داروی آزیترومایسین
آزیترومایسین جزء داروهایی است که علاوه بر بزرگسالان برای کودکان نیز تجویز میشود پس باید به تمام نکات قبل از مصرف آن دقت کنید تا از عوارض جانبی آن پیشگیری کنید.

داروی آزیترومایسین برای چیست و نحوه مصرف آزیترومایسین چگونه است؟

داروی آزیترومایسین (Azithromycin) برای درمان عفونت های باکتریایی مانند برونشیت، ذات‌الریه، بیماری انتقالی جنسی و عفونت های گوش، ریه، پوست، گلو و اعضای تناسلی مربوط به تولید مثل مورد استفاده قرار می‌ گیرد. آزیترومایسین برای درمان یا جلوگیری از عفونت های پیچیده دیگر هم استفاده می شود و به طبقه بندی ای از داروها مربوط می گردد که به آنها آنتی بیوتیک های ماکرولید می گویند که رشد باکتری را متوقف می کند.

آنتی بیوتیک هایی مانند آزیترومایسین برای سرماخوردگی، آنفولانزا و دیگر عفونت های ویروسی استفاده نمی شود. اگر این آنتی بیوتیک ها را زمانِ درستی استفاده نکنید و نیاز به استفاده از آنها وجود نداشته باشد، احتمال اینکه عفونت به درمان آنتی بیوتیکی مقاومت نشان دهد؛ بسیار بالا خواهد رفت.

اشکال دارویی آزیترومایسین

 • For Suspension :100 mg /5ml, ( as dehydrate )
 • Capsule :250 mg ( as dehydrate )
 • Tablet :250 mg ( as dehydrate

نحوه مصرف داروی آزیترومایسین؛ چگونه از این دارو استفاده کنیم؟

مصرف خوراکی این دارو ممکن است بصورت تک دوز و یا بصورت دوره ی 5تا3روزه می باشد لذا مقدار و نوبت مصرف را حتما از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.

آزیترومایسین به شکل قرص و شربت مورد استفاده قرار می گیرد. قرص آن ها را می توانید با غذا یا بدون غذا یک بار در روز به مدت 1 الی 5 روز استفاده کنید.

انواع شربت این دارو ها را هم با شکم خالی حداقل یک ساعت یا دو ساعت قبل از وعده غذایی استفاده کنید که البته ممکن است پزشک دستور دیگری برای استفاده از دارو به شما بدهد.

اگر نوع پودری را استفاده می کنید، می توانید یک گرم از این پودر را با یک چهارم فنجان آب ترکیب کنید و بخورید.

اگر یک ساعت بعد از مصرف آزیترومایسین حالت تهوع پیدا کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید یا تماس بگیرید تا به شما بگوید که آیا دوز بعدی را باید استفاده کنید یا خیر؛ در غیر اینصورت خودتان هیچ اقدامی انجام ندهید.

احتمالاً در روزهای اول بعد از مصرف آزیترومایسین احساس بهتری پیدا کنید. اگر علائم بهبود پیدا نکرد و بدتر شد، حتما با پزشک تماس بگیرید.

آزیترومایسین را تا جایی که تجویز شده استفاده کنید تا احساس بهتری پیدا کنید و مصرف آن را قطع نکنید؛ مگر اینکه متوجه عوارض جانبی شدید شوید که باز هم باید به پزشک تان بگویید تا برای شما تصمیم بگیرد.

داروی آزیترومایسین

مصرف بیش از اندازه آزیترومایسین

آزیترومایسین هم همانند تمامی داروهای دیگر می بایست بنابر تشخیص پزشک استفاده شود لذا از پیشنهاد کردن این دارو به دیگران و مصرف خودسرانه و بیش از اندازه آن خودداری کنید. اگر به دلیل مصرف بیش از اندازه آزیترومایسین دچار عوارض جدی و علائم خطرناکی مثل مشکلات تنفسی و تنگی نفس شدید، حتما می بایست به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

فراموش کردن نوبت مصرف آزیترومایسین

بهتر است برای اینکه یادتان نرود، هر روز سر ساعت مشخصی از این داروها استفاده کنید و حتماً دستورالعمل های روی دارو را مطالعه کنید و از پزشک تان بپرسید و قبل از مصرف شربت هم، حتماً آن را تکان دهید.

اگر نوبت مصرف داروی خود را فراموش کردید، به محض آنکه به خاطر آوردید دارو را میل کنید اما اگر نزدیک به نوبت بعدی مصرف باشد،نیازی نیست دوز فراموش شده را مصرف کنید.

آزیترومایسین برای کودکان

در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می شود و مقدارمصرف آن در هر نوبت با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می شود.

در عفونت حاد گوش میانی یا پنومونی ناشی از سویه های حساس در کودکان و نوزادان 6 ماه تا 12 سال :به صورت خوراکی 10mg/kg حداکثر تا 500 میلی گرم در روز اول، سپس 5mg/kg حداکثر تا 250 میلی گرم از روز دوم تا پنجم، در نوزادان زیر شش ماه ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد ثابت نشده است.

در فارنژیت و تونسیلیت استرپتوکوکی در کودکان 2 الی 12 سال :12mg/kg حداکثر تا500 میلی گرم یک بار در روز به مدت پنج روز در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است.

در درمان تراخم در کودکان 2 الی 10 سال :به صورت خوراکی 20mg/kg به صورت تک دوز، در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است.

به دلیل طعم تلخ این دارو می توانید پس از آن،مقداری آب میوه به کودک خود بدهید.

قبل از مصرف سوسپانسیون به خوبی آن را تکان دهید.

میزان دقیق مصرف دارو را با استفاده از قاشق مدرج اندازه گیری کنید.

اگر مصرف دارو پیش از 30 دقیقه سبب استفراغ شد، برای اطمینان از نیاز به تکرار دوز مجدد با پزشک تماس بگیرید.

دارو دادن به کودک

مصرف آزیترومایسین در بارداری و شیردهی

آزیترومایسین به انگلیسی (Azithromycin)، در بارداری بر حسب طبقه بندی FDAدر گروه B قرار می گیرد. برای دارو های گروه B در دوران بارداری مطالعات کافی وجود ندارد.

آزیترومایسین در شیر مادر ترشح میشود، در دوران شیر دهی با احتیاط مصرف شود.

آزیترومایسین برای جوش

برای درمان جوش صورت و بدن می توان از آنتی بیوتیک های موضعی شامل کلیندامایسین،تتراسایکلین و اریترومایسین در غلظت های 4-1% استفاده نمود. می توانید طبق دستور از آزیترو مایسین برای درمان جوش استفاده نمایید.

مواردی که حتما باید به پزشک اطلاع داده شود

 1. قبل از مصرف دارو حتماً در صورت آلرژی به هر نوع دارویی به پزشک اطلاع رسانی کنید.
 2.  حتماً به پزشک تان بگویید چه داروهایی را مصرف می کنید. حتما مصرف ویتامین، مکمل غذایی و داروهای گیاهی را هم به او اطلاع رسانی کنید و هیچ چیز را جا نیندازید.
 3.  اگر از آنتی اسید هایی که حاوی آلومینیوم هیدروکسید و منیزیم هیدروکسید هستند؛ استفاده می کنید، حتما باید به پزشک بگویید، زیرا در چنین صورتی ممکن است دوزها را تغییر دهد یا کلا داروی دیگری برای شما تجویز کند.
 4.  اگر سابقه ابتلا به یرقان یا دیگر مشکلات را داشتید، حتماً بگویید، شاید گزینه خوبی برای مصرف آزیترومایسین نباشید.
 5.  اگر هر کدام از اعضای خانواده به مشکلات قلبی یا هر بیماری دچار هستند، این موضوع را هم اطلاع رسانی کنید.
 6.  اگر منیزیم و پتاسیم در خون شما پایین است، عفونت خونی، نارسایی قلبی، مشکلات قلبی، کیست، فیبروم و هر مشکلی دارید؛ حتما به پزشک بگویید.
 7.  اگر باردار یا شیرده هستید یا قصد بارداری دارید، باز هم حتما به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

تداخل دارویی Azithromycin آزیترومایسین

آزیترومایسین با داروهای زیر تداخل دارد:

 • کاربامازپین
 •  ترفنادین
 •  سیکلوسپورین
 •  ضدانعقادها (وارفارین، تئوفیلین)
 •  آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم/ منیزیم.

عوارض جانبی آزیترومایسین

حالت تهوع

اگر عوارض جانبی زیر را داشتید، حتما با پزشک تماس بگیرید:

 1.  تپش قلب نامنظم و سریع
 2.  سرگیجه
 3.  از حال رفتن
 4.  حساسیت همراه با تب
 5.  جوش
 6.  تاول
 7.  قرمزی و ورم پوست
 8.  کهیر
 9.  خارش
 10.  مشکلات مربوط به ورم صورت، گلو، زبان، لب، چشم، دست، پا، قوزک پا، ساق پا
 11.  گرفتگی صدا
 12.  کلافگی و بی قراری
 13.  اسهال های خیلی شدید
 14.  زرد شدن پوست و چشم
 15.  خستگی شدید
 16.  خونریزی یا کبودی غیر معمول
 17.  کمبود انرژی
 18.  کاهش اشتها
 19.  درد در قسمت بالای شکم
 20.  علائمی شبیه به آنفولانزا
 21.  ادرار تیره رنگ
 22.  ضعف عضلانی غیرمعمول یا سختی هنگام کنترل ماهیچه
 23.  ورم چشم یا قرمز شدن چشم

نکات مهم

 • دوره مصرف دارو را طبق تجویز پزشک تکمیل کنید. حتی اگر پیش از اتمام دوره درمان علائم بیماری رفع شدند.
 • از نگهداری محصول داخل حمام خودداری کنید.
 • پس از 10 روز در صورت استفاده نکردن از دارو آن را دور بریزید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • دارو را در ظروف در بسته و در درجه حرارت 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

هر آنچه که باید از داروی آزیترومایسین داروی آزیترومایسین برای چ

4.6167
این مطلب مفید بود ؟15215
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medlineplus / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ک.ک/ش
برچسب : آنتی بیوتیک
وبگردی