رسیدن به آرامش
برای رسیدن به آرامش درون اول چشم هایتان را ببندید و بعد سعی کنید به خودتان مسلط شوید و شروع به شمارش کنید.

رسیدن به آرامش با چند روش ساده ولی موثر و صحیح

آرامش دقیقا همان چیزی است که تمام انسان های امروزی در هر سنی در جستجویش هستند و متاسفانه گاهی راه رسیدن به آن را اشتباه می روند و ... . بهتر است برای هر هدف مسیر درست و تایید شده را انتخاب کنید به خصوص روش هایی که خودتان بدون دخالت فرد دیگری در اجرای آن عامل اصلی هستید به خصوص برای رسیدن به آرامش روحی روانی .

برای چیزی که بسیاری از روشهای آرام سازی در آن مشترک هستند این است که آنها به شما یاد می دهند که بدانید چه مواقعی شما در حالت سفتی و انقباض هستند و چگونه شما باید این وضعیت را تسکین داده و از بین ببرید.

آرامش درون

بهترین راهکارها برای رسیدن به آرامش

رسیدن به آرامش با غذا و نوشیدنی:

1.نوشیدن یک جرعه چای سبز

به جای عصبانی شدن و ایجاد خشم یک فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز منبع غنی از ال تیانین (یک ماده شیمیایی که به کاهش و فروکش کردن خشم کمک می کند.) 

2.خوردن شکلات:

فقط حدود یک چهارم اونس از چیزهای شیرین می تواند به آرامش اعصاب کمک کند. شکلات تلخ، سطح هورمون استرس کورتیزول را تنظیم و متابولیسم بدن را تثبیت میکند. 

3.مقداری عسل مصرف کنید:

شیرینی جات را با استرس و اضطراب جایگزین کنید و یک قاشق پر از عسل را امتحان کنید. عسل علاوه بر یک مرطوب کننده پوستی طبیعی و آنتی بیوتیک، می تواند التهاب را در مغز کاهش دهد و یک مبارز حرفه ای برای افسردگی و اضطراب است.

آرامش درون ندارم

رسیدن به آرامش با خوردن 

نقش تغذیه برای رسیدن به آرامش

4.یک انبه گاز بزنید:

5 دقیقه زمان بگذارید، پوست انبه را بکنید، قطعه قطعه کنید و آن را گاز بزنید. که حاوی ماده ای بنام لینالول است، که به کاهش سطح استرس کمک می کند. از پاشیده شدن آب انبه به چانه و سر و صورت نگران نباشید، که درمان و کاهش اضطراب وافسردگی ارزش بیشتری دارد. 

5.آدامس بجوید:

طعم های نعنایی و میوه ای آدامس، نتیجه شگفت انگیز و سریعی برای مقابله با استرس و اضطراب دارد. قبلا هم در بخش سلامت نمناک گفته شد که فقط چند دقیقه جویدن آدامس می تواند اضطراب را کاهش دهد و سطح کورتیزول را نیز پایین بیاورد. 

6.جویدن و یا خوردن یک میان وعده ترد و یا حتی شیرین:

گاهی اوقات هیچ چیزی به اندازه خوردن یک آبنبات رضایت بخش نیست، که در پایین آوردن میزان استرس و اضطراب نیز تاثیر بسزایی دارد. 

خوردن آبنبات

رسیدن به آرامش با خوردن آبنبات

رسیدن به آرامش درونی با تمرین کردن:

7.تفکر کردن و انجام مدیتیشن:

بدون نیاز به رفتن به غار تنهایی و دور شدن از محیط، فقط 5 دقیقه با انجام مدیتیشن میتوانید به مزایای آن دست پیدا کنید.

شواهدی وجود دارد، که فقط دو بار مدیتیشن در یک مکان آرام در طول روز می تواند استرس و افسردگی را از بین ببرد. کافیست تا یک نقطه آرام را پیدا کنید و راحت تمرکزتان روی تنفس خود قرار دهید و احساس کنید که اضطراب و استرس شروع به ناپدید شدن می کنند.

تمرینات مدیتیشن

تمرینات موثر برای رسیدن به آرامش 

برای رسیدن به آرامش چه کنیم؟

8.سرتان را روی بالش یا کوسن بزارید:

بسیاری از روزها پیش می آید که ما واقعا نیاز به یک چرت کوتاه مدت داریم. اما همیشه این اتفاق امکان پذیر نیست و نمیتوانیم که وسط دفتر شروع به خر و پف کردن کنیم. اگر یک بالش داشته باشید، به ریلکس کردن و آرامش تان کمک می کند.

این، یکی از بهترین تکنیک ها است که سرتان را روی بالش بگذارید و برای چند دقیقه تصور کنید که این بالش مانند یک اسفنج، نگرانی های شما را به خود جذب می کند. 

9. نفس عمیق کشیدن:

آهسته، نفس عمیق بکشید که می تواند فشار خون و ضربان قلب را پایین بیاورد. و برای جاهای پر سر و صدای بیرون از خانه تنفس پرانایاما را امتحان کنید که یک روش یوگا است و باید پشت هم نفس های آرام بکشید.

اضطراب و نگرانی را از بین می برد و این روش به شیوه طب سوزنی برای از بین بردن اضطراب و تعادل ذهن و بدن عمل می کند.

تنفس عمیق

رسیدن به آرامش با نفس های عمیق 

موثرترین راهکارها برای رسیدن به آرامش

10.استراحت و ریلکس کردن پیشرفته را امتحان کنید:

فشار بیاورید، رها کنید و دوباره این کار را تکرار کنید. استراحت یا ریلکس کردن پیشرفته باعث درگیر شدن و کشیده شدن عضلات در یک قسمت از بدن می شود، که در کل باعث رسیدن به آرامش است و یک راه عالی برای کمک به از بین رفتن خواب آلودگی می باشد. 

11.از آخر به اول شمارش کنید:

این یک تست و آزمون IQ نیست، اما یکی از راه های عالی برای ریلکس کردن می باشد. به توصیه بخش سلامت روان نمناک هنگامی که اضطراب و نگرانی هایتان زیاد می شود، سعی کنید به آرامی از 10 تا 1 بشمارید و این روش را تا زمانی که آرامش را به دست آورید، ادامه دهید.

بدست آوردن آرامش

روش های بسیار عالی برای رسیدن به آرامش 

تکنیک هایی برای رسیدن به آرامش

12.از تجسم خلاقانه استفاده کنید:

به راحتی در روزهای سخت و پر از اتفاقات منفی، می توانید لحظات خوشحال کننده و مثبتی را در ذهنتان تجسم کنید، که به شدت احساس تنش را از شما دور می کند و روزهای خوب و خوشحالی را در درون تان تقویت می کند. 

13.چشمانتان را ببندید:

شما می توانید در محیط شلوغ دفتر یا خانه زمانی که احساس اضطراب و تنش می کنید، به یکباره چشم هایتان را ببندید که یک راه آسان برای رسیدن به آرامش و تمرکز بیشتر است.

بستن چشم ها

بهترین ترفندها برای رسیدن به آرامش 

رسیدن به آرامش با ترفندهای عالی و موثر

14.دستانتان را ماساژ دهید:

اگر ماساژور حرفه ای ندارید، می توانید خودتان به آرامی دستهایتان را ماساژ دهید، که باعث آرامش قلبی می شود.ماساژ، به خصوص برای افرادی که وقت زیادی را برای تایپ کردن با کیبورد می گذرانند، بسیار مناسب است.

دست ها معمولاً تنش و زیادی را حمل می کنند.مقداری لوسیون اعمال کنید و عضله های انگشت ها را ماساژ دهید، که باعث می شود استرسو فشار را از شانه ها و گردن نیز از بین ببرید. 

15.طب سوزنی و فشار نقطه ای یا همان طب فشاری (رفلکسولوژی ) را امتحان کنید:

ممکن است که کمی تنش زا باشد، اما می تواند کمک کند تا از تمام استرس ها آزاد شوید.طب فشاری و سوزنی نوعی درمان لمسی است که با توازن جریان در سیالات و انرژی در بدن کار می کند.

از انگشت شست و سبابه برای ماساژ دادن نرم بین انگشت های دیگر استفاده کنید.برای آرامش بیشتر روغن اسطوخودوس را نیز اعمال کنید.

طب فشاری

رسیدن به آرامش با طب فشاری 

رسیدن به آرامش با راهکارهای جدید

16.پاهایتان را با یک توپ کوچک بمالید:

فقط با یک توپ، باشگاه را به خانه بیاورید.شما می توانید یک عدد توپ کوچک را پشت پا و روی پای خود به آرامی ماساژ دهید، که یک گزینه بسیار مهم برای ریلکس شدن می باشد. 

17.فشار دادن توپ استرس:

در روزهایی که میخواهید یکی از همکارانتان را خفه کنید و یا با یک راننده دعوا کنید، در عوض یک توپ استرس را فشار دهید.این، یک روش آسان و غیر خشونت آمیز برای از بین بردن ترس، اضطراب و خشم است. 

18.مقداری آب سرد روی مچ دست خود بریزید:

هنگامی که احساس اضطراب و تنش دارید، بهترین کار این است که به حمام بروید و آب سرد روی مچ دست ها و پشت گوشتان برزید. زیرا شریان های اصلی درست در زیر پوست در قسمت های ذکر شده قرار دارند و بنابراین خنک شدن آنها باعث آرام شدن کل بدن میشود.

شستن دست ها

راه هایی برای رسیدن به آرامش 

19.موهایتان را برس کنید:

حتی اگر شد، روزی صد بار این کار را تکرار کنید. حرکات تکراری مانند برس کشیدن، شستن ظرف ها یا بافندگی می تواند بدن را آرام کند. شاید تعجب کنید، ولی در بسیاری از تحقیقات و مطالعات چنین عملکردهایی ثابت شده است. 

رسیدن به آرامش در محیط جدید:

20. تنها باشید:

به یک غار تنهایی یا یک مکان بزرگ و دور از هیاهو نیاز ندارید، کافی است که فقط 5 دقیقه تنها باشید تا بتوانید افکار خودتان را جمع کنید و سرتان را از افکار منفی، پاک و خالی کنید. 

21.برای خودتان یک قلمرو یا یک محیط آرام ایجاد کنید :

پنهان شدن در یک حمام ممکن است آرام نباشد و باعث ریلکس شدن شما نشود.اما فضایی که عاری از هرگونه استرس است و در آن می توانید به آرامش برسید، یک گزینه بسیار مهم است . روی یک صندلی راحتی و زیر نور ملایم بنشینید و چند دقیقه افارتان را خالی کنید تا تنش شما از بین برود.

ایجاد محیط آرام

مهم ترین کاری که برای رسیدن به آرامش می توانید انجام دهید 

برای رسیدن به آرامش چه کنم؟

22. در مقابل نور خورشید قرار بگیرید:

نور خورشید می تواند فشارهای استرسی را از بین ببرد. در یک روز آفتابی سرتان را بیرون ببرید و با جذب نور خورشید خودتان را آرام کنید. نور و روشنایی خورشید می تواند یک درمان موثر برای افرادی باشد که از افسردگی رنج می برند.

حتی افراد سالخورده را نیز بهبود می بخشد. 

23.از پنجره به بیرون نگاه کنید:

زمانی که احساس کردید افکار شما به هم ریخته است، بهترین کار قبل از انجام هر کاری یک مکث پنج دقیقه ای می باشد که فقط به بیرون از پنجره نگاه کنید. تماشای صحنه های طبیعی، مانند:درختان و پارک ها می تواند خیلی راحت تر و آرامش بخش تر از تماشای صفحه تلویزیون باشد. 

24.همه چیز را مرتب و سازماندهی کنید:

مجموعه ای از مقالات و با نوارهای ضبط صوت و خط و پرت های دیگر می تواند باعث استرس و اضطراب شود. چند دقیقه طول میکشد تا میز کار خود را جمع و جور کنید، که از این طریق می توانید به آسانی خودتان را آرام کنید.

مرتب کردن میز

رسیدن به آرامش در زمان اضطراب 

رسیدن به آرامش با ورزش کردن:

25.انجام ورزش های یوگا:

روی زمین دراز بکشید و پاهای تان را به دیوار تکیه دهید. این کار نه تنها باعث بهبود فرم بدنتان می شود، بلکه آرامش ذهن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. 

26.انجام حرکات کششی:

ایستادن و کشیدن سریع بدن می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و در طول روز کاری استرس زا، به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید. 

27.دویدن در جایی :

این کار باعث می شود تا در عرض چند دقیقه بدنتان آندروفین ترشح کند.حتی فعالیت های فیزیکی مختصر نیز می تواند به کاهش استرس کمک کند.

ورزش کردن

ورزش های موثر برای رسیدن به آرامش

28.سریع پیاده روی کنید:

با بیرون رفتن ازخانه و پیاده روی سریع می توانید استرس را از بدنتان بیرون کنید. هنگامی که غرق در استرس یا مشکل در تمرکز می شوید، بهترین راه پیاده روی سریع است که با این کار می توانید در عرض چند دقیقه افکار خود را جمع آوری کنید. 

رسیدن به آرامش با سرگرمی و خلاقیت:

29. بنویسید:

هرگاه احساس تنش و یا استرس داشتید و یا چیزی ذهن شما را درگیر کرد، آن را بنویسید که نوشتن احساسات بر روی کاغذ می تواند سنگینی آنها را کاهش دهد. حتی می توانید قبل از یک امتحان بزرگ و مهم یک مجله را بخوانید که به شدت می تواند در بهبود نمره شما تاثیر داشته باشد. 

30. آهنگ مورد علاقه خود را گوش کنید:

با این کار می توانید استرس را از خود دور کنید و یک راه حل سریع برای بهبود خلق و خوی بد می باشد. در بخش دیگری از سلامت نمناک بین خواص موزیک تراپی گفته شد که روشی مطمئن برای آرامش است به خصوص موسیقی کلاسیک قبل ازخواب می تواند شما را به آرامش برساند.

موزیک گوش کردن

رسیدن به آرامش با گوش کردن به موزیک 

31. جدول حل کنید:

حل جدول می تواند استرس و اضطراب را از شما دور کند. بازی هایی که مغز را درگیر می کنند و نیاز به تمرکز زیادی دارند، می توانند ذهن ما را از هر چیزی که نگران کننده بوده است، دور کنند. 

رسیدن به آرامش با بوییدن:

32. بوییدن گل:

بوییدن بعضی از گل ها واقعا می تواند خلق و خوی ما را تغییر دهد و از آن احساس سخت عصبانی و ناراحتی بیرون می آورد. سعی کنید همیشه تعدادی از گلهای مورد علاقه خود را درنزدیکی از فضای کاری اتاق نشیمن تان نگه دارید و هر زمان که احساس اضطراب دارید آنها را ببویید.

بوییدن گل

رسیدن به آرامش با بوییدن 

چه چیزی مرا به رسیدن به آرامش کمک می کند؟

33.آروماتراپی را امتحان کنید:

فقط یک دقیقه طول می کشد تا مقداری از روغن اسطوخودوس، درخت چای یا دیگر روغن های ضروری را کف دست خود بریزید و ببویید که این باعث کم شدن اضطراب و نگرانی ها می شود و به مغز فرمان می دهد که احساسات خود را کنترل کنند. 

34.بوییدن مرکبات:

بوییدن مرکباتی مانند پرتقال می تواند سطح هورمون نورپاینفرین که با استرس در ارتباط است، افزایش دهد. 

35.بینی تان را از بوی قهوه پر کنید:

سعی کنید بیدار شوید و بوی قهوه را حس کنید. فقط بوی قهوه می تواند به کاهش استرس کمک کند، بدون نیاز به خوردن.

بوییدن قهوه

رسیدن به آرامش با بوهای آرامش بخش 

رسیدن به آرامش با کارهای اجتماعی و سرگرمی :

36.خندیدن:

خنده یکی از شیوه های جادویی برای از بین بردن استرس است و می تواند جریان خون و ایمنی بدن را نیز افزایش دهد . یک کتاب از جوک های خنده دار را در کشوی میز خود نگه دارید و یا یک ویدیو خنده دار انتخاب کنید و ببینید. 

37.با یک دوست صمیمی صحبت کنید:

اگر که چیزی واقعاً شما را ناراحت می کند، می توانید با یک دوست خوب صحبت کنید تا احساسات تان را با او در میان بگذارید. در واقع افراد برونگرا و مردمی تر شادترند، بنابراین به یکی از دوستان و یا خانواده خود نزدیک شوید. 

38. برای تعطیلات برنامه ریزی کنید:

استراحت کردن و به تعطیلات رفتن و لذت بردن، می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و تمام افکار منفی و تنش ها را دور خواهد کرد.

 

38 راه ساده برای رسیدن به آرامش فقط در 5 دقیقه

4.4287
این مطلب مفید بود ؟25334
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : greatist / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : آرامش اعصاب
وبگردی