماعی و معاشرت هایتان حمایت کرده و هم کار خود را انجام دهید . فرصت هایی را ایجاد کنید که با کار شما سازگار بوده و قابل مدیریت باشند.

8. مراحل کار سالم در منزل را توسعه دهید:

باید قوانین خاصی را نیز در نظر بگیرید ، در حالت ایده آل باید رویه های منظم شامل مدیریت وظایف خانه را نیز تحت پوشش قرار دهید. چنانچه خانواده پلاس نمناک عنوان می کند حمایت خانواده نیز به روند مدیریتی کارهای شما کمک می کند.

در صورتی که فرزندان توانایی انجام وظایف منزل دارند برخی از وظایف را به آن ها متحمل کنید . برای اطمینان از انجام کارها بهتر است ابتدا وظایف را در دفترچه ای نوشته و به آن ها تحویل دهید.

9. شاغل بودن ، همسر بودن و مادر بودن نباید شما را تبدیل به یک برده کند :

زنانگی خود را همیشه حفظ کنید برای دیگران فداکاری بیش از اندازه انجام ندهید .هر چند وقت یکبار به آرایشگاه رفته و لباس های شیک بپوشید ، فراموش نکنید این دوران بخشی از زندگی شما است که قابل بازگشت نمی باشد.

خود را به دلیل کم کاری در امور منزل مقصر ندانی ، زیرا هیچ زنی قادر نیست تمام کارهای اداری و منزل و تربیت کودک را به طور کامل و همزمان انجام دهد . هر چند وقت یکبار سفارش غذا بدهید تا وقت آشپزی خود را با بودن در کنار اعضای خانواده جایگزین کرده باشید.

مادران شاغل

10. خدمات خود را ارزشمند کنید :

رفتن به سرکار و ارتباط با کارفرمایان توجه را به اطرافیان کم می کند ، به همین دلیل بسیاری از افراد ، بخصوص زنان کار در منزل را ترجیح می دهند تا به فرزندانشان نزدیک باشند.

به یاد داشته باشید کار در منزل در دوران قرنطینه یک برنامه کوتاه مدت است پس نیاز به تلاش ، زمان و انرژی دارد . چشم انداز های کاری خود را در نظر بگیرید و فضایی را ایجاد کنید تا موفقیت های کوچک خود را جشن بگیرید.

11. شاغل بودن شما تصمیمی است که هم شما و هم همسرتان آن را قبول کرده اید :

بنابراین در انجام کارهای منزل و رسیدگی به امور فرزندان ، از همسرتان کمک بگیرید تا هم وظایف شما کمتر شده و هم فرصت کافی برای انجام کارهای شغلی خود داشته باشید . مثلا خرید منزل یا سرگرم ساختن کودکان را برای مدتی بر عهده همسرتان بگذارید . در صورت داشتن امکان مالی از یک پرستار کودک یا فردی برای رسیدگی به امور منزل نیز می توان کمک گرفت.

12. برای زمان خود برنامه ریزی کنید تا بهترین بهره را از زمان خود داشته باشید :

کارهای منزل را با برنامه انجام دهید تا وقت زیادی به هدر نرود . بیدار شدن زودتر از موقع موجب رسیدگی به امورات بیشتر از قبیل کارهای بیرون از منزل مانند پارک و خرید منزل می شود. ساعتاتی از روز را به رسیدگی به فرزندتان اختصاص دهید.

برای اینکه نشان دهید کارمند وظیفه شناسی هستید برخی از روزهایی که می توانید زودتر کار خود را آغاز کرده و یا دیرتر از موعد کار خود را به اتمام برسانید . زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید تا انرژی شما تجدید شود.

13. زمانی را به فرزندتان اختصاص دهید :

پس از پایان کار ، با اینکه مجبور به رسیدگی به امور منزل هستید ، زمان کوتاهی را برای انجام کارهای منزل در نظر بگیرید . زیرا کودک شما نمی تواند انبوه کارهای شما را درک کند و نیاز به توجه بیشتر شما دارد.

همچنین همسر شما نمی تواند جایگزین کامل شما در تربیت فرزند شود . انتظارات فرزندانتان را در برنامه روزانه خود اضافه کنید تا نیازهای او را برطرف نمائید .یک مادر شاغل هر چقدر هم پر مشغله باشد نباید بازی با فرزند و سرگرم ساختن او را فراموش کند.

14. از شب قبل آماده باشید :

برای مادران شاغل ، زمان خیلی با ارزش است . برخی از کارها را از شب قبل آماده کنید تا روز بعد فرصت بیشتری داشته باشید . مثلا مرتب کردن کمد لباس ریال اتو کردن ، فراهم کردن وسایل مورد نیاز برای تهیه غذای فردا پیش از به خواب ، زمان بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

چند باید مهم برای راحتی زنان شاغل خانه دار

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زنان شاغل
وبگردی