آلودگی هوای پایتخت

تداوم آلودگی هوای پایتخت برای گروه‌های حساس

تاریخ انتشار : 6 آذر 1401کد مطلب : 70515زمان مطالعه : 2 دقیقه
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (6 آذرماه) برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

ایسنا:بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز(6 آذر) با توجه به کاهش نسبی تندی باد و افزایش تردد خودروها برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

افزایش تندی باد در طول روز و وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات بعدازظهر شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد. تداوم ناپایداری جوی همراه با وزش باد مؤثر تا اواخر وقت یکشنبه از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت.

با کاهش تندی باد تا صبح فردا ( 7 آذرماه) همزمان با افزایش تردد خودروها بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. حاکمیت پایداری نسبی جو و عدم وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد.

با تداوم این شرایط جوی همراه با کاهش تندی باد و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» روی عدد 101 یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از 2.5 میکرون» با میانگین 100 بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروه‌های حساس محسوب می‌شوند و باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به‌طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تاحدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... از جمله این مثال‌هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده از 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

*عکس تزئینی است.

انتهای پیام/م

تداوم آلودگی هوای پایتخت برای گروه‌های حساس

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : آلودگی هوا
وبگردی