آفت دهان
آیا می دانید دقیقا چه عاملی باعث بروز آفت دهان می شود یا چه درمانی می تواند برای آن مفید باشد؟ جواب این سؤال ها را در این بخش از نمناک بیابید.

آفت دهان چیست و چطور درمان می شود؟

آفت دهان ، نامش را بسیار شنیده اید و احتمالا درد و ناراحتی بروزش را نیز تجربه کرده اید پس مطمئنا نیاز به دانستن اطلاعاتی در مورد علل و درمان آن خواهید داشت. زبان یکی از قویترین عضلات بدن است که توانایی صحبت ، غذا خوردن وتشخیص مزه های گوناگون به ما می بخشد. آفت دهانی، عارضه ای است که هر فردی در هر سنی ممکن است به آن دچار شود و بسیار آزاردهنده خواهد بود و به دلایل مختلفی ممکن است دیده شود . با دلایل و درمان آفت دهان وزبان در این بخش از سلامت نمناک آشنا شوید. 

به زخمی سطحی، کوچک و خوش خیم در بافت نرم داخل دهان یا لب ها، زیر زبان و روی غشاء لثه آفت دهانی یا زخم آفتی می گویند که اندازه ی آن یک سانتی متر و زخمی گرد یا بیضی شکل، سفید یا زرد رنگ است. آفت دهانی برخلاف تاول هایی که در اثر تب شدید در دهان ایجاد می شود یا زخم های با منشاء سرماخوردگی مثل تبخال ، خارج از دهان ایجاد نشده و به هیچ وجه سرایت نمی کنند. 

انواع آفت دهان

آفت دهان به سه نوع اصلی کوچک (مینور)، بزرگ (ماژور) و هرپتی فرم تقسیم می شود.

زخم های ریز در دهان

انواع آفت دهان و درمان آن 

علل بروز آفت در دهان و زبان 

آفت زبان و دهانی جزئی و ضعیف به دلیل آسیب سیستم دفاعی بدن به غشای مخاطی به وجود می آید. آفت های دهانی در موارد زیر پدیدار می شوند : 

بعد از خوردن غذاهای حساسیت زا و بعضی داروها

هنگام آسیب دیدگی های جزئی مانند تصادفی گاز گرفتن زبان و یا ضربه مسواک به دهان

هنگام کمبود مواد مغذی مثل ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک

هنگام استرس 

هنگام تغییرات هورمونی مثلا در زمان های از چرخه ی قاعدگی

آسیب های ناشی از دندان مصنوعی و یا سایش نوک دندان ها

هنگام ترک سیگار

سرطان دهان (در موارد بسیار نادر)

رادیوتراپی اطراف سر و گردن

ویروس ها شامل ویروس هرپس سیمپلکس (تب خال) و یا وارسیلا زوستر ویروس به وجود آورنده ( آبله مرغان و زونا )

مشکلات گوارشی مانند بیماری سیلاک و یا کورن

شستشوی دهان با آب نمک

علت بروز آفت در دهان و زبان 

درمان های گیاهی و خانگی آفت دهان و زبان با نسخه های طب سنتی

پودر زاج برای درمان آفت دهان

پودر زاج را به اندازه ی یک نخود روی آفت قرار دهید وبه مدت یک دقیقه صبر کنید .زاج را با بزاق تان تف کنیدو آن را با آب شستشو ندهید .درد ایجاد شده بعد از یک روز توسط آفت از بین خواهد رفت .

بابونه برای درمان آفت دهان و زبان 

یک کیسه چای بابونه را درون یک فنجان آب داغ قرار دهید و صبر کنید تا کیسه ی چای دم بکشد .وقتی چای کمی سرد شد، آن را درون دهان بگردانید تا بتواند با آفت ها تماس پیدا کند و درد ناشی از آن را تسکین دهد. 

بابونه برای درمان آفت

درمان آفت زبان و دهان با استفاده از بابونه 

عسل برای درمان آفت دهان و زبان

برای استفاده از عسل به عنوان درمان آفت دهان حتماً در ابتدا با آب گرم غرغره کنید .مقدار زیادی عسل روی آفت هابگذارید.این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید واین کار را تا زمان دیدن برخی تغییرات، ادامه دهید.

روغن نارگیل برای درمان آفت زبان و دهان 

روغن نارگیل را در یک ظرف کوچک آماده کنید .با یک گوش پاک کن روغن نارگیل را مستقیماً روی آفت ها قرار دهید .این کار را چندین مرتبه انجام دهید و سپس نتایج آن را خواهید دید.

روغن نارگیل برای درمان آفت

درمان آفت زبان و دهان با روغن نارگیل 

فلفل قرمز برای درمان آفت زبان و دهان

آب گرم را با فلفل قرمز آسیاب شده مخلوط کنید ، میزانی فلفل قرمز اضافه کنید که زیاد تند نباشد .آنها را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر تشکیل دهند .با گوش پاک کن خمیر را روی آفت بگذارید .2 تا 3 مرتبه در روز این کار را تکرار کنید.

آلوئه ورا برای درمان آفت دهان 

برای درمان آفت دهان ژل آلوئه ورا را تهیه نموده و در آب حل کنید و آن غرغره کنید ، این کار حدوداً 3 مرتبه در روز انجام دهید. 

آلوئه ورا برای درمان آفت

درمان آفت دهان و زبان با آلوئه را 

ماست برای درمان آفت زبان و دهان

حداقل سه مرتبه در روز ماست بخورید. می توانید یک فنجان ماست را تقسیم کرده و در کل روز میل کنید. همچنین می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید تا طعم آن را بهتر کنید اما انجام این کار اختیاری است .

علت های مهم آفت دهان و زبان و روش های مختلف درمان آفت دهان

453
این مطلب مفید بود ؟4211
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : آفت دهان
وبگردی