آنتروپیون پلک
آنتروپیون پلک باعث می شود که پلک شما در تمام مدت باز بماند یا به سختی چشمک بزنید یا پلک های خود را ببندید و پلک شما به سمت داخل می چرخد.

آنتروپیون یا برگشتگی پلک به داخل چشم 

آنتروپیون (en-TROH-pee-on) اختلالی است که در آن پلک شما به سمت داخل می چرخد به طوری که مژه ها و پوست شما به سطح چشم مالیده می شود. این باعث تحریک و ناراحتی می شود.

هنگامی که شما آنتروپیون دارید، ممکن است پلک شما در تمام مدت باز بماند یا به سختی چشمک بزنید یا پلک های خود را ببندید. آنتروپیون در بزرگسالان مسن شایع تر است و به طور کلی فقط روی پلک تحتانی مبتلا می شود.
اشک های مصنوعی و پمادهای روان کننده می توانند به تسکین علائم آنتروپیون کمک کنند. اما معمولاً برای اصلاح کامل شرایط به عمل جراحی نیاز است. بدون درمان، آنتروپیون می تواند باعث آسیب به پوشش شفاف در قسمت جلوی چشم (قرنیه)، عفونت چشم و از بین رفتن آن شود. 
علائم آنتروپیون پلک
علائم و نشانه های آنتروپیون ناشی از اصطکاک مژگان و پلک خارجی شما در برابر سطح چشم شماست. شما ممکن است مواردی که در این بخش از سلامت نمناک گفته شه است را تجربه کنید: 
این احساس که چیزی در چشم شماست
 • قرمزی چشم
 • سوزش چشم یا درد
 • حساسیت به نور و باد
 • چشمان آبکی (ترشح اشک زیاد)
 • ترشحات مخاطی و پوسته شدن پلک 

قرمز شدن چشم

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
اگر تشخیص دادید که به آنتروپیون مبتلا شده اید، مراقب باشید:
 • به سرعت قرمزی در چشم شما افزایش می یابد
 • درد
 • حساسیت به نور
 • کاهش دید
این ها علائم و نشانه هایی از آسیب قرنیه است که می تواند به بینایی شما آسیب بزند.
اگر احساس می کنید دائماً چیزی در چشم دارید یا اگر متوجه شدید برخی از مژگان به نظر می رسد به سمت داخل چشم شما در حال چرخش است، به پزشک مراجعه کنید. اگر آنتروپیون را بیش از حد طولانی تحمل کرده و درمان نکنید، می تواند باعث آسیب دائمی در چشم شما شود. قبل از قرار ملاقات با پزشک خود، از اشک های مصنوعی و پمادهای روان کننده چشم محافظت کنید. 

علل آنتروپیون پلک

آنتروپیون می تواند ناشی از:
ضعف عضلانی. با افزایش سن، عضلات زیر چشم شما ضعیف می شوند و تاندون ها کشیده می شوند. این شایع ترین علت آنتروپیون است.
زخم ها یا جراحی های قبلی. پوست زخم شده توسط سوختگی های شیمیایی، تروما یا جراحی می تواند منحنی طبیعی پلک را تحریف کند.
عفونت چشم عفونت چشمی به نام تراکوما در بسیاری از کشورهای در حال توسعه آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و جزایر اقیانوس آرام شایع است. این می تواند باعث زخم شدن پلک داخلی شود و منجر به آنتروپیون و حتی کوری نیز شود.
سوزش چشم ناشی از خشکی یا التهاب می تواند شما را وادار به تسکین علائم با مالیدن پلک ها یا بسته شدن آنها می کند. این می تواند منجر به اسپاسم عضلات پلک و چرخش لبه پلک به سمت داخل در مقابل قرنیه (آنتروپیون اسپاستیک) شود.
عارضه رشد. هنگامی که آنتروپیون در بدو تولد (مادرزادی) وجود داشته باشد، ممکن است در اثر پوستی اضافی روی پلک ایجاد شده باشد که باعث ایجاد مژگان روشن می شود. 

عوامل خطر آنتروپیون پلک

عواملی که خطر ابتلا به آنتروپیون را افزایش می دهد عبارتند از:
سن. هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می شود.
سوختگی قبلی یا تروما. اگر دچار سوختگی یا جراحت دیگری در صورت خود شده اید، بافت اسکار حاصل از آن ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنتروپیون قرار دهد.
عفونت تراکوم. از آنجا که تراکوم می تواند پلک های داخلی را زخم کند، افرادی که به این عفونت مبتلا شده اند احتمال بیشتری برای ابتلا به آنتروپیون دارند.
عوارض آنتروپیون پلک
تحریک و آسیب دیدگی قرنیه جدی ترین عوارض مربوط به آنتروپیون است زیرا می تواند منجر به از بین رفتن دائمی بینایی شوند. 
جلوگیری آنتروپیون پلک
به طور کلی، آنتروپیون قابل پیشگیری نیست. ممکن است بتوانید از آنتروپیون ایجاد شده در اثر عفونت تراکوم جلوگیری کنید. اگر بعد از مراجعه به محلی که عفونت تراکوم شایع است، چشم شما قرمز و اذیت می شود، سریعاً به دنبال ارزیابی و درمان باشید. 
قرمزی چشم
تشخیص آنتروپیون پلک
آنتروپیون معمولاً با معاینه معمولی چشم قابل تشخیص است. ممکن است پزشک در طول معاینه پلک های شما را بکشد یا از شما بخواهد چشمک بزنید یا چشم های خود را به زور ببندید. این به او کمک می کند تا وضعیت پلک شما را روی چشم، میزان عضله و محکم بودن آن ارزیابی کند.
اگر آنتروپیون شما به دلیل وجود زخم، جراحی قبلی یا سایر شرایط ایجاد شود، پزشک معالج بافت اطراف را نیز معاینه می کند. 
درمان آنتروپیون پلک
روش درمانی بستگی به آنچه باعث آنتروپیون شما شده است انتخاب می شود. درمان های غیر جراحی نیز برای تسکین علائم و محافظت از چشم شما در برابر آسیب وجود دارد.
هنگامی که التهاب فعال یا عفونت باعث ایجاد آنتروپیون (انتروپیون اسپاستیک) شود، هنگام درمان چشم ملتهب یا آلوده، ممکن است پلک شما به تراز طبیعی خود بازگردد. اما اگر جای زخم بافتی رخ داده باشد، حتی بعد از معالجه بیماری دیگر ممکن است آنتروپیون ادامه یابد.
به طور کلی برای اصلاح کامل آنتروپیون جراحی لازم است، اما اگر نتوانید جراحی را تحمل کنید و یا مجبورید آن را به تأخیر بیاندازید، درمان کوتاه مدت می تواند مفید باشد. 
روش های درمانی
لنزهای تماسی نرم. پزشک چشم شما ممکن است به شما کمک کند از یک نوع لنز تماسی نرم به عنوان نوعی باند قرنیه استفاده کنید تا علائم را کاهش دهد. اینها با یا بدون نسخه نسوز در دسترس هستند.
بوتاکس مقادیر اندکی از آنابوتولینومتوکسین (بوتاکس) که به پلک تحتانی تزریق می شود، می تواند پلک را باز کند. ممکن است یک سری تزریق دریافت کنید که اثر آنها تا شش ماه ادامه دارد.
بخیه هایی که پلک را به سمت بیرون می چرخاند. این روش می تواند در مطب پزشک شما با بی حسی موضعی انجام شود. بعد از بی حس کردن پلک، پزشک شما چندین بخیه را در مکان های خاص در امتداد پلک آسیب دیده قرار می دهد.
بخیه ها پلک را به سمت بیرون می چرخاند و در نتیجه بافت اسکار حتی پس از برداشتن بخیه آن را در حالت باز نگه می دارد. بعد از گذشت چند ماه، ممکن است پلک شما به سمت عقب برگردد. بنابراین این تکنیک، یک راه حل طولانی مدت نیست.
نوار مخصوص پوست شفاف می تواند روی پلک شما زده شود تا از باز ماندن آن در امان بماند. 
عمل جراحی
نوع عمل جراحی شما بستگی به وضعیت بافتی که در اطراف پلک شما وجود دارد و به علت آنتروپیون آن بستگی دارد.
اگر آنتروپیون مربوط به سن باشد، احتمالاً جراح شما قسمت کوچکی از پلک تحتانی شما را خارج می کند. این به سفت شدن تاندونها و عضلات آسیب دیده کمک می کند. در گوشه بیرونی چشم یا دقیقاً زیر پلک تحتانی خود چند بخیه خواهید داشت.
اگر در قسمت داخلی پلک خود جای زخم دارید یا دچار تروما یا جراحی های قبلی شده اید، جراح شما ممکن است پیوند غشای مخاطی را با استفاده از بافتی از سقف دهان یا مجرای بینی انجام دهد.
قبل از عمل جراحی برای بی حس کردن پلک و ناحیه اطراف آن، بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد. بسته به نوع جراحی که انجام می شود و اینکه آیا در کلینیک، جراحی سرپایی انجام می شود، ممکن است احساس راحتی کنید. 
بعد از عمل جراحی ممکن است لازم باشد:
به مدت یک هفته از پماد آنتی بیوتیک روی چشم خود استفاده کنیدوبرای کاهش کبودی و تورم بطور دوره ای از کمپرس سرد استفاده کنید. 
بعد از عمل جراحی احتمالاً تجربه خواهید کرد:
 • تورم موقتی
 • کبودی روی چشم یا اطراف آن
ممکن است پلک شما بعد از عمل سفت شود. اما هرچه بهبودی بیشتری حاصل شود، بهتر می شود. بخیه ها معمولاً حدود یک هفته پس از عمل برداشته می شوند. می توانید انتظار داشته باشید تورم و کبودی در حدود دو هفته محو شود. 
کبودی دور چشم
سبک زندگی و داروهای خانگی
برای تسکین علائم آنتروپیون تا زمان جراحی، می توانید امتحان کنید:
روان کننده های چشم. اشک های مصنوعی و پمادهای چشم به محافظت از قرنیه شما و نرم شدن آن کمک می کنند.
نوار مخصوص پوست شفاف را می توان روی پلک استفاده کرد تا از برگشت آن جلوگیری شود. یک انتهای نوار را نزدیک مژه های زیرین خود قرار دهید، سپس به آرامی پایین بکشید و انتهای دیگر نوار را روی گونه فوقانی خود بچسبانید. از پزشک خود بخواهید که تکنیک مناسب و قرارگیری نوار را به شما نشان دهد.

علل و علائم آنتروپیون یا برگشتگی پلک به داخل + راه درمان

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / aao / college-optometrists / merckmanuals / asoprs / aao / emedicine.medscape / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : افتادگی پلک
وبگردی