اچ پی وی
ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی (HPV)، ویروس کاملا شایعی است که انواع گوناگونی دارد که با علائم و اشکال مختلفی می توانند در بدن ظاهر شوند.

انواع اچ پی وی و راه های تشخیص و درمان این ویروس

ویروس پاپیلوما که به عنوان اچ پی وی نیز شناخته می شود، یک ویروس کاملا شایع است که خیلی افراد ممکن است علائم آن را نداشته باشند و عفونت،خود به خود از بین برود، ولی بعضی از انواع اچ پی وی ها بر روی دستگاه تناسلی، دهان و گلو تاثیر گذار هستند و موجب سرطان می شوند. حقیقت این است که اچ پی وی فقط 1 نوع ویروس نیست بلکه نزدیک به 100 نوع دارد که بعضی از آنها خیلی خطرناک هستند و منجر به مرگ خواهند شد؛ به دلیل اهمیت و نگرانی ایجاد شده تصمیم داریم در این بخش از سلامت جنسی نمناک به توضیحاتی کامل برای راهنمایی شما در این مورد بپردازیم.

ویروس اچ پی وی (HPV)

ویروس HPV؛ ویروسی خطرناک در زنان و مردان

انواع اچ پی وی

ویروس های اچ پی وی دارای انواع مختلف هستند و عموما به شکل زگیل بروز می کنند؛ این ویروس ها بر روی سلول های اپیتلیال که صاف و نازک هستند، زندگی می کنند و روی سطح پوست، همچنین بر روی سطح واژن، مقعد، دهانه رحم و آلت تناسلی و حتی در داخل دهان و گلو یافت می شوند. 60 نوع از اچ پی وی ها به شکل زگیل بر روی دست و پا بروز می کنند، 40 نوع بعدی در هنگام رابطه جنسی؛ به خصوص از طریق غشای مخاطی مثل لایحه های مرطوب نواحی آلت تناسلی و مقعد منتقل می شوند.

نوع کم خطر و پرخطر اچ پی وی

ویروس اچ پی وی (HPV)

کدام نوع از ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک‌تر است

همان 40 نوع این ویروس که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، خطرناک هستند.

اچ پی وی پرخطر:

اچ پی وی نوع 17 و 18 که در 70 درصد مواقع موجب سرطان دهانه رحم می شوند، انواع دیگر اچ پی وی مانند نوع:31،33،45،52،58 نیز جزء پرخطرها محسوب می شوند.

اچ پی وی کم خطر:

نوع 6 و 11 اچ پی وی که به شکل زگیل بروز می کنند و به ندرت تبدیل به سرطان می شوند. این نوع زگیل ها در شکل های مختلف بروز می کنند (کلمی شکل و انواع دیگر) زگیل ها 1 هفته یا ماه ها بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده، در بدن بروز می کنند.

 HPV اچ پی وی

انواع اچ پی وی را بشناسید

علائم اچ پی وی چیست؟

معمولا در ابتدا علائم خاصی ندارند و بدن به مرور زمان این عفونت را از بین می برد، خیلی از افراد از آلوده بودن خود خبر ندارند، اما گاهی اوقات این عفونت، سال ها طول می کشند که مربوط به اچ پی وی پرخطر است. این نوع ویروس، سلول های دهانه رحم را تغییر شکل می دهد و در نتیجه موجب سرطان می شود و به ندرت بر روی سلول های آلت تناسلی و مقعد تاثیر گذار است. زگیل تناسلی اولین علامتی است که شما ممکن است با داشتن گونه های کم خطر HPV مشاهده کنید این نوع از ویروس ها ممکن است ایجاد زگیل کنند اما موجب سرطان نمی شوند.

به طور کل علائم ویروس پاپیلومای انسانی در مرحله پیشرفته که ممکن است باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند شامل:

  • پریودهای نامنظم
  • خونریزی نامنظم یا لکه بینی بعد از اتمام پریود یا بعد از رابطه جنسی
  • کاهش وزن شدید و از دست دادن اشتها
  • احساس درد در پشت، پا یا لگن
  • خستگی
  • پای متورم
  • دردهای مزمن و ناراحتی واژینال
  • ترشحات بدبوی واژینال

HPV اچ پی وی

ویروس اچ پی وی چه علائمی دارد

ویروس اچ پی وی از چه راهی منتقل می شود؟

این ویروس از طریق رابطه جنسی (واژنی، دهانی و مقعدی) منتقل می شود؛ حتی با رابطه پوستی، ویروس اچ پی وی ممکن است نواحی پوشیده نشده با کاندوم را نیز آلوده کند بنابراین کاندوم به طور کامل نمی تواند از افراد در برابر این ویروس محافظت کند. اچ پی وی از طریق محل های آلوده مثل سنگ توالت، استخر شنا و یا خون آلوده منتقل نمی شود و تنها روش مصون ماندن از این ویروس دوری کردن از رابطه جنسی (واژنی، مقعدی و دهانی) است.

تست پاپیلوما و Hpv

پاپیلوما (HPV)، شایع ترین ویروس منتقل شده از راه جنسی است و شامل 100 نوع می باشد؛ بعضی از انواع این ویروس دارای علائم هستند و برخی دیگر موجب زگیل تناسلی و انواع سرطان می شوند. تمامی افراد فعال در رابطه جنسی (مرد وزن) در نهایت به یک نوع از این ویروس مبتلا می شوند به طور تقریبی 79 میلیون نفر از مردم آمریکا دارای اچ پی وی هستند و سالانه 14 میلیون نفر به آن اضافه می شود. ویروس پاپیلوما در هنگام سکس و حتی رابطه دهانی منتقل می شود. معمولا خود به خود از بین می رود اما اگر از بین نرفت، به شکل زگیل و سرطان بروز می کند، مدل ویروس این دو با هم متفاوت است.

HPV اچ پی وی

ویروس اچ پی وی را چگونه تشخیص دهیم

اچ پی وی و زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که بر روی سطح ناحیه تناسلی بروز می کنند، شکل و اندازه های مختلف دارند به صورت گروهی یا تکی، برجسته یا صاف، کوچک یا بزرگ و گاهی به شکل گل کلم هستند بروز می کنند. نزدیک 360.000 نفر در آمریکا سالانه مبتلا به زگیل تناسلی می شوند.

اچ پی وی و سرطان

اچ پی وی موجب سرطان، به خصوص سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت و مقعد در زنان و مردان می شود. زنان بین سنین 21 تا 65 سال باید به طور مرتب غربالگری انجام دهند تا از خطر سرطان دهانه رحم مصون بمانند. هر ساله نزدیک 11000 زن مبتلا به این سرطان می شوند.

 HPV اچ پی وی

روش های درمان ویروس اچ پی وی

واکسن و روش های درمان اچ پی وی

3 واکسن سرواریکس، گارداسیل و گارداسیل 9 برای درمان این ویروس مناسب هستند که برای دختران و پسران بین 9 تا 26 سال قابل استفاده است. این واکسن ها، بر روی نوع پرخطر تمرکز دارند و هر سه واکسن بر روی نوع 16 و 18 اثر گذار هستند. گارداسیل بر روی اچ پی وی 6 و 11 نیز مؤثر است که موجب زگیل تناسلی می شود؛ گارداسیل 9 بر روی نوع خطرناک اچ پی وی که نوع 31،33،45،52،58 هستند مؤثر است.

انواع واکسن برای جلوگیری از سرطان ناشی از اچ پی وی وجود دارد که سرواریکس یکی از 3 واکسن موجود است که برای دختران بین 9 تا 25 سال مناسب است، برای درمان نوع 16 و 18 اچ پی وی، که موجب سرطان دهانه رحم می شود الگوی واکسیناسیون 1 تا 6 ماه دوره دارد. واکسن دوم، یک ماه بعد از اولین واکسن و سومین واکسن 6 ماه بعد، تزریق می شود.

گارداسیل یکی دیگر از واکسن ها است که برای دختران و پسران بین 9 تا 26 سال مناسب است و برای درمان نوع 6، 11، 16 مفید است؛ الگوی واکسیناسیون 2 و 6 ماه دارد، واکسن دوم 2 ماه بعد از اولین واکسن، و واکسن سوم 6 ماه بعد تزریق می شود.

 HPV اچ پی وی

برای بیماری اچ پی وی چه واکسن هایی وجود دارد

واکسن گارداسیل از ابتلا به سرطان واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی در زنان و مردان و همچنین از زگیل تناسلی جلوگیری می کند. زگیل های که توسط نوع 6 و 11 ایجاد می شوند و سرطان مقعد که توسط نوع 16 و 18 بروز می کنند این دو واکسن پیشگیری کننده نیستند.

در برابر بیماری سایر سویه های HPV یا سویه هایی که فرد از قبل از طریق فعالیت جنسی، از جمله سویه های واکسیناسیون اگر دوزی از Cervarix یا Gardasil فراموش شده باشند، فرآیند واکسیناسیون باید از اول شروع شود، بنابراین مطمئن شوید هیچ یک از واکسن ها را از دست ندهید. همچنین، مهم است که تمام نوبت ها را به منظور جلوگیری از سویه هایی از HPV در این واکسن ها، به پایان برسانیم.

روش های تشخیص اچ پی وی

زگیل تناسلی یا نتایج آزمایش پاپ غیرطبیعی (همچنین پاپ اسمیر نامیده می شود)، شایع ترین روش هایی است که افراد متوجه می شوند، که HPV دارند. یک آزمایش پاپ آزمایش سلول های غیر طبیعی گردن رحم و رحم است؛ HPV می تواند سلول های گردنی رحم را به سلول های پیش سرطانی غیر طبیعی تغییر دهد و اگر بدون درمان باقی بماند، سلول های پیش سرطانی می توانند به سلول های سرطانی تبدیل شوند.

HPV اچ پی وی

ارتباط ویروس اچ پی وی و سرطان دهانه رحم

اچ پی وی و بارداری

هنگامی که در دوران بارداری ایجاد شود، درمان HPV مادر اغلب تا بعد از زایمان نوزاد به تاخیر می افتد. HPV می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود و بعضی اوقات زگیل های تناسلی به دلیل هورمون های بارداری حتی بزرگتر می شوند، اگر آنها به اندازه ای بزرگ شوند که کانال تولد نوزاد را سد کنند، ممکن است نوزاد از طریق سزارین (بخش C) زایمان شود. در موارد بسیار نادر، یک مادر می تواند HPV را به نوزادش در حین زایمان منتقل کند.

در تعداد بسیار کمی از این نوزادان شرایطی ایجاد می شود که سبب رشد تومور در گلو می شود که به نام پریسپلماتیک مجدد تنفسی (RRP) است این تومورها با جراحی برداشته می شوند، اما اغلب عود می شوند. مادران مبتلا به HPV می توانند نوزادان خود را با شیر خود تغذیه کنند.

 HPV اچ پی وی

آیا با وجود اچ پی وی می شود باردار شد

روش های تست برای اچ پی وی

در حال حاضر هیچ آزمونی برای آزمایش HPV در مردان تایید نشده است. همچنین در حال حاضر آزمایش HPV گلو یا دهان وجود ندارد. تست (NAA) شدت نوکلئیک اسید و آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) DNA با خطر بالا تشخیص توالی های DNA نوع پرخطر HPV در سلول های خفته زنان (سواب) یا بیوپسی های بافتی را نشان می دهد. این تست یک تشخیص مولکولی کیفی از 13 نوع با خطر بالا برای ویروس های پاپیلومای انسانی بدون تمایز نوع خاص را شامل می شود:16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68.

 HPV اچ پی وی

چگونگی تشخیص اچ پی وی

درمان اچ پی وی

درمان برای خود ویروس پاپیلومای انسانی وجود ندارد، اما شرایط و بیماری هایی که از آن ایجاد می شوند، می توانند درمان شوند؛ زگیل تناسلی می تواند توسط یک پزشک درمان شود ولی اگر زگیل های تناسلی درمان نشود، ممکن است به خودی خود از بین بروند یا باقی بمانند و اندازه آنها بزرگ شوند. سرطان های ناشی از HPV را می توان با روش های خود بسته به نوع سرطان آنها درمان کرد. انواع سرطان می توانند به راحتی درمان شوند، البته اگر زود به آنها پی برد.

در اکثر موارد، پیش سرطان دهانه رحم (سلول پیش سرطانی) می تواند درمان شود. درمان سلول های پیش سرطانی ساده‌تر و پایدار تر از درمان سرطان است، به همین دلیل است که آزمایش های معمول پاپ بسیار مهم هستند.

HPV اچ پی وی

درمان اچ پی وی در مردان و زنان چگونه است

درمان عفونت HPV در مردان

زمانی که نشانه ای وجود ندارد، درمانی هم برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد. در عوض، پزشکان با مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس HPV مواجه می شوند. هنگامی که زگیل تناسلی بروز می کند و پدیدار می شود می توان از انواع درمان ها استفاده کرد؛ به عنوان مثال بیمار می تواند پماد های تجویزی را در خانه استفاده کند یا یک پزشک می تواند زگیل را از راه جراحی بردارد. در کل، درمان زود هنگام زگیل توسط برخی از پزشکان انجام نمی شود زیرا زگیل های تناسلی می توانند خودشان از بین بروند. می توانید تا زمانیکه همه زگیل ها ظاهر شوند، زمان بگذارید. سرطان مقعد می تواند با شیمی درمانی و جراحی درمان شود؛ تشخیص نوع درمان های خاص به مرحله سرطان بستگی دارند اینکه تومور چقدر بزرگ است و تا چه حد گسترش یافته است.

 HPV اچ پی وی

مهم ترین راه های پیشگیری از ویروس اچ پی وی

نکات کلیدی پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی برای زنان و مردان

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از شایع ترین عفونت های منتقل از راه جنسی است (STI) و بیش از 40 سویه ویروس وجود دارد.

برخی از انواع HPV بی علامت هستند و به نظر می رسد هیچ نشانه ای را به وجود نمی آورند. در حالی که دیگران می توانند زگیل های تناسلی یا سرطان های مختلف ایجاد کنند. HPV بسیار رایج است که تقریبا تمام افراد فعال جنسی (هر دو مردان و زنان) در زندگی خود، تحت ابتلا قرار می دهد. ویروس پاپیلومای انسانی اغلب در طول رابطه واژن یا مقعد منتقل می شود، اما همچنین می تواند در طول رابطه جنسی دهانی نیز انتقال یابد.

زگیل تناسلی برجستگی و فرورفتگی های کوچک یا خوشه ای از برجستگی های کوچک است که معمولا در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. به طور معمول، HPV پاک می شود و یا به خودی خود از بین می رود. اما زمانی که از بین نمی روند می توانند زگیل های تناسلی یا سرطان های خاصی ایجاد کند.

 HPV اچ پی وی

چگونه از ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری کنیم؟

دو سری واکسیناسیون برای کمک به جلوگیری از سویه های خاصی از سرطان وجود دارد:سرواریکس (فقط برای خانم ها) و گارداسیل (برای مردان و زنان).

زگیل های تناسلی یا نتایج آزمایش پاپ غیر طبیعی (پاپ اسمیر) شایع ترین روش هایی است که افراد متوجه می شوند که HPV دارند. بعضی از افراد بعد از ایجاد نوعی از سرطان متوجه می شوند. HPV می تواند سرطان دهانه رحم، دهان، رحم، آلت تناسلی یا سرطان دهان و گلو را ایجاد کند. در حال حاضر هیچ آزمون برای آزمایش HPV در مردان تایید نشده است و در حال حاضر آزمایش HPV گلو یا دهان وجود ندارد. برای ویروس پاپیلومای انسانی هیچ درمان خاصی وجود ندارد، اما شرایطی را که ایجاد می کند می توان به روش های مختلف رفع کرد.

علائم ، تشخیص ، درمان و انواع ویروس HPV اچ پی وی

4.772
این مطلب مفید بود ؟675
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی