روز جهانی دیابت
14 نوامبر روز جهانی دیابت است که به مناسبت فرا رسیدن این روز در ادامه اهداف روز جهانی دیابت، نماد روز جهانی دیابت، آمار در مورد دیابت و متن هایی به مناسبت روز جهانی دیابت را ملاحضه می نمایید.

درباره ی 14 نوامبر، روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 1991 نامگذاری شد و علت آن هم افزایش نگرانی ها در مورد بیماری دیابت بود. روز جهانی دیابت در سال 2006 به یک روز رسمی در ایالات متحده تبدیل شد که تاریخ آن در 14 نوامبر است. 14 نوامبر تولد آقای فردریک بنتینگ است که انسولین را در سال 1922 کشف کرد. چنانچه در نمناک میخوانید روز جهانی دیابت بزرگترین کمپین آگاهی رسانی در مورد بیماری دیابت است که بیش از یک میلیارد بیمار درگیر در بیش از 160 کشور دارد. این کمپین توجه زیادی را به اهمیت دیابت جلب کرده است و به صورت عمومی در بین افراد شناخته شده می باشد.

اهداف روز جهانی دیابت چیست؟

  • انجام اقدامات مربوط به بهبود بیماری های دیابت در طول سه سال
  • هدف جهانی برای افزایش اهمیت دادن به این بیماری و مقابله با آن

روز دیابت

نماد روز جهانی دیابت

لوگوی این کمپین یک دایره آبی رنگ است که در سال 2007 طراحی شد. از سوی سازمان ملل استفاده از یک دایره به عنوان نشان «همه با هم برای دیابت»، تصویب شد.این دایره آبی رنگ یک سمبل جهانی برای آگاهی سازی از دیابت است و در مورد اتحاد و اجتماع بیماران دیابتی در سطح جهان می باشد. در تمام فرهنگ ها دایره، نشـانه زندگی و سلامتی است و معنی این نماد نیز این است که فشارهای سخت و شدید، نتیجه مثبت دارد. رنگ آبی، تجسم آسمان است که همه ملت ها را متحد می کند. دایره آبی دیابت، نشان اتحاد جهانی برای مبارزه علیه دیابت است.

دیابت چیست و چه علائمی دارد؟

امروزه با افزایش بیماری قند خون یا دیابت کمتر کسی است که با این بیماری آشنا نباشد. به مناسبت روز جهانی دیابت مختصری درباره این بیماری توضیح می دهیم.

دیابت، اشکال در سیستم سوخت رسانی بدن است که به دلیل کمبود انسولین به وجود می آید. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس – اندام تولید کننده آنزیم گوارش – ساخت می شود و برای جذب انرژی مواد غذایی ضروری است. دیابت انواع گوناگونی مانند دیابت وابسته به انسولین یا نوع یک، دیابت غیر وابسته به انسولین یا نوع دو و دیابت دوران بارداری دارد و با علائمی مانند پرادراری، پرنوشی، پرخوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید همراه است.

برای پیشگیری از دیابت، افزایش فعالیت بدنی، مصرف مقادیر فراوانی فیبر، ارتقای مصرف غلات کامل، کاهش دادن وزن اضافی، اصلاح الگوی غذایی و انتخاب غذاهای سالم تر لازم و ضروری است.

آمار دیابت در جهان

هر سال یک شعار

این روز در هر سال روی یک موضوع مربوط به دیابت از جمله دیابت و حقوق بشر، دیابت و شیوه زندگی و هزینه های دیابت متمرکز است. شعار این روز در سال 2007 تا 2008، 'دیابت در کودکان و نوجوانان' و بین سال های 2009 تا 2013، 'آموزش و پیشگیری از دیابت' بود.

شعار درنظرگرفته شده برای سال های 2014 تا 2016، با تمرکز بر شروع هر روز با صبحانه کامل، 'زندگی سالم از صبحانه آغاز می شود' انتخاب شده است. شعار سال 2019 “دیابت و خانواده” است. هدف فدراسیون بین المللی دیابت افزایش آگاهی رسانی در رابطه با تأثیر این بیماری بر کیفیت زندگی خانواده و حمایت از مبتلایان به آن است.

آمار تکان دهنده در مورد دیابت از سازمان بهداشت جهانی

تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان 347 میلیون نفر

مرگ به دلیل دیابت در سال 2012 میلادی، 1.5 میلیون نفر

براساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سال 2030 خواهد بود و بیشتر در جوامع و خانواده های فقیر اتفاق می افتد.

روز جهانی دیابت

جملات و متن های زیبا به مناسبت روز جهانی دیابت

زمانی که دیابت تشخیص داده شد

زندگی کاملا ساده می شود و تنها دو گزینه پیش می آید:تسلیم یا مبارزه با آن

***********

پیشگیری از دیابت فقط و فقط

با ترویج شیوه زندگی سالم

روز جهانی دیابت

***********

دیابت فرد را چون خصم دون است

سلاح مرگبارش قند خون است

کند درگیر رگ های بدن را

سپس بی حس کند اعصاب تن را

رود سوزن به پایت فارغ از درد

کند روی گلت را زین سبب زرد

تبریک روز دیابت

***********

اخم به تشخیص پزشکان

سرطان زاست

خندیدن او

عامل بیماری قند است

***********

چه تلخ است

اینکه دکترها بگویند

تو شیرین هستی

و من قند دارم

روز جهانی دیابت

***********

شیرینی لبهات

مرا خواهد کشت

چون عاشق قندم

و دیابت دارم

***********

آنقدر شیرین زبانی

کار دستم داده ای

قند خون از خوردن

بیش از نیاز قند نیست

تاریخچه روز دیابت

***********

ای دوست مهربونم

همراه خوش زبونم

قصه میگم برایت

حکایت از سلامت

***********

دل هوای دلبری دارد

برایم ناز کن

لب بجنبان،

قند خون شعر من پایین شده

تاریخچه روز جهانی دیابت + نماد و پیامکهای زیبای آن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی