استارت زدن خودرو
در هوای سرد زمستانی قبل از استارت زدن خودرو پدال کلاچ را بفشارید که باعث می شود فشار زیادی از روی موتور استارتر برداشته شود.

پیش از استارت زدن خودرو کلاچ گرفتن ضروری است؟

هنگامی که به آموزشگاه رانندگی برای یادگیری می رویم ، با این جمله روبرو می شویم که باید قبل از روشن کردن خودرو دنده در حالت خلاص قرار گیرد. اما خلاص کردن گیربکس و گرفتن کلاچ تفاوتی را در استارت زدن خودرو ایجاد می کنن؟ در این بخش از نکات مربوط به خودرو در نمناک به بیان این موضوع می پردازیم با ما همراه باشید.

استارت زدن خودرو

کلاچ گرفتن قبل استارت زدن خودرو 

پیش از استارت زدن خودرو چه باید کرد؟

در خودرو های مختلف استارت با یکدیگر متفاوت است اما این تفاوت جزئی است و عملکرد همه آنها بطور کلی یکسان است ، هنگام استارت زدن ، استارتر خودرو که یک موتور الکتریکی با گشتاور راه اندازی بالا است ، موتور را از طریق چرخ دنده هایی با نسبت زیاد ، می چرخاند تا موتور راه افتد.

جعبه دنده خودرو به واسطه کلاچ به موتور وصل است و هنگامی که دنده در حالت خلاص است چرخ دنده های هرزگرد و پینیون آزادانه می چرخند. وقتی وضعیت دسته دنده تغییر می کند، ماهک ها جابجا می شوند و دنده های خودرو درگیر شده تا بدین صورت نیروی موتور به جعبه دنده و بعد به چرخ ها انتقال یابد.

آموزش رانندگی

کلاچ گرفتن قبل استارت زدن خودرو لازم است؟

مراحل قبل استارت زدن خودرو

وقتی دنده را می گیریم ، همه وزن خودرو بر موتورسوار می شود و هنگام روشن شدن، موتور با مشکل روبرو خواهد شد. شاید تا کنون هنگامی که خودرو در دنده است ، آن را روشن کرده باشید در این صورت حتما می دانید موتور در این وضعیت به راحتی روشن نخواهد شد پس حتما قبل از روشن شدن خودرو دسته دنده را در حالت خلاص قرار دهید.

در حالت خلاص چرخ دنده های هرزگرد گیربکس غوطه ور در روغن غلیظ در حال گردش بوده و این باعث تلف شدن انرژی موتورمی شود ، خصوصا زمانیکه هوا سرد است و روغن غلیظ تر می گردد.

انرژی لازم برای اینکار زیاد نیست اما باری بر موتور می شود و همین موجب اعمال فشار بیشتر بر موتور استارتر شده و رفته رفته آن را ضعیف تر می کند بنابراین لازم است پیش از روشن کردن خودروهای دنده ای ، با فشار دادن پدال کلاچ ، موتور را کاملا از جعبه دنده خلاص کنید.

کار با خودرو

اهمیت گرفتن کلاچ قبل استارت زدن خودرو

مزایای فشردن پدال کلاچ قبل استارت زدن خودرو

پمپ های هیدرولیکی با فشاردادن پدال کلاچ به کار می افتند و با فشار روغن صفحه خورشیدی را فشار داده و دیسک و صفحه کلاچ از هم جدا می شوند و دیگر چرخش موتور بر گیربکس تاثیری نخواهد داشت.

برخی از رانندگان برای روشن نمودن خودرو اول پدال کلاچ را فشار داده و سپس خودرو را استارت می زنند. با توجه به آنکه پیش از استارت زدن، با جابجایی دسته دنده می توان از خلاص بودن خودرو اطمینان حاصل کرد، سؤالی که معمولاً پیش می آید آن است که آیا گرفتن کلاچ در زمان روشن کردن خودروهای دنده دستی لازم است یا خیر؟

کلاچ گرفتن

فواید فشردن کلاچ قبل استارت زدن خودرو

ضرورت گرفتن کلاچ قبل از استارت زدن خودرو

انتقال قدرت میان موتور خودرو و گیربکس و قطع آن در زمان لازم وظیفه سیستم کلاچ است. همه ما فکر می کنیم وقتی دنده در حالت خلاص است ، نیرویی بر موتور وارد نمی شود زیرا کلاچ عملاً نیرو را از موتور خودرو می گیرد اما واقعیت این است که کلاچ خودرو حتی در زمان خلاص بودن دنده ها نیز باربسیار اندکی را بر موتور خودرو تحمیل می کند.

به این علت که بار تحمیل شده اندک است ، نیازی به گرفتن کلاچ در هنگام روشن کردن خودرو نیست. خودروهای دارای باتری ضعیف در هوای سرد باید برای روشن شدن بهتر خودرو کلاچ بگیرند زیرا در هوای بسیار سرد، روغن های به کار رفته در مسیر انتقال قدرت غلیظ تر می شود و کلاچ نیروی زیادی را به موتور خودرو وارد می کند.

قبل استارت زدن

قبل استارت زدن خودرو کلاچ بگیریم یا نه؟

تاثیر گرفتن کلاچ قبل استارت زدن خودرو

اما لازم نیست خودروهای دارای باتری مناسب که موتور آن ها نیز به خوبی تنظیم شده است ، این کار را انجام دهند همچنین اگر استارت خودرو به خوبی عمل می کند و خودرو راحت در هوای سرد روشن می شود نیازی به این کار نیست اما انجام این کار بی ضرر است و فشردن پدال کلاچ کمی از بار روی سیستم استارت می کاهد.

توصیه می کنیم اگر خودروی قدیمی دارید در روزهای سرد زمستان، قبل از روشن کردن خودرو پدال کلاچ را فشار دهید. 

 

نحوه صحیح استارت زدن خودرو و گرفتن کلاچ برای روشن کردن ماشین

4.2366
این مطلب مفید بود ؟31056
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی