روز جهانی زرافه

روز مخصوص زرافه ها در تقویم

کد مطلب : 81921زمان مطالعه : 3 دقیقه
زرافه ها به علت داشتن قد بسیار بلند یکی از حیواناتی است که بسیار مورد توجه انسان ها قرار می گیرد، جزئیات خواندنی در رابطه با این حیوان جالب وجود دارد.

21 ژوئن ؛ روز جهانی زرافه

زرافه ها به علت داشتن گردن های بلند، الگو های مشخص روی پوست خزدارشان و آن پاهای بلند، موجوداتی بسیار عجیب و غریب هستند. زرافه بلندترین حیوان جهان است و هر زرافه متفاوت از دیگری است، دقیقاً مانند این که دو نفر هرگز اثر انگشت یکسانی ندارند.

چه اهل حفاظت از زیستگاه های بومی آن ها باشید و چه نباشید، می توانید از معاشرت با این دوستان گردن دراز ما در باغ وحش لذت ببرید یا فقط از تماشای عجیب ترین و شگفت انگیزترین موجودات طبیعت لذت ببرید. در تقویم روزهای جهانی و مناسبت های شلوغ ماه ژوئن، 21 ژوئن به عنوان روز زرافه تعیین شده است و هر ساله با هدف آگاهی بیشتر از وضعیت این گونه ی ارزشمند گرامی داشته میشود.

تاریخ روز زرافه

جزئیاتی مهم به بهانه روز جهانی زرافه

مدتهاست که حفاظت از حیوانات وحشی یکی از وظایف ما است. موجودات زیبایی مانند زرافه ها به دلیل عوامل مختلفی از جمله شکار غیرقانونی و تخریب اکوسیستم و زیستگاه هایشان، در معرض خطر هستند. چنانچه در این بخش از گوناگون نمناک می خوانید روز جهانی زرافه توسط بنیاد حفاظت از زرافه تصویب شد و هدف این روز این است که آگاهی از وضعیت این حیوانات شگفت انگیز در سراسر جهان افزایش یابد.

طبق گفته سازمان حفاظت از زرافه ها، فقط حدود 100000 زرافه در طبیعت باقی مانده است که آن ها به وضعیت پر خطر نزدیک شده اند. در فهرست گونه های در معرض خطر IUCN، زرافه ها اخیراً وضعیت خود را به "آسیب پذیر در برابر انقراض" تغییرداده اند و فقط در سه دهه گذشته تعداد آن ها در آفریقا حدود 40٪ کاهش یافته است.

درباره زرافه

به طور مشخص، تعداد زرافه ماسایی در 30 سال گذشته حدود 50 درصد کاهش یافته و اکنون فقط حدود 32000 تا از آن ها در تانزانیا و جنوب کنیا باقی مانده اند. این کاهش جمعیت به دلیل افزایش سکونتگاه های انسانی و از بین رفتن زیستگاه آن ها است.

اگر زرافه ها در طبیعت منقرض شوند یک فاجعه به وجود خواهد آمد. جالب است بدانید که چهار گونه زرافه در جهان وجود دارد. زرافه ماسایی که در مرز بین کنیا و تانزانیا زندگی می کند. زرافه مشبک، زرافه جنوبی و زرافه شمالی که در کشور هایی مانند بوتسوانا در آفریقای شمالی زندگی می کنند.

روز جهانی زرافه

متأسفانه زرافه ها در بیش از هفت کشور آفریقایی منقرض شده اند و این اتفاق نشان دهنده لزوم محافظت از آن ها است. اکنون سازمان حفاظت از زرافه ها ده ها شعبه در سرار جهان دارد که به محافظت از این جیوان با شکوه کمک می کنند. پارک ها در کشورهای غربی فعالیت ها و بازی هایی را برای برگزاری این روز ترتیب می دهند، از جمله چهره پردازی به شکل زرافه.

همچنین بسیاری از باغ وحش ها به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهند تا با کسانی که از زرافه ها مراقبت می کنند، صحبت کنند و از نحوه زندگی زرافه ها بیشتر بدانند. این موجودات، مانند فیل ها، شیرها و اسب های آبی برای کودکان در سراسر جهان الهام بخش هستند و انگیزه ای برای محافظت بیشتر از این حیوانات می باشند.

روز جهانی زرافه + تاریخ و جزئیات

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : زرافه
وبگردی