ایستادن نوزاد
لحظه ایستادن نوزادان برای پدر و مادر آنها بسیار دلنشین است به طور کلی اکثر نوزادان در 9 ماهگی تلاش می کنند بر روی پاهایشان بایستند.

نشانه های ایستادن نوزاد

اکثر نوزادان در 9 ماهگی تلاش می کنند بر روی پاهایشان بایستند. نخستین تلاش نوزاد برای ایستادن بر روی پاها لحظه ای تاریخی در فرآیند رشد و تکامل فیزیکی او به شمار می آید و این می تواند برای پدر و مادر بسیار دلنشین و خاطره انگیز باشد. اینکه بتوان نوزاد را ترغیب کرد تا هر چه سریع تر بر روی پاهایش ایستاده و راه رفتن را تجربه کند مستلزم توجه به برخی نکات کلیدی است.

به طور کلی اکثر نوزادان در 9 ماهگی تلاش می کنند بر روی پاهایشان بایستند. با توجه به این واقعیت هیجان انگیز، آیا خود را برای آموزش های لازم به نوزاد آماده کرده اید؟ در اینجا یک سری فعالیت های ساده ارایه شده که با انجام روزمره آنها کمک مهمی به نوزاد در یادگرفتن «ایستادن» می کنید. معمولا نوزاد از تختخواب به عنوان نخستین وسیله کمکی جهت ایستادن بر روی پاهایش استفاده می کند.

چگونگی تشویق نوزاد برای ایستادن

نوزاد به طور خودکار بخش هایی از تخت خوابش را که در ارتفاع مناسب و کاربردی قرار دارد تشخیص داده و با گرفتن آنها تلاش می کند بر روی پاهایش بایستد. از این رو باید به او کمک کنید تا شرایط برایش فراهم شود. مثلا بهتر است اسباب بازی های اضافه را از اطراف تخت خواب جمع آوری کنید و راه را برای خلق این لحظه مهم همواره کنید. در کل باید کاری کنید که تخت خواب به عنوان نخستین وسیله کمکی برای ایستادن ایمن باشد.

 

ایستادن نوزاد

کمک به نوزادان برای ایستادن


حالا به سراغ پله ها بروید. پله هایی که ارتفاع کمی دارند بهترین سکو برای تمرین بلند شدن از زمین و ایستادن بر روی پاها هستند. نوزاد را بر روی پله نشانده و در حالی که در مقابلش قرار گرفته اید او را تشویق کنید که خود را به بالا کشید و با استفاده از لبه پله، بلند شود.

از این تکنیک می توانید برای آموزش چهار دست و پا راه رفتن به سمت بالای پله ها استفاده کنید. حواستان باشد که همواره مراقب حرکاتش بر روی پله ها باشید. در مرحله بعدی بد نیست مبلمانی را در اختیارش قرار دهید که لبه های تیز و آسیب رسان نداشته باشند. درحقیقت مبلمان از بهترین وسیله های کمکی برای یادگیری ایستادن به شمار می آید. در چنین لحظاتی بهتر است لباس هایی بر تن نوزاد کنید که از او در برابر صدمات احتمالی ناشی از افتادن و برخورد به زوائد مبلمان محافظت کند.

نوزاد را ترغیب کنید که با وسیله بازی چرخ داری که با هل دادن حرکت می کند، بیشتر بازی کند
کودک نوپای شما هیچ گاه نمی تواند از عروسک ها و اسباب بازی هایش دل بکند. پس آنها هم می توانند بخشی از استراتژی آموزش ایستادن بر روی پاها و راه رفتن باشند. توصیه می شودوسایل بازی مورد علاقه نوزاد را بر روی سطحی نسبتا بلند قرار دهید، مثلا بر روی تخت یا میز کوتاه.

نوزاد با مشاهده آنها تلاش می کند خود را به بالاترین سطح ممکن برساند و این همان چیزی است که شما می خواهید. او در حین برداشتن عروسک هایش در عین حال که تلاش می کند تعادلش را حفظ کند عملا در حال تمرین مهارت حفظ تعادل هم است.

 

ایستادن نوزاد

کمک به نوزادان برای ایستادن

 

جست و خیز کردن برای نوزادی که به تدریج به یک سالگلی نزدیک می شود از بهترین تمرین ها جهت ایستادن و در ادامه، راه رفتن است. توصیه می کنیم دست هایش را گرفته و درحالی که در مقابلش بر روی زمین زانو زده اید به او در نشستن و برخاستن کمک کنید. نوزاد به تدریج این کار را از روی عشق و علاقه و درحالی که با دیدن چهره خندان شما آن را همچون یک بازی در نظر می گیرد، با سرعت بیشتری انجام داده و عملا شروع به جست و خیز می کند.

نوزاد را ترغیب کنید که با وسیله بازی چرخ داری که با هل دادن حرکت می کند، بیشتر بازی کند. نوزاد در ابتدا از آن برای حفظ تعادلش استفاده می‎کند و در ادامه که به سطح قابل توجهی از مهارت برای راحت ایستادن دست پیدا می کند، کم کم شروع به راه رفتن هم می کند.

چگونه نوزاد را به ایستادن تشویق کنیم؟

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
برگرفته از تبیان/ی
برچسب : بچه داری
وبگردی