آزادراه تهران شمال

تکمیل قطعه 2 آزادراه تهران-شمال طی امسال

تاریخ انتشار : 13 فروردین 1400کد مطلب : 57914زمان مطالعه : 5 دقیقه
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افتتاح یک باند قطعه 2 آزادراه تهران-شمال در سال جاری خبر داد.

مهر: خیرالله خادمی درباره برنامه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در سال جاری اظهار داشت:با توجه به اینکه سال گذشته، به سال «جهش تولید» نامگذاری شد و لازم بود در بخش زیرساخت های حمل و نقلی، اقدامات متفاوت تری نسبت به سال های قبل از آن انجام دهیم، بنابراین تصمیم گرفتیم پروژه هایی که امکان بهره برداری زودهنگام تری نسبت به سایر پروژه های عمرانی را داشتند، در اولویت قرار دهیم.

وی ادامه داد:ازاین رو در سال گذشته اولویت بندی پروژه های عمرانی، نهایی و در سه بخش آزادراهی، بزرگراهی و ریلی تقسیم شد.

جزئیات پروژه های زیرساختی حمل و نقلی اولویت دار

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد:سال گذشته هزار و 530 کیلومتر مسیر ریلی جدید در قالب 8 پروژه در اولویت قرار دادیم تا در طی سال های 99 و 1400 تکمیل و به بهره برداری برسانیم.

خادمی در خصوص پروژه های آزادراهی سال گذشته نیز یادآور شد:هزار و 200 کیلومتر پروژه آزادراهی در دست اجرا بود که 660 کیلومتر آن در اولویت احداث قرار گرفت. این 660 کیلومتر طی سال های 99 و 1400 به بهره برداری می رسد که توسعه بزرگی در بخش آزادراهی به دنبال خواهد داشت.

وی درباره پروژه های بزرگراهی گفت:7 هزار و 800 کیلومتر پروژه بزرگراهی در دست اجرا بود که حدود 2 هزار کیلومتر آن، اولویت ساخت را به خود اختصاص داد و بخشی از آن طی سال جاری به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در خصوص مبنای اولویت بندی پروژه های زیرساختی حمل و نقلی اظهار داشت:مبنای ما این بود که اولاً پروژه های مذکور بتوانند توسعه بیشتری در حمل و نقل جاده ای کشور داشته باشند. همچنین پروژه هایی که پیشرفت فیزیکی بالاتری داشتند، در اولویت ساخت قرار گرفتند. سومین مبنای اولویت بندی این پروژه ها، اهمیت به توسعه مناطق کم برخوردارتر بود تا نقاط محروم از رشد بیشتری برخوردار شوند.

خادمی یادآور شد:اجرای این پروژه ها در حالی بود که کشور درگیر موضوع کرونا و بسیاری از کارها متوقف شده بود. ما نیز در شرکت ساخت، با کندی پیشرفت پروژه ها مواجه شدیم. همچنین محدودیت شدید منابع مالی و جنگ اقتصادی که در کشور حاکم بود، سبب شد تا سال خاصی در بخش عمرانی ایجاد شود.

وی یکی دیگر از مشکلات اجرای طرح های عمرانی در سال گذشته را تورم حاکم بر اقتصاد کشور در سال قبل عنوان و اظهار کرد:این تورم ممکن بود برنامه های اجرایی شرکت ساخت را دچار چالش کند اما علی رغم همه این مشکلات و محدودیت ها، سال 99 پروژه های عمرانی با پیشرفت بالای 80 درصد به پایان رسید.

ثبت رکورد توسعه هزار کیلومتری شبکه ریلی طی دو سال

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره پروژه های ریلی گفت:یک پروژه در سال 99 و دو پروژه در بهار امسال به بهره برداری می رسد و تا پایان 1400 نیز حدود هزار کیلومتر شبکه ریلی توسعه می یابد.

خادمی، متوسط سالانه ساخت ریل در سال های گذشته را 150 کیلومتر دانست و افزود:اگر بتوانیم ظرف دو سال حدود هزار کیلومتر خط ریلی به بهره برداری برسانیم، یک رکورد بسیار بزرگ و جدید در بخش صنعت زیرساخت ریلی به ثبت می رسد.

آزادراه غدیر؛ بزرگترین پروژه آزادراهی سالهای اخیر

وی درباره پروژه های آزادراهی گفت:از 660 کیلومتر برنامه ریزی شده، تا امروز 221 کیلومتر را به بهره برداری رسانده ایم؛ یکی آزادراه بسیار مهم غدیر بود که در جنوب استان های البرز و تهران افتتاح شد و دیگری آزادراه کنارگذر شرق اصفهان بود؛ تلاش ما این است که مابقی 7 پروژه آزادراهی باقی مانده طی سال جاری به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، متوسط سالانه ساخت آزادراه در کشور طی سال های گذشته را 80 کیلومتر معرفی و اظهار کرد:رکورد جدید شرکت ساخت، احداث 600 کیلومتر آزادراه ظرف دو سال است که یک اقدام بسیار بزرگ محسوب می شود.

خادمی در خصوص پروژه های بزرگراهی تصریح کرد:از 2 هزار کیلومتر بزرگراه برنامه ریزی شده برای ساخت، توانستیم 900 کیلومتر را در سال 99 تکمیل کنیم.

سرنوشت قطعه 2 آزادراه تهران-شمال

وی درباره آزادراه تهران – شمال خاطرنشان کرد:قرار است طی سال جاری یک باند از قطعه دو آزادراه تهران – شمال احداث شود. این پروژه با پیشرفت خوبی در حال اجراست. 2 هزار و 500 نفر به همراه هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی در این پروژه فعال هستند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد:این پروژه به منابع مالی سنگینی نیاز دارد. شرکت ساخت به عنوان نماینده دولت تاکنون حدود هزار و 500 میلیارد تومان به همراه بنیاد مستضعفان به عنوان سرمایه گذار در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند؛ امیدواریم این پروژه طبق برنامه در سال جاری به بهره برداری برسد.

بهره برداری از آزادراه خرم آباد-اراک در بهار 1400

خادمی درباره آزادراه خرم آباد – اراک گفت:فاز اول این آزادراه در بهار امسال به عنوان بخشی از کریدور مرکزی کشور به بهره برداری می رسد؛ این کریدور از تهران تا بندر امام خمینی (ره) ادامه می یابد.

اشتغال 80 هزار نفر در پروژه های عمرانی سراسر کشور

وی به اشتغال 80 هزار نفر در همه پروژه های عمرانی سراسر کشور اشاره کرد و گفت:این نیروها در بخش های اجرایی، مهندسی و نظارتی مشغول به فعالیت هستند ضمن اینکه سایر پروژه های عمرانی هم فعال هستند اما سرعت اجرای پروژه های اولویت دار و همچنین میزان تزریق منابع مالی در این پروژه ها بیشتر است، بنابراین در پروژه های اولویت دار بین 25 تا 30 هزار نفر اشتغال مستقیم دارند که شامل پروژه های ریلی، آزادراهی و بزرگراهی می شود.

تکمیل پروژه ها، 10 هزار میلیارد تومان نیاز دارد

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در خصوص منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل پروژه های عمرانی گفت:در سه بخش ریلی، بزرگراهی و آزادراهی حدود 10 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که در حال حاضر بخش خصوصی بیش از 3 هزار میلیارد تومان برای پروژه های آزادراهی سرمایه گذاری کرده؛ مابقی را باید از بخش منابع دولتی تأمین کنیم.

خادمی با تأکید بر اینکه همه مصالح مورد نیاز پروژه های عمرانی در داخل تولید می شود، گفت:هم تجهیزات، هم مصالح و هم خدمات فنی و مهندسی کاملاً بومی هستند.

استفاده از ریلی ملی در همه پروژه های ریلی

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ریل ملی نیز به پروژه های عمرانی بخش ریلی ورود پیدا کرده و در سال جاری در همه پروژه های ریلی از ریل تولید داخل استفاده می کنیم. سال 99 نیز در 5 پروژه اصلی ریلی، از ریل های تولید داخل استفاده شده است و به هیچ عنوان ریل وارداتی نداریم.

صدور خدمات فنی-مهندسی در دستور کار شرکت ساخت

وی درباره صدور خدمات فنی و مهندسی گفت:با توجه به اینکه توانسته ایم طی سال های اخیر در بخش نیروی خدمات فنی و مهندسی به خودکفایی برسیم و در همه پروژه های فعال، از مهندسان داخلی استفاده می کنیم، این امکان وجود دارد که در سال های آتی این خدمات را به سایر کشورها نیز صادر کنیم.

انتهای پیام/م

 

تکمیل قطعه 2 آزادراه تهران-شمال طی امسال

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی