درباره احساسات
تغییر احساسات در شرایط مختلف بر تصمیم گیری های افراد تاثیر میگذارد پس با شناخت احساسات میتوانید بهترین تصمیمات را در موقعیت های دشوار بگیرید.

6 حقیقت و راز متفاوت که درمورد احساسات نمیدانید

فرقی ندارد که احساسات ما آگاهانه یا ناآگاهانه باشند؛ در هر صورت در شرایط مختلف تغییر می کند. اگر بخواهید بفهمید که تحت چه شرایطی اذیت می شوید یا چگونه انگیزه می گیرید یا چگونه مسیر خود را پیدا می‌ کنید، باید احساسات تان را بشناسید. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد؛ از احساسات خود خبر ندارند. در این قسمت از نمناک قصد داریم چیز های مهمی در مورد احساسات بگوییم که شاید تا به حال نمی دانستید.

احساساتِ اصلی از داخل بدن نشأت می گیرند و با کلمات شروع می شوند

موضوع اصلی اینجاست که چرخه احساسات و عواطف در مغز انسان شروع می‌ شود و میلیون ها سال است که در مورد آن تحقیق کرده‌ اند. احساسات در درونِ ما وجود دارند و در بدن و جسم ما هستند؛ آن ها بی کلام می باشند و شاید نتوانیم خیلی از آن ها را در قالب کلمات بگنجانیم؛ اما به هر حال با کلمات آن ها را نشان و بروز می دهیم. آن ها بیشتر شبیه موسیقی هستند، به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی ما را تکان می دهد و احساسات مان را برانگیخته می کنند.

موسیقی گوش دادن

احساس همان چیزی است که حس می کنید

اولین چیزی که باید در مورد احساسات بدانید، این است که شما آن را حس می‌ کنید؛ به طور مثال حس لمسِ یک میز یا حس قاروقور کردن شکم هنگام گرسنگی، همگی همان احساساتی هستند که در همین لحظه در درون ما وجود دارند و در زمان حال آنها را تجربه می کنیم و به معنای واقعی کلمه؛ هرگز نمی توانید احساسی که دیروز یا حتی 15 دقیقه پیش داشتید را همین الان احساس کنید؛ پس نباید مسئله را خیلی برای خودتان پیچیده کنید.

احساسات کندتر از افکار هستند

شاید تعجب کنید اما آیا می‌دانستید که احساسات روند کندتری نسبت به فکر افراد دارند؟ فرایند تجربه و تشخیص احساسات، همیشه کندتر و آرام‌تر از فرآیند تشخیص افکار است.

استفاده از کلمات احساسی ساده نیست

کلماتِ بیان احساسات ساده هستند اما قدرت استفاده از آنها راحت نیست. شاید شنیده باشید که شش احساس اصلی وجود دارد؛ احساس شادی، ناراحتی، ترس، عصبانیت، غافلگیری و تنفر که تحقیقات هم این مسئله را به اثبات رسانده اند؛ اما این که ما بتوانیم احساس خود را تشخیص دهیم و در قالب کلمات یا این دسته بندی ها آن ها را شناسایی کنیم، هرگز کار راحتی نیست.

احساسات مختلف

احساسات از احساس بدن و یا تصاویر درک می شوند

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، احساسات اصلی با کلمات شروع و بیان نمی شوند؛ بلکه از احساسات بدنِ ما نشأت می‌ گیرند. در حالت کلی؛ در مرکز بدن احساس می شوند که جایی نزدیک به وسط قفسه سینه یا شکم است و اینکه گاها ممکن است از چشم و گلو نیز شروع شده و نشان داده شوند.

باید احساسات اصلی را در داخل بدن تان جستجو کنید

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، باید احساسات اصلی را داخل و درون بدن جسم و روح خود پیدا کنید تا بتوانید تصویر واضح تر و دقیق تری از احساسات تان داشته باشید. در هیچ جایی از بیرون بدن خود دنبال آن‌ ها نگردید؛ پس هر زمان که سردرگم شدید، در درون خودتان تمرکز کنید تا متوجه احساس اصلی خود بشوید و بی گدار به آب نزنید.

یه چیز جالب درباره احساساتتون که نمیدونید

521
این مطلب مفید بود ؟210
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی