آب لیمو ترش
لیموترش خواص فراوانی برای سلامتی دارد اما بسیاری از مردم این باور غلط را دارند که آب لیموترش خواص اسیدی دارد و برای بدن مضر می باشد.

آیا اسیدی بودن آب لیمو ترش برای بدن مضر است ؟

در بین ترکیبات طبیعی که برای رفع مشکلات سلامتی زیادی قابل استفاده است می توان به لیموترش اشاره کرد. از قدیم الایام برخی از مردم بر این باور بوده اند که آب لیمو ترش اسیدی است و برای سلامتی مضر میباشد اما ما سعی داریم در این مطلب به شما بگوییم اسیدی بودن آب لیموترش نه تنها مضر نیست بلکه برای سلامتی مفید نیز می باشد.

باورهای اشتباه در مورد اسیدی بودن آب لیمو ترش 

خیلی ها بخصوص افرادی که در دستگاه گوارش از جمله معده مشکل دارند به دلیل اسیدی بودن آب لیمو ترش خود را از این میوه پرخاصیت محروم می کنند. در صورتی که برخلاف باور عموم این میوه با وجودی اسیدی بودن نه تنها مضر نیست که استفاده از آن برای بدن مفید هم هست. .
آب لیمو ترش کاملا اسیدی است ولی این مقاله  تمام جزییات را در باره اسیدی بودن این میوه پرخاصیت در اختیارتان می گذارد تا آن را هر روز مصرف کنید.

میزان اسیدی بودن آب لیمو ترش
میزان pH آب لیموترش 2 است و اسیدی محسوب می شود. ولی اسیدهای گوناگون موجود در آب لیمو و خواص هر یک از آن ها باعث می شود تا این آب میوه پرخاصیت را به جا و به اندازه مصرف کنیم.

 آب لیمو ترش
اسید اسکوربیک آب لیمو ترش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

اسید سیتریک
اسید سیتریک موجود در آب لیمو ترش از دیگر مرکبات بیشتر است. 8 درصد لیموترش از اسید سیتریک تشکیل شده که بیشتر برای خود میوه مفید است و از قهوه ای شدن آن جلوگیری می کند. وقتی لیموترش گاز زده شود طعم تند و تیز اسید سیتریک کاملا حس می شود. پس نگران اسید سیتریکی که در پوست لیموترش است نباشید و آن را بدون نگرانی میل کنید.

اسید اسکوربیک

این اسید بیشتر به ویتامین C مشهور است. یک لیموترش میزان زیادی ویتامین C دارد به طوری که 30 درصد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. این ویتامین با تحریک تولید گلبول های سفید خون؛ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. اسید اسکوربیک یا ویتامین C وجودش برای کلاژن سازی پوست، سلامت بافت ماهیچه ها و به طور کلی رشد و ترمیم آن ها ضروری است. به همین دلیل وقتی بدن با کمبود ویتامین C مواجه می شود، به راحتی در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار می گیرد.

 آب لیمو ترش
اسید مالیک موجود در آب لیمو ترش ازدرد و گرفتگی عضلات جلوگیری می کند

 اسید مالیک
این اسید کمترین اسید موجود در لیموترش است. ولی همین میزان کم نقش مهمی در سلامتی بدن بخصوص کسانی که مشکلات عضلانی دارند به عهده دارد. افرادی که بدن شان قادر به تولید اسید مالیک نیست، دچار درد و گرفتگی عضلات می شوند. به همین دلیل این افراد باید هر روز لیموترش مصرف کنند تا با کمبود این ماده در بدن و مشکلات عضلانی مواجه نشوند.

PH آب لیموترش و بدن
درست است که لیموترش به دلیل pH پایین جزو میوه های اسیدی محسوب می شود ولی برخلاف باور عموم به دلیل نحوه سوخت و ساز بدن لیموترش در بدن به تاثیر قلیایی منجر می شود. بدن همیشه به شدت کار می کند تا محیط بدن pH بین 7/35 تا 7/45 داشته باشد. به همین دلیل وقتی آب لیموترش وارد معده می شود بدن آن را به صورت قلیایی در می آورد تا PH بدن در حد متعادل همیشگی باقی بماند. همین عملکرد بدن است که باعث می شود آب لیموترش تازه مشکلات معده را برطرف کند و حتی نوعی پوشش ترمیمی برای آن محسوب شود.
پس بدون نگرانی حتی اگر مشکل معده دارید، آب لیموترش تازه مصرف کنید.

مضرات آب لیموترش 

مصرف زیاد آب لیمو باعث کم هوشی می شود.

 مصرف زیاد آبلیمو زیاد به خصوص آب لیمو خالص ممکن است اثرات مخرب بر روی مینای دندان بگذارد.

مصرف لیمو ترش برای کسانی که مبتلا به آسم و ناراحتی های ریه ، درد کمر  و تشنج هستند اثر زیان بخشی بدنبال دارد.

زیاده روی در مصرف لیمو ترش باعث آب بزاق و بی خوابی و هم چنین ناراحتی معده و حتی ممکن است باعث عدم جذب ویتامین آ در بدن گردد.

مصرف مکرر لیمو ترش و آب لیمو برای بیماران دیابتی مضر است. مصرف جزئی این مواد به صورت موردی و فصلی برای این بیماران مشکلی ندارد اما لیمو ترش و آب لیمو دارای مواد قندی است که مصرف مکرر این مواد به هیچ عنوان به افراد دیابتی توصیه نمی شود. بیماران دیابتی می توانند از سایر فراورده های لیمو همچون پودر گرده لیمو با رعایت تعادل به عنوان چاشنی غذا و از خاکشیر،چای و سایر مایعات به عنوان جایگزین شربت آبلیمو استفاده کنند.

اصلاح باورهایی غلط درباره اسیدی بودن آب لیمو ترش

454
این مطلب مفید بود ؟4311
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تیک_ هفت گنج / ف
برچسب : لیمو ترش
وبگردی