اشتغال

افراد دارای معلولیت درخواست اشتغال بدهند

تاریخ انتشار : 18 آذر 1401کد مطلب : 2030زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی گفت: افراد دارای معلولیت می‌توانند درخواست اشتغال خود را ارائه بدهند.

مهر:محمدحسن صافی، در حاشیه جلسه کارگروه اشتغال و کارآفرینی منطقه هفت سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بیانات رئیس‌جمهور در روز جهانی افراد دارای معلولیت در جمع معلولان برای ضرورت ایجاد فرصت‌های اجتماعی برابر برای افراد دارای معلولیت، افزود:مهم ترین سرفصل بیانات رئیس‌جمهوری موضوع اشتغال معلولان بود، لذا باتوجه به اینکه مشکلات زیادی در مقوله اشتغال در کشور مطرح است برای ایجاد اشتغال جامعه معلولان نیاز به اقدامات ویژه و مضاعف است و این امر مستلزم تلاش بیشتری است تا معلولان با وجود همه استعدادها و توانمندی‌ها به یک شغل و اقتصاد پایدار در زندگی برسند.

وی گفت:سازمان بهزیستی آمادگی دارد فهرست کاملی از افراد جویای کار و فاقد شغل را احصا کند؛ لذا سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها و همه ارگان‌هایی که به نوعی از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند موظفند طبق قانون حمایت از حقوق معلولان برای جذب این افراد و به کارگیری آن‌ها در مشاغل موردنیاز اهتمام ورزند.

صافی ادامه داد:برای شناسایی دقیق‌تر افراد جویای کار دارای معلولیت، مکاتباتی با مراکز بهزیستی استان‌ها صورت گرفت که براساس آن درخواست افراد معلول جویای کار و بدون شغل باهمکاری ادارات بهزیستی استان‌ها و شهرستان‌ها ثبت می‌شود و درخواست کار آنها طبق استاندارد برای شناسایی درست افراد جویای کار براساس مدرک، مهارت و علایق مددجویان برای مراحل بعدی آماده می‌شود.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی افزود:باتوجه به فضای خوبی که پیرو بیانات رئیس‌جمهور در مبحث اشتغال به وجود آمده و ابلاغ بخش‌نامه آن در سراسر کشور، افراد دارای معلولیت می‌توانند به ادارات بهزیستی در مراکز و شهرستان‌ها مراجعه و درخواست خود را به کارشناسان بهزیستی و مددکاران ارائه دهند تا از این طریق هرچه سریع تر بتوان بانک اطلاعاتی نهایی مربوط به اشتغال معلولان جویای کار تکمیل شود.

وی با بیان اینکه درکنار فراخوان اشتغال برای افراد جویای کار تا چند روز آینده نیز قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی شود گفت:افراد دارای معلولیت و بدون شغل با پرکردن فرم‌های خوداظهاری می‌توانند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند، سپس با همکاری گروه توانبخشی حرفه‌ای با برخی استانداردها، سطح کارمدی فرد معلول شناسایی می‌شود که با احصا خروجی این سامانه به عنوان خروجی استاندارد ازلحاظ توانبخشی حرفه‌ای اسامی این افراد به رئیس جمهور ارایه می‌شود.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی با اشاره به گستردگی آسیب‌ها و شرایط خاص خوزستان بعد از جنگ تحمیلی افزود:خوزستان نگاه ویژه‌تری در حوزه محرومیت‌زدایی و اشتغال به ویژه گروه‌های هدف بهزیستی را می‌طلبد که تلاش شد در بهزیستی کشور نیز این موضوع پررنگ‌تر شود.

وی گفت:منابع اعتباری امسال اشتغال خوزستان در بند ب تبصره 16، درمقایسه با پارسال تقریباً پنج برابر شده است؛ یعنی در سال 1401 این منابع برای مددجویان سازمان بهزیستی در بحث تسهیل‌گری اشتغال و تسهیلات وام اشتغال قرض‌الحسنه پنج برابر افزایش پیدا کرد.

صافی ادامه داد:بهزیستی خوزستان در جذب تسهیلات اشتغال بند الف تبصره 18 قانون بودجه توانسته جزو استان‌های خوب کشور باشد و با توجه به زحمات بهزیستی خوزستان و با همکاری بنیاد برکت و شورای برنامه‌ریزی استانداری خوزستان و بانک کارآفرین توانست 100 درصد تعهدات خود در را زمینه اشتغالزایی و جذب تسهیلات انجام دهد و برای 244 نفر از افراد دارای معلولیت، ایجاد اشتغال کند.

وی با اشاره به موضوع تعهد اشتغال بهزیستی در خوزستان بیان کرد:طبق برنامه ششم توسعه، باید برای 2هزار و 584 نفر در سال 1400 در خوزستان ایجاد اشتغال می‌شد که 100 درصد تعهدات انجام شد.

صافی ادامه داد:در برنامه تحولی در حوزه اشتغال که بیش از برنامه تعهدات ششم توسعه کشور است سازمان بهزیستی به دنبال تسهیلگری برای ایجاد شغل برای صد هزار نفراست که سهم استان خوزستان در تسهیگیری ایجاد شغل برای چهار هزار و 298 نفر از مددجویان خود است.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور افزود:در سامانه نظارت و رصد وزارت کار و تعاون اجتماعی، 83 درصد صحت سنجی اشتغال ثبت شده خوزستان تایید شده است که این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ابراز امیدواری کرد با همتی که در مدیریت استان خوزستان وجود دارد در حوزه مهارت آموزی، آموزش و اشتغال پایدار، اتفاقات خوبی رقم بخورد.

انتهای پیام/م

افراد دارای معلولیت درخواست اشتغال بدهند

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی