واژه های پرکاربرد اینترنت
تا چند سال پیش خبری از فیس بوک و توییتر نبود. کسی نمی دانست لایک کردن و سلفی گرفتن چه کاربردی دارد که حالا دنیای اینترنت اینقدر گسترده شده است. برای آشنایی بیشتر با این واژه ها و مفهومشان با ما همراه باشید.

واژه های پرکاربرد در دنیای اینترنت

 
دنیای جذاب تکنولوژی با متفاوت بودن این جذابیت را کسب کرده است و اینکه هر روز یک واژه و یا هر چند وقت یکبار یک سرگرمی جدید را ارئه می دهد به کنار در این بخش قصد داریم با مفهوم کلمات جدید و پرکاربرد ان اشنا شویم.
 
10 واژه پرکاربرد تکنولوژی:
 
1- Selfie 
عکس سلفی چیست؟سلفی یا خودگرفت، عکسی است که کاربر از خودش به کمک یک دوربین می گیرد، البته این واژه برای خودگرفت های دسته جمعی هم کاربرد دارد؛ یعنی زمانی که چند نفر کنار هم قرار می گیرند و یکی از آنها با دوربین تلفن همراه یا تبلت خود، عکسی گروهی می گیرد. سلفی بیشتر در شبکه های اجتماعی خودش را نشان می دهد. 
کلمه Selfie در نوامبر سال گذشته رسما وارد فرهنگ لغت آکسفورد شد. 
 
2- Hashtag 
هشتگ برچسبی است که برای دسته بندی و به اشتراک‎گذاری پست ها درباره موضوعی خاص به کار می رود.  Hashtag از ماه ژوئن وارد فرهنگ لغت آکسفورد شده است. هشتگ با علامت # شناخته می شود. این روزها در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا توئیتر زیاد این برچسب را می بینید.
 
سلفی
 
 
3- اینترنت اشیا 
تا پیش از این تصور اغلب ما این بود که تنها این انسان ها هستند که قرار است با ابزارهایی که در اختیار دارند توسط شبکه اینترنت به هم متصل باشند و شخصا از قابلیت های آن بهره ببرند، اما بیش از یک دهه است که مفاهیم جدیدی شکل گرفته و در چند سال اخیر در قالب یکسری محصولات هوشمند به بازار راه پیدا کرده. اکنون در مورد ایده ای صحبت می کنیم که براساس آن هر شیء فیزیکی قادر خواهد بود با اتصال به اینترنت یا به کمک سایر ابزارهای ارتباطی، با سایر اشیا تعامل داشته باشد.
اینترنت اشیا در واقع  به این معنا است که بسیاری از وسایل روزمره مورد استفاده ما با اتصال به اینترنت، وظایف و اطلاعات خود را با هم و یا با انسان ها به اشتراک بگذارند. عبارت اینترنت اشیا، برای اولین بار در سال 1999 توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت. او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیای بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند، هرچند این واژه این روزها بسیار نوپا است اما به گفته موسسه تحقیقاتی ABI تا سال 2121 بیش از 31 میلیارد دستگاه به صورت وایرلس به بخشی از اینترنت اشیا پیوسته اند. 
 
4- Meme
Meme (میم) یا Internet meme (میم اینترنتی) به موضوعات و عقایدی گفته می شود که به وسیله اینترنت گسترش و رواج پیدا می‎کند. این لغت در واقع همان «پ ن پ» فارسی است.
 
5- ISIS
ISIS مخفف عبارت Islamic State of Iraq and Syria به معنای دولت اسلامی عراق و شام، نامی است که داعش برای خود انتخاب کرده است. 
این روزها  گروه تروریستی و تکفیری داعش به نقل محافل سیاسی و حتی نظامی تبدیل شده است.  جالب اینجا است که شرکت های مختلفی در جهان وجود دارد که تمام یا بخشی از نام برند آنها ISIS است؛ مثل شرکت فناوری آیسیس اینویشن (Isis Innovation) و شرکت دارویی Isis Pharmaceuticals در آمریکا.  موسسه علوم و امنیت بین المللی یا Institute for Science and International Security هم به اختصار می شود دقیقا ISIS! چندی پیش شرکت آمریکایی Isis که در زمینه مبادلات مالی الکترونیکی فعالیت می کند، تصمیم گرفت به دلیل تشابه اسمی با گروهک تروریستی داعش، اسم تجاری خود را تغییر دهد. به گزارش سی ان ان، مایکل آبوت مدیر اجرایی شرکت یاد شده گفته بود، اگرچه این قضیه تصادفی است ولی ما نمی خواهیم با گروهکی که نامش با خشونت گره خورده، هم نام باشیم. 
 
6- Like
لایک و یا لایک کردن در واژه به معنای دوست داشتن و همانند بودن است. از 9 فوریه استفاده از Like در فیس بوک آغاز شد. شما در شبکه های اجتماعی از هر پست که خوشتان بیاید آن را لایک می کنید، البته کارکرد این واژه فقط به فیس بوک محدود نمانده و امروزه در زندگی روزمره نیز افراد وقتی چیزی را بپسندند آن را لایک می کنند یا انگشت شست خود را رو به بالا می گیرند.

 

از لایک کردن و هشتگ تا سلفی در اینترنت

4.188
این مطلب مفید بود ؟7216
برگرفته از دنیای اقتصاد /ن
برچسب : هشتگ اینترنت
وبگردی