آب اکسیژنه
هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه، مایعی بسیار پرخاصیت و پرکاربرد در زمینه های مختلف می باشد که یقینا با مطالعه خواص آن، گره ای از مشکلات شما باز خواهد کرد.

خواص و مصارف آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک مایع بی رنگ، شفاف، کمی لزج با بوی خاص ضعیف و آمیختنی با آب به هر نسبت است.مقدار مولکولی آب اکسیژنه 34.02. است.آب اکسیژنه به شکل مایع بفروش می رسد. بیش ترین تراکم هیدروژن پراکسید به صورت تجاری موجود در جهان، 35 %، 50 %، 60 % و 70 درصد وزنی می باشد. آب اکسیژنه تقریبا در هر آشپزخانه ای وجود دارد اگر نه می توانید آن را از هر فروشگاهی خریداری کنید این یکی از بهترین و سودمندترین محصولاتی است که کاربردهای زیادی دارد، از پزشکی گرفته تا بهداشتی و تمیز کردن و ما در این بخش از سلامت نمناک به معرفی کاربردها و فواید آن در زمینه های مختلف خواهیم پرداخت.

برخی از کاربردهای پراکسید هیدروژن، آب اکسیژنه 

 • محتوای اکسیژن فعال، آب اکسیژنه می تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده، و هیدروکسی متیلشن در صنایع شیمیایی استفاده شود.
 • به خاطر خواص اکسید کننده قوی، آب اکسیژنه به طور گسترده در پزشکی، خانه و صنعت به و به عنوان سفید کننده در تولید پارچه و کاغذ بکار می رود.
 • آن در شیمی تحلیلی به عنوان یک عامل کف آلود در تولید مواد متخلخل، در تولیدمواد ضد عفونی کنده و سفید کننده به کار می رود.
 • در صنعت غذا، محلول های هیدروژن برای ضد عفونی کردن سطوح فنی تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند که در تماس مستقیم با محصولات هستند.
 • به علاوه در شرکت های لبنی و آب میوه، محلول آب اکسیژنه برای ضد عفونی کردن بسته بندی استفاده می شود.
 • برای اهداف فنی، آب اکسیژنه در تولید تجهیزات الکترونیکی به کار می رود.

آب اکسیژنه

خاصیت شیمیایی آب اکسیژنه

آب اکسیژنه، مایع غیر قابل احتراق و منفجره خطرناک، یک عامل اکسید کننده قوی است که به شدت با مواد مختلف واکنش می دهد.آن می تواند به طور خودبخود به آب و اکسیژن تجزیه شود و با آب در هر نسبت مخلوط شود.

 واکنش آب اکسیژنه

 • اکسایش
 • ریکاوری
 • با تشکیل ترکیبات آلی و آب اکسیژنه

تجزیه اکسیژن و آب

به عنوان یک قاعده، مکانیزم تجزیه پیچیده است متشکل از بسیاری از واکنش ها است و به حضور مواد دیگر در سیستم بستگی دارد. 

مزایای هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید دارای ویژگی های ارزشمند و خواص قابل توجهی است که در بخش سلامت نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد :

 • اثربخشی در کل محدوده pH
 • پتانسیل بالای اکسیداتیو
 • محصولات جانبی آن باعث آلودگی نمی شوند
 • سهولت استفاده (مایع)

مزایای آب اکسیژنه

خواص درمانی آب اکسیژنه

آب اکسیژنه پیوند مهمی در فرآیندهای شیمیایی یک ارگانیسم زنده است. 

دخالت در فرآیند متابولیک

آب اکسیژنه به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند:این یک اثر مخرب بر روی سموم دارد و میکروارگانیسم های بیمارگونه را نابود می کند و این یک ویژگی بازیابی در ترکیب خون و اشباع اکسیژن آن است.

موازنه اصلی اسید - باز

 • دخالت در تنظیم سطوح هورمونی در غده تیروئید، سیستم تولید مثلی و غدد آدرنالی
 • هیچ اثر سمی روی بدن ندارد چون طولانی مدت انباشته نمی شود
 • اثر فزاینده ای بر روی رگ های خونی دارد
 • عملکرد دستگاه گوارش را بهتر می کند
 • به تسریع بازسازی بافت کمک می کند.

خواص درمانی و زیبایی آب اکسیژنه، هیدروژن پراکسید

در این بخش از سلامت نمناک لیستی از فواید هیدروژن پراکسید آورده شده است که شامل : 

پاک سازی زخم و ضد عفونی کردن

این معمول ترین استفاده از آب اکسیژنه است.از آب اکسیژنه در زخم های کوچک و بریدگی ها برای پاک سازی بافت مرده، توقف خونریزی و جلوگیری از عفونت، استفاده کنید.هنگام اعمال محلول روی باند، به از بین بردن درد از زخم و تمیز کردن آن به طور همزمان کمک می کند.

زخم

درمان ورم دهان

اگر در دهان خود درد دارید، دهان خود را با آب اکسیژنه محلول در آب حدود نیم دقیقه بشویید.سپس دهان خود را با آب ساده آبکشی کنید. 

درمان بوی بد دهان و تنفس بدبو

آب اکسیژنه هم می تواند به عنوان دهان شویه استفاده شود.دهان خود را به مدت نیم دقیقه در هفته با آن تمیز کنید.اما باز هم زیاده روی نکنید و از کشتن باکتری های مفید جلوگیری نکنید. 

گلودرد

هم چنین گلو درد می تواند با آب اکسیژنه نیز درمان شود آن را در دهان خود قرقره کنید تا نتایج را ببینید.

گلو درد

 از بین بردن موم گوش

مخلوطی از روغن زیتون و آب اکسیژنه می تواند برای از بین بردن موم گوش به کار رود که باعث انسداد می شود.چند قطره مخلوط را به یک گوش اضافه کنید و سرتان را برای یک دقیقه کج نگه دارید.در طرف دیگر تکرار کنید و در صورت تمایل با آب گرم تمیز کنید. 

سفید کردن دندانها

 می توانید هیدروژن پراکسید را با خمیر دندان ترکیب و استفاده کنید همچنین به سفید کردن دندان هایتان هم کمک خواهد کرد و تنها می توانید دهان خود را به مدت نیم دقیقه با آب بشویید.

هیدروژن با آب رقیق کنید همچنین می تواند دندان درد را قبل از اینکه بتوانید یک پزشک را معاینه کنید، کاهش دهید فقط برای چند دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید.هم چنین فراموش نکنید که مسواک خود را به طور منظم ضد عفونی کنید. 

قارچ پا

اگر از خارش پا رنج می برید، می توانید از خواص ضد قارچی استفاده کنید قسمت های مساوی از آب اکسیژنه و آب را روی پاهای خود اسپری کنید آن ها را خشک کنید و سپس با آب بشویید. همچنین یک معیار پیشگیرانه خوب نیز هست. 

نرم کردن پینه و میخچه

اگر پینه و میخچه روی پاهای شما ظاهر شوند، پاهای خود را در مخلوطی از آب اکسیژنه و آب خیس کنید و پاهای شما یک بار دیگر نرم خواهند شد. 

خارش پا

تسکین پوست خشک

آب اکسیژنه می تواند یک درمان طبیعی عالی برای پوست خشک باشد. وقتی نیم درصد از آب اکسیژنه را به آب حمام خود اضافه می کنید، اکسیژن اضافی به جوان سازی بدن کمک می کند پوست را هیدراته می کند. خواص ضد ویروسی و ضد باکتری آن هم چنین می تواند به عفونت های پوستی و بیماری های پوستی مختلف کمک کند. 

خلاصی از زخم دهان

زخم های سطحی و یا زخم های سطحی کوچک که می توانند در دهان شکل بگیرند، می توانند با کمک آب اکسیژنه درمان شوند. آن را با کمی آب مخلوط کرده و آن را در حدود سی ثانیه در دهان خود قرقره و تف کنید و با آب آبکشی کنید به شما کمک خواهد کرد که از شر زخم دهان خلاص شوید. مهم است به یاد داشته باشید که آن را با آب ترکیب کنید چون غلظت زیاد می تواند باعث سوزش شود.

زخم دهان

درمان سرماخوردگی

در حالی که هیچ درمانی برای سرماخوردگی معمولی وجود ندارد، می توانید از آب اکسیژنه برای کمک به کنترل بسیاری از علائمی که بخشی از انفلانزا و سرماخوردگی هستند استفاده کنید. می توانید آن را با نمک کوشر و جوش شیرین مخلوط کنید تا عفونت را از مسیر بینی بردارید و چند قطره در گوش خود بگذارید تا هر گونه باکتری را بکشید. 

درمان عفونت های گوش

تنها چند قطره از H [ 2 ] O [ 2 ] می تواند به شما کمک کند تا باکتری ها را بکشید که باعث عفونت های گوشی می شوند. به خاطر داشته باشید که عفونت گوش می تواند جدی شود پس ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید اگر قادر به درمان عفونت گوش خود با این روش نیستید. 

درمان سینوزیت

خاصیت ضد باکتری آن می تواند به کشتن باکتری ها کمک کند که مسئول سینوزیت هستند. ترکیب شیمیایی را با بخش های مساوی آب مخلوط کنید. این به رقیق کردن آن کمک خواهد کرد،

مخلوط را در ظرف اسپری بینی قرار دهید و آن را در بینی خود اسپری بکنید و بعد از 15 ثانیه آن را برگردانید. آب اکسیژنه در مجاری بینی به کشتن عفونت کمک می کند. به علاوه برای درمان سینوزیت، چند قطره روغن نعناع را تنفس کنید. 

سینوزیت

درمان دندان درد

با داشتن ترکیبی از آب اکسیژنه و آب گرم در دهان به مدت چند دقیقه، دندان درد را کاهش دهید. اگر می توانید به مدت ده دقیقه آن را در دهان خود نگاه دارید تا بیش ترین سود را به دست آورید.انجام این کار به میزان قابل توجهی به کاهش میزان درد کمک خواهد کرد تا زمانی که بتوانید به دندان پزشک بروید. از زیاده رویی در این روش را اجتناب کنید تا مطمئن شوید که باکتری های خوبی که در دهان شما زندگی می کنند را نخواهید کشت. 

درمان عفونت های قارچی

آب اکسیژنه چیزی است که به طور طبیعی در مهبل استفاده می شود و در بیشتر موارد برای جلوگیری از عفونت های قارچی به وسیله کشتن مجرم اصلی، کاندیدا آلبیکنس عمل می کند.عفونت ها زمانی رخ می دهند که بدن شما تعداد زیادی مخمر تولید می کند. 

استفاده به عنوان خوش بو کننده

مخلوط کردن آب اکسیژنه با صابون مایع به نسبت 1:2، دئودورانت موثر ایجاد می کند. مخلوط را به زیربغل خود بمالید و آن را به مدت سی دقیقه بگذارید و سپس آن را آبکشی کنید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا زیر بغل خشک و بدون بو را تا 24 ساعت نگه دارید. اما در استفاده از این زیاده روی نکنید. 

خوش بویی

تمیزکردن لنزچشم

اگر لنزچشم داشته باشید، می دانید که در طول زمان، آن ها می توانند تجمع پروتئین ها را داشته باشند. در حالی که احتمالا از پاک کننده های تجاری لنزها برای خلاص شدن از این پروتئین ها استفاده می کنید، جایگزین ارزان تر استفاده از آب اکسیژنه است. این یکی از عناصر فعال موجود در پاک کننده های تجاری است، اما ارزان تر است و می تواند به راحتی لنز شما را تمیز کند. 

سفید کردن ناخن ها

درست مثل سفید کردن دندان ها آب اکسیژنه یک راه عالی برای سفید کردن ناخن ها است. اگر می خواهید ظاهر آن ها را روشن تر کنید پنبه را با آب اکسیژنه آغشته کنید و سپس روی هر کدام از ناخن ها بکشید. 

پوشاندن ریشه های تیره تر

اگر موهای خود را بلوند می کنید، ممکن است زمانی که موها بلند می شوند و ریشه ها بیرون می آیند چندان خوشایند نباشد می توانید این وضعیت را با رنگ کردن ریشه با آب اکسیژنه به مدت نیم ساعت قبل از تمیز کردن آن، اصلاح کنید. 

موهای بلوند

روشن کردن مو

اگر می خواهید به طرز نامحسوسی موهایتان را به مدت یک دوره روشن تر یا رنگ کنید، بدون متوسل شدن به رنگ کردن موهایتان، آب اکسیژنه یک جایگزین عالی است.برای استفاده از این روش، آن را با بخش های برابر آب در یک بطری اسپری ترکیب کنید. موهای خود را با محلول اسپری کنید و مو را شانه بزنید تا به توزیع این مخلوط کمک کنید. بگذارید خشک شود. 

ضد عفونی کردن مسواک

بیش از 100 میلیون باکتری از جمله باکتری استافیلوکوک و E. coli، روی مسواک زندگی می کنند. به همین دلیل است که مسواک را باید ضد عفونی کنید.

زدن هیدروژن پراکسید روی مسواک هر هفته بیشتر خواص ضد عفونی کننده طبیعی را دارد و به کشتن بسیاری از باکتری هایی که می توانند در مسواک زندگی کنند، کمک خواهد کرد. تمیز کردن مسواک به طور مرتب این شانس را کاهش می دهد.

کاربردهای آب اکسیژنه در خانه داری

علاوه بر آنچه تا این بخش، درباره خواص و فواید آب اکسیژنه خواندید، لازم است از کاربردهای فوق العاده مفید و موثر آن در خانه و خانه داری هم بدانید که شامل :

تمیزکردن آینه

اغلب تمیز کننده های تجاری که برای تمیزی آینه استفاده می کنید،لکه هایی را برجای می گذارد مهم نیست که چقدر تلاش می کنید تا از آن ها دوری کنید ثابت شده که آب اکسیژنه تمیز کننده خوبی برای آینه است تنها کافیست آن را بر روی آینه ها اسپری کنید و با یک حوله کاغذی پاک کنید. 

تمیز کردن آینه

تمیز کردن توالت

آیا می دانید چطور توالت را تمیز کنید؟ تمیز کردن کاسه توالت هرگز کار آسانی نبوده است. به عنوان بخشی از یک پاک کننده خانگی، چهار اونس مایع را در توالت بریزید و بگذارید بیست دقیقه بماند.سپس توالت را با فرچه تمیز کنید همچنین می توانید فرچه توالت را با آب اکسیژنه ضد عفونی کنید.از یک توالت مسدود شده، با کمی آب اکسیژنه، سرکه و جوش شیرین خلاص شوید. روش درست همیشه بهترین راه حل است! 

تمیز کردن کاشی حمام

کاشی های حمام به خاطر انباشته شدن لکه های صابون به طرز باورنکردنی زشت می شوند می توانید از آب اکسیژنه برای روشن کردن کاشی ها و کشتن میکروب ها و کپک تشکیل شده است استفاده کنید. خمیر آن را مستقیما به کاشی ها بزنید ناحیه را با پوشش پلاستیکی بپوشانید و بگذارید مخلوط یک شب بماند صبح روز بعد، شما باید کاشی های کف را با آب بشویید تا تمیز شوند.

اضافه کردن به ماشین ظرف شویی 

اگر دیدید که ظرف های شما آنطور که می خواهید تمیز و درخشان نیست، می توانید از آب اکسیژنه برای بالا بردن عملکرد ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

چند اونس هیدروژن پراکسید را به مواد شوینده اضافه کرده تا به ماشین ظرفشویی در تمیز کردن ظروف کمک کنید اینکار هم چنین راهی خوب برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی است. همچنین می توانید مقداری صابون هم اضافه کرده تا در کشتن میکروب ها کمک کنید. 

ماشین ظرف شویی

خوب نگه داشتن سالاد

سالادها به سرعت پژمرده می شوند اگر می خواهید سالاد را طولانی تر نگه دارید، می توانید دو قاشق سوپ خوری را با یک فنجان آب مخلوط کرده و آن را روی سالاد خود اسپری کنید دقت کنید که آب اکسیژنه را به درستی رقیق کنید. 

تمیز کردن فرش

شما می توانید پراکسید را روی فرش و یا تشک خود اسپری بکنید تا از شر کثیفی و لکه ها خلاص شوید دقت کنید که تنها این کار را با پارچه های رنگارنگ روشن انجام دهید، چون به جای آن می توانید پارچه سیاه رنگ سفید را به کار ببرید و به جای آن لباس های جدید و زشتی را کنار بگذارید.

تمیز کردن برس

استفاده از آب اکسیژنه برای برس آرایشی تمیز، فرآیند دردناک را آسان تر می کند. 3 درصد را با آب مخلوط کنید و به مدت پنج دقیقه آن را خیس و سپس تمیز کنید. برای پاک، این فرآیند را یک بار در هفته تکرار کنید. 

برس

تمیز کردن وسایل کودک

کودکان به ویژه کودکان و کودکان نوپا دوست دارند همه چیز را در دهان خود نگه دارند و آن ها را رها می کنند تا با میکروب ها و باکتری ها برخورد کنند. در نتیجه، کودک شما می تواند بیمار شود برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها، گاهی اوقات آن ها را با آب اکسیژنه تمیز کنید. 

تمیز کردن پرده ها 

اگر پرده های سفید و رومیزی های سفید رنگ زرد و لکه دار شده اند، می توانید مناطق زرد را با کمی آب اکسیژنه تجزیه کنید شما هم چنین می توانید آن ها را به ماشین لباس شویی اضافه کنید.

از بین بردن لکه های سرسخت لباس ها

ازبین بردن لکه ها به خصوص لکه های خون و یا لکه های عرق که در زیر پیراهن نقش دارند، دشوار است. شما می توانید از مخلوطی از دو قسمت هیدروژن پراکسید و یک قسمت مواد شوینده برای مقابله با این لکه ها استفاده کنید.

محلول را مستقیما روی لکه ها قرار دهید و بگذارید بماند سپس لباس ها را از طریق یک سیکل در ماشین لباس شویی بشویید. دقت کنید که تنها از این روش بر روی لباس های رنگ سفید استفاده کنید، چون آب اکسیژنه به رنگ سیاه یا سفید کننده خواهد بود. 

لکه لباس

لوازم جانبی را از لباس ها و فرش تان حذف کنید

اگر لباس هایتان، روکش صندلی ها و یا فرش، بوی بدی دارد، می توانید از آب اکسیژنه استفاده کنید تا بوی بد را از بین ببرید .بوهای لباس های خود را با مخلوط کردن آب اکسیژنه با سرکه سفید و اضافه کردن آن به لباس هایتان دور کنید. دقت کنید که تنها این کار را با لباس های رنگی انجام دهید.

افزایش رشد گیاه با هیدروژن

آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه آب باران به گیاهان شما کمک می کند سریع تر رشد کنند؟ آب اکسیژنه برای گیاهان به طور طبیعی در باران یافت می شود. برای شبیه سازی باران و کمک به افزایش رشد گیاهان شما می توانید دانه ها را در محلول یک اونس برای هر دو فنجان آب خیس کنید.

دانه ها را در طول شب خیس کنید و سپس طبق معمول بکارید. برای افزایش سلامت گیاهان فعلی خود، آن ها را با محلول آب اکسیژنه (-)تا 32 قسمت آب اسپری بکنید.

هم چنین آن می تواند به محافظت از گیاهان شما در برابر آسیب ناشی از آفتاب مضر نیز کمک کند. گیاهان از مواد شیمیایی استفاده می کنند که به طور طبیعی به صورت یک محصول جانبی فوتو سنتز رخ می دهد تا نحوه واکنش به سطوح مختلف نور را کنترل کند.

کشتن حشرات

در حالی که کنه ها ممکن است برای انسان ها مضر باشند، وقتی آن ها را در خانه پیدا می کنید، می توانند کمی درد داشته باشند. برای خلاص شدن از شر آن ها، بدون آلوده کردن خانه یا حیاط خود با مواد شیمیایی سمی، به راحتی مقداری از آب اکسیژنه را در هر جایی که پیدا می کنید اسپری بکنید. 

کشتن حشرات

بهداشت آب

یک ترکیب اکسید کننده قدرتمند، آب اکسیژنه می تواند یک روش عالی برای تصفیه آب خوب باشد که حاوی باکتری های آهن، اهن و یا گوگرد است. وقتی شما آن را به آب اضافه می کنید، مقدار زیادی اکسیژن آزاد می شود و شروع به اکسید شدن می کند و هر گونه باکتری coliform و آهن را در آب بدون ترک فلز، نمک ها و دیگر باقی مانده مواد شیمیایی در آب زنده می کند.

ضد عفونی کردن آشپزخانه  

به یک داروی ضد عفونی کننده سریع برای آشپزخانه در حمام، آشپزخانه و سطوح دیگر در منزل نیاز دارید؟ آب اکسیژنه می تواند در اینجا هم به شما کمک کند و از شیوع عفونت جلوگیری کند. 

تخته برش 

تخته برش ها خیلی از میکروب ها را شامل می شود آن ها با آب صابون شسته می شوند، اما میکروب ها می توانند در حفرات میکروسکوپی تخته پنهان شوند.بنابراین ضد عفونی کردن تخته برش با آب اکسیژنه، 10 دقیقه زمان می برد سپس آن را بشویید بعد از آن، تخته برش را میتوانید با سرکه شستشو دهید. 

تخته برش

اضافه کردن به ماشین ظرفشویی

اگر می خواهید مطمئن باشید که ظرف های شما تمیز می شوند چند قطره از آب اکسیژنه به ماشین ظرفشویی اضافه کنید، یا اگر می خواهید با دست بشویید، آن را با مایع مخلوط کنید. 

ضد عفونی کردن اسفنج

شما ممکن است کاملا آگاه باشید که اسفنج ها محل مناسبی برای زندگی و گسترش باکتری ها و میکروب ها هستند.برای کشتن آن ها و جلوگیری از تکثیر اسفنج را در مخلوط پراکسید هیدروژن خیس کنید و یا به سادگی با آب اکسیژنه اسپری بکنید این هم چنین زندگی اسفنج ها را طولانی تر می کند. 

شست و شو میوه ها و سبزیجات

با اسپری و آب اکسیژنه به طور کامل میوه ها و سبزیجات را بشویید.این کار به شما کمک می کند تا باکتری ها و میکروب ها مضر را بکشند که ممکن است در پوست میوه باشند.برای طولانی تر کردن طراوت میوه ها و سبزیجات خود، سینک را با آب سرد پر کنید و یک چهارم فنجان هیدروژن پراکسید اضافه کنید بیست دقیقه خیس و سپس شست و شو کنید. 

تمیز کردن یخچال 

یخچال جایی است که غذا ذخیره می شود و مقدار زیادی از میکروب ها و باکتری ها تجمع می کنند و اغلب موجب بوی نامطلوب می شوند تمیز کردن آن با آب اکسیژنه و جوش شیرین به از بین بردن لکه ها و تمیزی و خوش بویی آن کمک می کند. 

ضد عفونی کردن ظرف غذا

برای ضد عفونی کردن ظروف غذا، کیسه های پلاستیکی و دیگر بسته بندی مجدد قابل استفاده، آن را با آب اکسیژنه اسپری بکنیدتا چند دقیقه بماند و سپس با آب بشویید و خشک کنید.

این باعث از بین بردن بوی غذا و ضد عفونی کردن باکتری ها ناشی از تجمع ذرات غذا می شوند.

چه زمان نباید از آب اکسیژنه استفاده نکنیم؟

آب اکسیژنه برای مصارف خارجی خوب عمل می کند اما از آن داخلی استفاده نکنید. برخی از آن ها برای همه بیماری ها از آنفلوآنزا گرفته تا سرطان استفاده می کنند.

ایده این است که مصرف پراکسید هیدروژن یک محیط غنی از اکسیژن ایجاد می کند که در آن پاتوژن ها زنده نمی مانند اما بدن ما، در حقیقت خودش مقدار کمی از آب اکسیژنه را به روش طبیعی تولید می کند، اما به گونه ای عمل می کند که به سلول های دیگر بدن آسیب برساند.

آب اکسیژنه در حفره ای به نام یاختۀ بیگانه خوار است. هنگامی که هیدروژن پراکسید را جذب می کنید، به شکل آزاد وارد می شود و می تواند به هر فرد از طریق استرس اکسیداتیو آسیب وارد کند. این می تواند یکی از علل سرطان باشد در نتیجه، می توانید با مصرف آب اکسیژنه بطور داخلی به خودتان آسیب برسانید.به علاوه، دوزهای زیاد، حتی با غلظت 3 درصد، می توانند منجر به سوزش غشا مخاطی، درد شکمی، اسهال و استفراغ شوند. 

هیدروژن دیواکسید یعنی چه

دیواکسید، نوعی اکسید است. تفاوت اصلی بین اکسید و دی اکسید این است که اکسید هر ترکیب با یک یا چند اتم اکسیژن در ترکیب با عنصر شیمیایی دیگر است در حالی که یک دی اکسید یک اکسید است که حاوی دو اتم اکسیژن است .

از آنجا که هیدروژن دی اکسید یک اتم اکسیژن اضافی دارد، اکسید کننده بسیار قوی تر از آب است. معمولا، هیدروژن دی اکسید به هیدروژن پراکسید منسوب است چون حاوی اکسیژن بیشتری نسبت به هیدروژن است و می تواند به طور مستقیم به آن وصل شود و یک پیوند شیمیایی در -O-O- این ترکیب وجود دارد. بنابراین، کربن دی اکسید فقط یک نام دیگر برای آب اکسیژنه است.

هیدروژن پراکسید 35 در صد چیست و چه کاربردی دارد؟

آب اکسیژنه35 در صد که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا فاقد تثبیت کننده است که در اغلب هیدروژن پراکسیدهای تجاری در دسترس ، یافت می شوند.این تثبیت کننده عبارتند ازاستانیلید ، فنول ، استانات سدیم ، پیروفسفوریک سدیم.

ویژگی های منحصر به فرد آب اکسیژنه به عنوان یک ضد عفونی کننده ،خون بند و اجازه استفاده در مواد آرایشی، غذا، داروسازی، پزشکی و صنایع دیگر را می دهد. 

چند کاربرد پزشکی آب اکسیژنه

 •  برای ضد عفونی کردن سطوح مبلمان سخت، تجهیزات لوله کشی، اقلام درمانی بیمار در بیمارستان ها و همچنین در آزمایشگاه های بالینی، میکروبی و حمل و نقل آمبولانس کاربرد دارد.
 •  برای ضد عفونی کردن وسایل پزشکی (جراحی، ابزار دندان پزشکی، آثار دندان پزشکی، آندوسکوپی پزشکی)
 •  برای استرلیزه محصولات پزشکی در ترکیب با مواد شوینده. مناسب برای روش دستی و مکانیزه 

ابزارهای پزشکی

هشدارها نکات مهم در استفاده از هیدروژن پراکسید

 • بعد از این روش ازپاک کننده های معتدل استفاده کنید زیرا هیدروژن پراکسیدخاصیت خشک کننده ای دارد و ممکن است به پوست آسیب بزند.
 • برای جلوگیری ازاحساس سوزش مراقب باشید هیدروژن پراکسید هنگام مالیدن روی پوست باچشم تماس پیدانکند.
 • هیدروژن پراکسید موهاراسفیدمی کندبنابراین وقتی برای ابرو،مو استفاده می کنید مراقب باشید .
 • اگراحساس خارش و خشکی روی پوست کردید سریعامصرف هیدروژن پراکسید را متوقف کنید.ا
 • گر پوست حساسی دارید هرگز بدون مشورت با پزشک و متخصص پوست از آن استفاده نکنید.

آب اکسیژنه چیست و چطور این همه خاصیت دارد ؟ + فواید

4.564
این مطلب مفید بود ؟586
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / tonusjournal / tipsbulletin / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /م.ح/ف.ن
وبگردی