تولد
مورچه

صاحب این عکس، 1000 برابر وزن خودشو بلند میکنه!!

تاریخ انتشار : 8 خرداد 1402کد مطلب : 90403زمان مطالعه : 2 دقیقه
هرچقدر هم قوی باشید، شاید نتوانید حتی 2 برابر وزن خود را از زمین بلند کنید چه برسد به بیش از هزار برابر وزن خود.

قوی ترین موجود جهان:کنه ای که 1180 برابر وزن خود را بلند میکند

برای ما انسان‌ها، توانایی بلند کردن دو برابر وزن بدن خود یک دستاورد ورزشی چشمگیر است، اما در مقایسه با قدرتی که توسط موجودات صدها برابر کوچک‌تر نشان داده می‌شود، بسیار ناچیز است.

به عنوان مثال، مورچه بافنده آسیایی می تواند 100 برابر وزن بدن خود را بلند کند، در حالی که سوسک سرگین می تواند تا 400 برابر وزن بدن خود را بلند کند. این مسئله برای یک انسان مانند آن است که بتواند ده ها تن وزن را بلند کند.

اما تمام این حشرات شگفت‌انگیز که نام بردیم، به رکورد قوی‌ترین موجود روی کره زمین، کنه کوچک اوریبتید، نزدیک هم نمی‌شوند. کنه ای که به لطف یک اسکلت بیرونی بسیار قوی، می‌تواند 1180 برابر وزن بدن خود را بلند کند؛ بله درست متوجه شدید و این حشره بسیار کوچک بیش از هزار برابر وزن خود بلند میکند.

در واقع کنه اوریباتید یا کنه زرهی با اندازه حدود 1 میلی متر به عنوان قوی ترین موجود روی زمین شناخته می شود، چراکه می تواند بیش از 1000 برابر وزن بدن خود را بلند کند.

مورچه

معرفی کنه اوریباتید با قدرتی باورنکردنی

کنه اوریباتید تقریباً به اندازه یک دانه شن است و بین 0.2 میلی متر تا 1.4 میلی متر اندازه دارد، اما وقتی صحبت از قدرت نسبت به اندازه و وزن به میان می آید، با اختلاف قوی ترین حیوان در جهان است. برای مطابقت با قدرت، یک انسان باید بتواند حدود 82 تن وزن را بلند کند.

یکی از دلایل اصلی که کنه های اوریباتید و بسیاری از حشرات دیگر بسیار قوی تر از حیوانات دیگر هستند، اسکلت بیرونی آنهاست. به طور قابل توجهی سبک تر و قوی تر از استخوان است و به آنها اجازه می دهد انرژی بیشتری را به قدرت عضلانی اختصاص دهند. اما عوامل دیگری مانند نسبت سطح آن به حجم و جرم آن نیز دخیل هستند. یک کنه فقط 100 میکروگرم وزن دارد.

اگر کنه زرهی به اندازه یک انسان باشد، به دلیل فیزیک ساده، بسیار ضعیف خواهد بود. موجودات بزرگ‌تر ممکن است ماهیچه‌های بزرگ‌تری داشته باشند، اما بخش زیادی از قدرت آنها صرف حمایت از وزن خود می‌شود. در مقابل، حشرات کوچک می توانند بیشتر از قدرت عضلانی خود را به وزنه برداری اختصاص دهند، زیرا جرم کمتری برای حمل در اطراف خود دارند.

محل زندگی و فواید کنه اوریباتید

کنه های اوریباتید در خاک کف جنگل زندگی می کنند و نقش مهمی در تجزیه مواد آلی مشابه کرم های خاکی دارند. آنها همچنین به پراکندگی بذر، بهبود ساختار خاک و کاهش عوامل بیماریزای حشرات و همچنین انگل های مضر برای انسان و دام کمک می کنند.

صاحب این عکس، 1000 برابر وزن خودشو بلند میکنه!!

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی