پوست خشک

آیا از پوست خشک خود خسته شده اید؟

کد مطلب : 6121زمان مطالعه : 3 دقیقه
داشتن پوستی خشک خود عاملی موثر در پیری پوست و چروک شدن سریع تر آن است. اگر پوستی خشک دارید باید نکات تغذیه ای و عادات درست رفتار با پوست خود را بدانید تا از چروکیدگی زود هنگام آن جلوگیری کنید.

برای رهایی از پوست خشک خود با ما همراه باشید

 
برای دانستن در مورد رفتار درست با پوستتان بهتر است در ابتدا بدانید که پوست شما جزو کدام دسته از پوست ها است چرا که دانستن اینکه پوست شما خشک است به تنهایی کافی نیست.
 
چند نوع پوست خشک داریم؟
2 نوع
گروه اول افرادی که غدد چربی شان کم کار است .گروه دوم  افرادی که پوست شان از کم آبی رنج می برد. اغلب ما فکر می کنیم  که خشکی پوست مربوط به سن و سال می شود و افراد مسن پوست خشک تری دارند در حالی که این مسئله درست نیست چرا که جوانانی هم هستند که پوست شان بسیار خشک است. یکی دیگر از دلایل خشکی پوست افراد به رژیم غذایی و هورمون های بدنشان برمی گردد.
 
با پوست خشکمان چه کنیم؟
یک پرهیز غذایی منظم و خوب و سالم به بهبود پوست شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. به جای اینکه از لوازم آرایشی مخصوص پوست های خشک استفاده کنیدبهتر است که  یک رژیم غذایی سالم را در برنامه خود بگنجانید. 
 
نکته:
از صابون برای تمیز کردن پوست تان استفاده نکنید.بیشتر صابون ها اسیدی هستند. 
 
به جای استفاده از صابون های معطر و بودار، از پاک کننده هایی استفاده کنید که ملایم باشند 
 
 
مراقبت از پوست

 راه های برطرف کردن پوست خشک

 
 
باید پوست خود را با آب بشویید تا سطح پوست تان را از همه آن مواد پاک کند. 
 
 
چه نوع آبی برای شستشوی پوست مناسب تر است؟
 
شاید شما برای شست و شوی پوست خود با آب شیر تردید داشته باشید. اغلب آب شیر لوله کشی مواد شیمیایی دارند که در آن ته نشین شده و به پوست آسیب رسانده و آن را حساس می کنند. سعی کنید به جای آن از آب معدنی استفاده کنید تا سرعت بهبود و سالم سازی پوست خود را افزایش دهید ، آب لوله کشی به خاطر داشتن کلر و دیگر افزودنی ها برای پوست مناسب نیست .
 
از مرطوب کننده ای استفاده کنید که پوست شما را نرم و ملایم ساخته و بدون اضافه کردن چربی که منافذ پوستی شما را مسدود کند و منجر به ایجاد جوش شود و یا از ترشح چربی های طبیعی پوست شما جلوگیری کند از آن نفع ببرید.
 
مرطوب ساختن  یعنی استفاده از موادی که رطوبت را به خود جذب کرده و به طور طبیعی باعث شادابی پوست شده و رطوبت را در همانجا نگه می دارد. بهترین مرطوب کننده های پوست گروه مرطوب کننده های گیاهی هستند مثل بعضی روغن های طبیعی، مانند روغن پامچال، بابونه، زوفای مصری .
 
برای مرطوب کردن پوست تان از یک کرم چرب سنگین مانند روغن های معدنی استفاده نکنید. روغن ها و کرم های معدنی منافذ پوست شما را مسدود می کند. 
 
 
یک نسخه ی سنتی برای برطرف کردن خشکی پوست:
 
کافی است 2 نخود کندر را درون روغن بادام حرارت دهید تا زمانی که کندر کاملا درون روغن حل شود. پس از آن اجازه دهید که روغن سرد شود از روغن به دست آمده برای ماساژ پوست دست یا بدن تان استفاده کنید تا نرمی و لطافت فوق العاده ای به پوست شما بدهد چرا که  این روغن تاثیر بسیار زیادی در بهبود خشکی پوست تان دارد.
 

آیا از پوست خشک خود خسته شده اید؟

4.249
این مطلب مفید بود ؟418
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک/ن
برچسب : خشکی پوست
وبگردی