درباره مو
رشد و سلامت موها برای اغلب افراد بسیار مهم است پس به دنبال راهکارهای متفاوتی برای داشتن موهای سالم هستند اما گاهی پیروی از باورهای غلط به موها صدمه وارد میکند.

11 باور قدیمی که مانع از رشد موهای بلند و سالم ما می شود

ما توجه زیادی به سلامتی موهای خود داریم و مقدار زیادی پول خرج می کنیم که موهای مان را ضخیم، شاداب و درخشان جلوه دهد، با این حال گاهی تشخیص این مساله دشوار است که کدام محصولات مراقبت از مو ارزش خرید را دارند، ما در بخش سلامت پوست و مو در نمناک خواهیم گفت که کدام اظهارات عمومی درباره مراقبت از مو را باید باور کنید و کدام را خیر.

11. ریزش موهای زیاد همیشه بد است

هر روز حدود 150 - 200 تار مو از سرمان می ریزند، با این حال دو بار در سال معمولاً در بهار و پاییز موهای ما به یک فاز موسوم به (موسوم به فاز سکون فولیکول مو) می روند، در طول این مرحله مو دیگر رشد نمی کند و به سادگی روی سرمان قرار می گیرند، به همین دلیل است که موها به میزان زیادی می ریزند و سپس موهای جدید شروع به ظهور در کیسه های خالی مو می کنند، اما اگر ریزش مو قابل توجهی بیش از دو برابر در سال و بیش از یک ماه وجود دارد قطعاً باید به دیدن پزشک بروید.

درباره مو

10. محصولاتی وجود دارند که می توانند رشد موها را سریع تر کنند

حتی قوی ترین داروهای هورمونی هم نمی توانند سلول ها را به سرعت بالاتری تقسیم کنند به همین دلیل است که هیچ محصولات آرایشی نمی توانند رشد موها را سریع تر کند، سرعت رشد مو یک صفت ژنتیکی است و معمولاً در هر ماه 1 سانتی متر می باشد.

9. هم شامپو و هم نرم کننده باید به کل طول مو اعمال شوند

در واقع, شامپو یک محصول برای تمیز کردن نه تنها موی سر بلکه، پوست سر هم است و به همین دلیل است که باید به ریشه ها هم اعمال شود، باقی مانده های کف و شامپو که روی سر هستند, برای تمیز کردن کل طول مو کافی خواهد بود.

اما برعکس برای نرم کننده، شما نباید آن را به ریشه موهایتان بزنید چراکه ریشه های مو به طور طبیعی سالم تر هستند و سریع تر چرب می شوند و بنابراین تاثیر مرطوب کنندگی یک نرم کننده لازم نیست.

8. سشوار باعث خراب شدن مو ها می شود

در حقیقت سشوار گرفتن به طور منفی حالت لخت شدگی را به موها می دهد، اگر از محصولات آرایشی مخصوص برای آرایش مو استفاده می کنید، مانند فوم مو و یا محصولات حفاظت حرارتی لازم نیست نگران سلامتی مو های خود باشید.

سشوار کشیدن

7. هرچه بیشتر موهایتان را کوتاه کنید سریع تر رشد می کند

از آنجا که مو از ریشه ها رشد می کند و نه از انتها کوتاه کردن مو تاثیری بر سرعت رشد مو ندارد. علاوه بر این, برخلاف باور عمومی, شیو کردن سر بر تراکم مو تاثیر نمی گذارد، زیرا تعداد فولیکول های مو یک ویژگی ژنتیکی است.

6. اگر موهای کودک خود را قبل از یک سالگی بزنید، موهایش ضخیم تر خواهد شد

درست است که موی نوزاد شبیه به کرک است و اغلب عاری از رنگدانه می باشد، اگر موی نوزاد را بزنید موها با ساختاری شبیه موهای " بزرگسالان " رشد خواهند کرد، جایی که توهم موی نوزاد که ضخیم تر شده را پیدا می کنید، در واقع موی ضخیم تر و متراکم بدون توجه به اینکه موی نوزاد را کوتاه کنید یا نه، روی سر نوزاد رشد خواهد کرد.

5. لخت کردن با کراتین برای موها خوب است

البته ترکیب فرمول کراتین در طول سال ها بهبود یافته است، در ابتدا حاوی فرمالدهید بود که در کالبدشکافی استفاده می شد، امروزه فرمول کراتین شامل همان عناصری است که توسط ما برای فر کردن مو مورد استفاده قرار می گیرد و ساختار مو را از بین می برند، بنابراین صاف کردن کراتینی یک روش مناسب برای مراقبت از موهای شما نیست بلکه یک روش زیبا کننده است.

موانع رشد مو

4. دختران بلوند موی کمتری دارند

در واقع دانشمندان کشف کرده اند که بلوندها موی بیشتری نسبت به مو قرمز ها دارند، اما موی آن ها بسیار نازک تر است، پس همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته شده است به همین دلیل است که مو بلوند طبیعی به ندرت می تواند پرپشت و انبوه نشان بدهد و همیشه باعث حسرت می شود، در همین حال مو قرمز ها کم ترین مقدار مو را دارند، اما ضخیم ترین و قوی ترین مو ها را دارند و این ویژگی به آن ها یک دید زیبا و سالم می دهد.

3. مدل دم اسبی و یا دم خرگوشی دائم باعث ریزش مو می شود

فقط این در صورتی درست است که موهایتان را آنقدر سفت کنید که سرتان درد بگیرد، در واقع خود آرایش مو به این سبک باعث ریزش مو نخواهد شد، علاوه بر این دم اسبی با میزان کشش معقول از موی شما در برابر آسیب احتمالی محافظت می کند.

2. شوره سر مسری است

شوره سر نشانه ای از کار اضافی غدد چربی شما است که به خاطر آن مقدار زیادی از ذرات، پوسته پوسته می ریزند، به همین دلیل است که شما نمی توانید با شوره سر کلاه یک فرد دیگر و یا ریخته شدن آن ها بر شانه هایتان آلوده به آن شوید، با این حال این بدان معنا نیست که فرد باید قوانین بهداشت فردی را فراموش کند.

شوره سر

1. موهای مردان نسبت به موی زنان متفاوت است

ساختار تشریحی موهای مردان و زنان یکسان است، تفاوت در روشی است که ما با موهای خود رفتار می کنیم، موهای زنان به خاطر سبک درست کردن ها، رنگ کردن ها و تجربیات مختلف در سالن های آرایش نازک تر می شود، مردان، به نوبه خود، وقتی نوبت به مراقبت و آرایش موی خود می رسد بیشتر محافظه کار هستند، به همین دلیل است که موی آن ها بیشتر متراکم و سالم تر باقی می ماند.

باورهای اشتباه درباره مو که بهتر است فراموششان کنیم

511
این مطلب مفید بود ؟110
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن/ش
وبگردی