کولر خودرو
با رسیدن فصل گرما قصد داریم در این مطلب سیر تا پیاز استفاده از کولر خودرو را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

همه چیز درباره راه انداختن کولر خودرو

فصل گرما در راه است و برای داشتن رانندگی همراه با آرامش نیاز به راه انداختن کولر ماشین خود دارید.

کولر خودرو فضای مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ هاست، بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه به جهت کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و بهره گیری بیشتر از سرمای کولر ضروری است.

آغاز فصل گرما و تابیدن آفتاب بر خودرو موجب گرم شدن کابین آن شده و استمرار این امر موجب می شود تا در برخی ساعات روز تحمل چنین شرایطی سخت شود که عدم استفاده از کولر خودرو در این شرایط خطر «گرمازدگی» در پی خواهد داشت که این امر به خصوص در کودکان، سالخوردگان و افرادی که بنا به موقعیت شغلیشان مجبورند ساعات زیادی را در خودرو به سر برند بیشتر در معرض چنین عارضه ای قرار می گیرند.
 
گرمایی که موجب عصبی شدن راننده می شود و این امر کیفیت رانندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در برابر این شرایط دشوار و عوارض منفی آن، توجیه اصلی برای عدم استفاده از کولر خودرو افزایش مصرف سوخت است.
شکی نیست که کولر نیز در زمان کارکرد مانند هر بخش دیگری از خودرو از جمله چراغ ها و سیستم رادیو پخش، مصرف سوخت را افزایش می دهد، اما در مورد میزان این افزایش مبالغات فراوانی می شود
 
بطور مثال، اگر شما در شرایط عادی هفته ای یک بار باک بنزین خودرویتان را پر می کنید، استفاده از کولر شما را مجبور نمی کند که هر 3 یا 4 روز یک بار این کار را تکرار کنید.
از سوی دیگر، بهتر است تا در هنگام استفاده از کولر، آرام تر برانید و فشار کمتری به خودرو وارد کنید، تا اینکه در روزهای گرم کولر را خاموش کنید و تند و پرفشار برانید.
 
 نحوه تنظیم کولر خودرو

نحوه تنظیم کولر خودرو

نکاتی برای استفاده از کولر خودرو:

1. در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوید.

کولر خودرو فضای مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ هاست، بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه به جهت کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و بهره گیری بیشتر از سرمای کولر ضروری است.
استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ ها و آلودگی ها هوا را تا 80 درصد کاهش می دهد.
 
2. تا آنجا که ممکن است خودرو خود را زیر آفتاب شدید پارک نکنید.
اگر مجبور شدید، موقع بازگشت ابتدا چند دقیقه ای شیشه ها را پایین بکشید، دستگاه تهویه (بدون کولر) را روشن و حتی کمی حرکت کنید تا هوا عوض شود و گرمای شدید داخل خودرو کمی تعدیل شود. در این صورت وقتی کولر را روشن کنید فشار کمتری به آن وارد خواهید کرد.
 
3. هنگامی که کولر مشغول کار است ،به خصوص در خودروهای کمتر از 6 سیلندر قدری از توان خودرو کاسته خواهد شد. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، به خصوص در مسیرهای طولانی، بپرهیزید و بی جهت پدال گاز را فشار ندهید. در این صورت است که میزان مصرف سوخت شما افزایش یافته و حتی موجب آسیب رساندن به موتور و بالا رفتن آمپر آب خواهید شد.
 
4. هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی هایی با شیب تند شاید بهتر باشد کولر را چند دقیقه ای خاموش کنید یا از درجات کمتر آن استفاده کنید.
در این شرایط موتور خودرو معمولا بیشتر تحت فشار است و استفاده طولانی از کولر به هر دو آسیب می رساند و بر افزایش تصاعدی مصرف سوخت هم بی تاثیر نیست. البته این مشکل در خودروهای 6 سیلندر به بالا به دلیل قدرت بالای موتور و نیز خودروهای جدید به دلیل طراحی پیشرفته آن ها تقریبا بروز پیدا نمی کند.
 
5. هنگام فعالیت کولر، حرکت با پنجره های باز توصیه نمی شود. بسته بودن پنجره ها فشار کمتری به کولر وارد می کند و موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت می شود. ضمن آنکه هوای خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتی یک پنجره به راحتی و به سرعت از دست می رود. اگر باد کولر شما را آزار می دهد یا حساسیتی ایجاد می کند، یکی از پنجره ها، ترجیحا نزدیک به خودتان را کمی پایین بکشید یا دریچه های کولر را رو به سمت دیگری تنظیم کنید.
 
6. گاز کولر خودرو همان گاز فرئون مورد استفاده در یخچال است و ماده ای کاملا سمی است.
بنابراین هرگز شخصا اقدام به شارژ گاز کولر نکنید و این کار را به مکانیک بسپارید.
اگر کولر خودرویتان بلافاصله پس از روشن شدن خنک می کند و به تدریج هوایش گرم و مرطوب می شود، ایراد از ترموستات کولر است و نیاز به رگلاژ دوباره دارد .

نکاتی مهم برای استفاده از کولر خودرو

4.822
این مطلب مفید بود ؟211
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / ک
وبگردی