رنگ کردن مو
وقتی میبینید موهایتان آسیب دیده است باید رنگ کردن مو را کنار بگذارید و فکری برای ترمیم آن ها کنید تا از بیشتر شدن آسیب موهایتان جلوگیری کنید.

از کجا بفهمیم که نباید به رنگ کردن موها ادامه دهیم؟

خانم ها از زمان های قدیم تا کنون عاشق رنگ کردن موهای خود بوده اند. قدیم تر ها از حنا برای رنگ کردن موها استفاده میکردند اما امروزه رنگ های شیمیایی جای حنا را گرفته اند.

رنگ کردن دائم موها و استراحت و تقویت نکردن آنها بسیار مضر بوده و باعث شکنندگی، وز شدن و زبر شدن موها می شود. در این بخش از دنیای مد نمناک به نکات مهمی درباره شرایط ممنوع رنگ کردن مو می پردازیم.

خارش و التهاب پوست سر

رنگ موها به صورت مداوم سبب می شود پوست سرتان شروع به خارش نماید و ملتهب شود. خارش و التهاب پوست سر می تواند نشانه ای باشد که به شما بگوید دست از رنگ کردن موها بکشید زیرا خارش و التهاب به دلیل حساسیت به مواد داخل رنگ مو ایجاد می شود.

در چنین شرایطی باید دست از رنگ کردن موها بردارید و به فکر ترمیم موهای سر و درمان پوست سر باشید. گاهی اوقات رنگ کردن مو نه تنها سبب ایجاد آلرژی و خارش و قرمزی پوست سر می شود، بلکه با سوزش نیز همراه است و حتی منجر به ورم می شود.

خارش پوست سر

شکننده و زبر شدن موها

خانم هایی که از رنگ موهای معمولی استفاده میکنند موهایشان به آن صورت دچار آسیب نمیشود اما ماده بی رنگ کننده مو حسابی به کوتیکول مو آسیب وارد میکند که در این شرایط موها خشک و شکننده میشوند.

موی سالم که دارای کوتیکول است، حالتی صاف و یکدست دارد اما اگر با دکلره کردن مکرر مو کوتیکول آسیب ببیند، موها شکننده، وز می شوند. همچنین خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می آید.

سوختگی پوست سر و موخوره

استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود. اگر فرد به مواد شیمیایی موجود در رنگ حساسیت داشته باشد، ممکن است دچار قرمزی پوست سر و سوختگی در سر شود که اثرات آن حتی می تواند تا آخر عمر باقی بماند.

موخوره

سفید شدن موها

هربار که موهایتان را رنگ میکنید کمرنگ تر میشود؟ این یعنی موهای سفیدتان دارد بیشتر و بیشتر میشود بهتر است دست از رنگ کردن موهایتان بردارید و وقت تان را برای کارهای مهمتری صرف کنید اینطوری موهایتان کمتر آسیب میبینند.

رنگ کردن موها در بارداری و قاعدگی

به زنان باردار توصیه می شود، در دوران بارداری به خصوص سه ماهه اول از رنگ های شیمیایی استفاده نکنند زیرا پوست کف سر میتواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند و از آنجایی که سه ماهه اول بارداری، زمان شکل گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب پذیر است، پس استفاده از رنگ های شیمیایی در این زمان ممنوع است.

رنگ کردن موها در طول دوران قاعدگی نیز ممکن است درست نباشد زیرا در این دوران موها به علت تحریکات پوستی که در بدن ایجاد شده ممکن است رنگ دلخواه را نگیرند. البته تأثیر رنگ مو در زمان قاعدگی از شخصی به شخص دیگر مختلف است.

ممنوعیت رنگ مو

عوارض رنگ کردن مداوم مو

در مطالب قبلی نمناک کامل به عوار رنگ کردن مداوم و زیاد موها اشاره کردیم و چنانچه میخوانید از دیگر عوارض استفاده مداوم از رنگ مو میتوان به قرمزی پوست سر، التهاب، خارش، شوره و حساسیت اشاره کرد، حساسیت به مواد شیمیایی داخل رنگ مو باعث سورش و ورم کردن پوست سر میشود و حتی سوختگی در سر ایجاد میکند. در بعضی مواقع باید دست از رنگ کردن موها بردارید و آن ها را به طور مرتب رنگ نکنید زیرا موها آسیب دیده اند و نیاز به ترمیم دارند

موهای آسیب دیده را چگونه ترمیم کنیم؟

  • اگر علائم و نشانه های بالا را دارید، برای ترمیم موهای آسیب دیده دیگر موهایتان را رنگ نکنید.
  • در صورت تمایل به رنگ کردن موها را دکلره نکنید و دو رنگ مو را با هم مخلوط نکنید و هرگز رنگ مو را بیشتر از زمان تعیین شده، روی موهای خود نگه ندارید.بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتان را کاملا با آب بشویید.
  • قبل از هر بار استفاده از یک نوع رنگ مو، حتما کمی از آن را روی پوست دست تان امتحان کنید و در صورت عدم بروز واکنش حساسیتی مانند قرمزی و تحریک، آن را روی موها به کار ببرید.
  • از سشوار و اتو مو استفاده نکنید.
  • موهای آسیب دیده را کمی کوتاه کنید.
  • از نرم کننده و تقویت کننده مو استفاده کنید.

تقویت کننده مو

فاصله بین دفعات رنگ کردن مو

همانطور که گفتیم دائم رنگ کردن موها به آن آسیب می رساند و منجر به ترد و شکننده شدن مو و از دست رفتن بافت مو شود پس موها را به فاصله زمانی کم و زودتر از 4 الی 5 ماه از رنگ قبلی رنگ نکنید. بر اساس تحقیقات استفاده بیش از 9 بار در سال از رنگ مو، با افزایش خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم همراه است.

رنگ کردن موها در چه شرایطی ممنوع است؟

4.542
این مطلب مفید بود ؟384
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رنگ مو
وبگردی