ایران و کرونا

ایران تا یک سال آینده درگیر کرونا خواهد بود

تاریخ انتشار : 29 خرداد 1399کد مطلب : 42773زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیش بینی می شود کشور تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ و میرهای ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد.

ایرنا:دکتر ایرج حریرچی اظهار داشت:وضعیت کلی کشور در حال حاضر باثبات است و تداوم این ثابت به رفتار اجتماعی مردم بستگی کامل دارد.

وی با اشاره به فرارسیدن تابستان و احتمال اوج گیری مسافرت ها و تجمعات، هشدار داد:مسافرت به مناطق ییلاقی و گردشگری باعث می شود تا ویروس از شهرها به روستای خوش آب و هوای مقصد گردشگری منتقل شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد:تا زمانی که واکسن موثری پیدا نشود و بعد از آن هم تا زمان توزیع مناسب واکسن و تاثیر آن در دراز مدت، تنها راه مقابله پیشگیری از بیماری با رعایت فاصله گذاری و رعایت بهداشت فردی است.

حریرچی افزود:در مواردی که میزان عفونت در برخی شهرها افزایش پیدا کند، مجبور به قرنطینه و اعمال محدودیت های سختگیرانه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه کرونا در استان های مختلف با میزان شیوع و همه گیری با فاصله زمانی رخ داده است، گفت:10 استان کشور با وضعیت صعودی مواجه هستند و همین استان ها در دوره اسفند و فروردین مشکل چندانی نداشت و چرخش ویروس در آنها قابل توجه نبود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شیوع موج کرونا در این استان ها و رسیدن به قله را ناشی از رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی و و برگزاری مراسم های عزا و عروسی اعلام کرد و اظهار داشت:با توجه به این موضوع باید سیاستگذاری کشور با اجرای محلی را حتما داشته باشیم .

وی ادامه داد:در همین راستا ستاد ملی کرونا در حال تصویب آیین نامه ای است گه طی آن در استان های با درگیری شدید با کرونا، تصمیمات استانی گرفته و اجرایی شود.

حریرچی راه حل اصلی مقابله با کرونا را افزایش آگاهی مردم اعلام کرد و افزود:شست و شوی مداوم دست ها، رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک به محض خروج از منزل باید مورد توجه مردم باشد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خطرناک ترین کار در سرای کنونی را دیدار به بزرگان و افراد مسن فامیل دانست و تاکید کرد:در این دیدارها افراد ناقل بیماری که بدون علامت هستند طی نیم ساعت آنان را مبتلا به این بیماری کشنده می کنند.

وی از تامین یک دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان مریوان خبرداد و گفت:این دستگاه دیشب به سمت مریوان حمل شده است.

وی راه اندازی 50 تخت آی سی در روزها اخیر در کردستان را گامی ارزنده از سوی دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرد و افزود:نیروی کار مناسبی در زمینه پرستاری در استان داریم که از ظرفیت آنان استفاده می کنیم.

وی گفت:استفاده از پوشش ماسک در سنندج را ضعیف بوده و روزانه 500 نمونه آزمایش در این استان گرفته می شود و در این زمنیه مشکل خاصی وجود ندارد، اما دغدغه اصلی ما این است که مردم همکاری داشته باشند تا روند کرونا در کردستان نزولی شود و موج صعودی جدیدی نداشته باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد تا ظهر چهارشنبه 195 هزار و 51 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت 120 نفر در 24 ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به 9 هزار و 185 نفر رسید.

انتهای پیام/م

ایران تا یک سال آینده درگیر کرونا خواهد بود

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی