آجیل

سن و میزان آجیل خوردن برای کودکان

کد مطلب : 44730زمان مطالعه : 2 دقیقه
کودک تا 6 ماهگی باید از شیر مادر تغذیه کند و تا یک سالگی هم باید شیر مادر را در کنار غذاهای کمکی مصرف کند بنابراین سؤال اینجاست که از چه زمان آجیل باید در برنامه غذایی کودک قرار گیرد.

همه آنچه درباره رابطه آجیل و بچه ها بدانید

آجیل نوروز جزء جدا نشدنی پذیرایی نوروز است. آجیل و مغزها مانند گردو، پسته، بادام و فندق نقش مهمی در سلامت بدن دارند. مغزها منابع سرشار پروتئین، چربی های مفید، مواد معدنی، ریزمغذی ها، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند. با در نظر گرفتن خواص بسیار مفید مغزها دیگر نیازی نیست منحصرا در ایام عیدها و مهمانی ها از مغزها استفاده کنیم بلکه می توان از مغزها همیشه به عنوان میان وعده های غذایی که هم خوشمزه هستند و هم خواص مفید درمانی دارند، استفاده کرد همچنین اگرآجیل به میزان مناسب در برنامه غذایی روزانه کودکان قرار داده شود، می تواند در کنار تامین میزان قابل ملاحظه ای انرژی به تکامل مغز کودک نیز کمک کند ولی بسیاری از والدین درباره سن شروع مصرف آجیل در کودکان و خواصی که هر کدام از آنها بر رشد و سلامت کودکان دارند، بی اطلاع هستند. دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره این مباحث توضیح می دهد.

آجیل

مصرف آجیل در کودکان

پاسخ این سؤال به زمانی برمی گردد که کودک توانایی جویدن و بلع را پیدا می کندکه معمولا بعد از یک سالگی است اما از آنجا که کودک در این سنین توانایی کمی در بلع دارد بهتر است تا 3 سالگی آجیل به صورت پودر شده در اختیار کودک قرار گیرد.

در دید و بازدیدهای عید یکی از عادت های بد مهمان ها این است که وقتی ظرف آجیل و تنقلات را می بینند تا ظرف خالی را جلوی چشم شان نبینند به خوردن ادامه می دهند و دقت نمی کنند که مصرف آجیل نیز مانند دیگر خوراکی ها و موادغذایی باید به قاعده و اندازه باشد.

بهترین میزان برای مصرف آجیل یک مشت است و تفاوتی نمی کند که فرد بزرگسال یا خردسال باشد.

هر فردی متناسب با مشت بسته خود می تواند آجیل مصرف کند و این قاعده برای کودکان نیز مشابه است. باید توجه داشته باشید که مصرف بی رویه و غیراصولی آجیل ها و دانه های روغنی می تواند موجب تجمع بیش از حد چربی در بدن و اضافه وزن شود بنابراین اگر این عادت از زمان کودکی در روند زندگی بچه ها نهادینه شود، مشکلات زیادی را برای آنها به همراه دارد.

سن و میزان آجیل خوردن برای کودکان

3.351
این مطلب مفید بود ؟3417
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تاسلامتی-/ ر
وبگردی