بارداری با آی یو دی
دستگاه آی یو دی یکی از روش های کنترل بارداری است که احتمال بارداری کمی در این روش وجود دارد و این حاملگی خانم ها دارای خطراتی می باشد که باید بدانید.

بارداری با آی یو دی و هر آنچه در این مورد برایتان سوال است

خطر بارداری با IUD به اِزای هر زن، سالانه ١/. تا ٢/. است و در بارداری های همراه با IUD، خطر بارداری خارج از رحم در خانم ها بیشتر می شود. با مطالعه ی این بخش در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

اگر از طریق IUD باردار شوم چه اتفاقی می افتد ؟

دستگاه داخل رحمی (IUD) یکی از محبوب ترین و مطمئن ترین شکل دستگاه کنترل تولد کودک در بازار است که قابلیت تجدید نظر دارد، این دستگاه کوچک به شکل T ساخته شده و ازجنس پلاستیک مس یا هورمون است که از طریق دهانه رحم به آن وارد می شود و برای جلوگیری از تشکیل لقاح طراحی شده است .

حدود 10 درصد از خانم ها این نوع کنترل بارداری را انتخاب می کنند زیرا احتمال بارداری در آن بسیار کم است - کمتر از 1 درصد در سال. بسیاری از خانم ها IUD را بلافاصله پس از زایمان قرار می دهند ، بنابراین از طریق بیمارستان با استفاده از روش کنترل تولد به خانه می روند .

با این حال ، هیچ کدام از انواع کنترل تولد 100 درصد مؤثر نیست ، اگرچه نادر است اما ممکن است در حین استفاده از IUD باردار شوید، چندین سال پیش خانمی با وجود این دستگاه نیز باردار شد، او IUD داشت و وقتی تست حاملگی در خانه گرفت ، مثبت بود و برای انجام سونوگرافی وارد شد و دلیل نارسایی IUD آشکار بود - IUD در دهانه رحم بود ، نه در قسمت بالاتر ، یعنی رحم جایی که می توانست سه برابر در پیشگیری از بارداری مؤثر باشد .

در موارد نادری که حاملگی در هنگام وجود IUD اتفاق بیفتد ، برای فرد و دوران حاملگی آن خطرناک است پس برای کاهش خطر عوارض جدی ، زنان باید از Ob / Gyn استفاده کنند .

بارداری با آی یو دی

آیا بارداری با آی یو دی امکان پذیر است؟

نحوه بارداری با IUD

اولین قدم ما تعیین نوع بارداری است که می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • داخل رحمی ، که محل عادی حاملگی است و امکان رشد جنین را بیش از 9 ماه فراهم می کند یا
 • خارج رحمی ، یعنی وقتی تخمک بارور شده در لوله فالوپی یا مکان دیگری در خارج از رحم نگهداری شود .

ما قبلاً معتقد بودیم که داشتن IUD خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی را افزایش می دهد و اکنون می دانیم که از آنجا که IUD در جلوگیری از حاملگی داخل رحمی مؤثر است ، در صورت بروز حاملگی احتمال بیشتری وجود دارد که در خارج از رحم ایجاد شود اما بیماران مبتلا به IUD در معرض ابتلا به حاملگی خارج رحمی نیستند .

ما به دنبال رشته های IUD در دهانه رحم هستیم تا به طور بالقوه دستگاه را از بین ببریم .

مطالعات نشان داده است که احتمال سقط جنین ، تولد زودرس و عفونت کیسه آمنیوتیک و مایعات قبل از زایمان (کوریو آمنیونیت) در صورت باقی ماندن IUD در دوران بارداری در مقایسه با حاملگی هایی که IUD در آن برداشته می شود و به میزان قابل توجهی بیشتر است .

با این حال ، در حالی که خارج کردن IUD نتیجه بارداری را بهبود می بخشد ، در مقایسه با بیمارانی که هرگز IUD در آن ها وجود نداشته است ، هنوز احتمال بارداری بیشتر است و برای بیشتر زنانی که رشته های IUD از طریق دهانه رحم قابل رویت است ، توصیه می کنیم IUD را در اولین مراجعه خارج کنند .

در بعضی از خانم ها ، رشته های IUD به دهانه رحم خم می شود و هنگامی که این اتفاق می افتد ، ما گاهی اوقات می توانیم از ابزار کوچکی برای یافتن رشته ها یا از راهنمای سونوگرافی برای بازیابی IUD استفاده کنیم اما به دلیل اینکه رحم با جنین بزرگ شده رشد کرده است ، گاهی به IUD نمی توان رسید و در این موارد ، ما باید IUD را در جای خود قرار دهیم زیرا جستجوی آن می تواند به سهولت مادر در بارداری آسیب برساند و پس از زایمان ، مطمئن خواهیم شد که IUD را در جفت ، غشاها یا رحم قرار داده ایم.

برای خانم هایی که حاملگی خارج رحمی دارند ، درمانی را توصیه می کنیم که می تواند یک دارو باشد یا ممکن است باعث جراحی شود و حاملگی خارج رحمی به دلیل خطر بالای پارگی و خونریزی خطرناک است و در صورت حاملگی خارج رحمی ، خطرات برای بیمار شامل درد شدید ، عفونت و حتی مرگ است.

علائم حاملگی با دستگاه

بارداری خارج از رحم با آی یو دی

اگر IUD دارید و به بارداری مشکوک هستید چه کاری انجام دهید :

ابتدا یک آزمایش بارداری در منزل انجام دهید، آزمایشات امروز در تشخیص حاملگی زودرس بسیار خوب است و اگر آزمایش منفی است و شما هنوز نگران هستید ، با پزشک خود تماس بگیرید ، که می تواند به سوالات شما پاسخ دهد و یک تست انجام دهد یا در صورت لزوم آزمایش های اضافی دیگری را انجام دهد که اگر آزمایش شما مثبت بود ، بخش بارداری نمناک توصیه می کنید در این شرایط با پزشک زنان و زایمان خود تماس بگیرید و وضعیت تان را توضیح دهید که پزشک می تواند سونوگرافی بخواهد و معاینه انجام دهد و اگر خونریزی واژینال درد لگن راست یا چپ ایجاد شده بلافاصله توسط پزشک مشاهده نشود ، معقول است که به اورژانس مراجعه کنید زیرا علت آن ممکن است یک حاملگی خارج رحمی باشد .

IUD برای بسیاری از خانم ها روشی موثر است اما هیچ کدام از روش های جلوگیری از بارداری صد در صد موثر نیست .

خطرات در بارداری با IUD

دلایل مختلفی وجود دارد که پزشک برای سلامتی شما و کودکتان ، IUD را توصیه می کند اما با این حال با خطراتی مواجه است که در این قسمت از سایت نمناک به آن ها خواهیم پرداخت :

تولد زودرس

علاوه بر سقط جنین ، برداشتن IUD در طول دوران بارداری ، احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد و مخصوصا زنانی که IUD در دوران بارداری خود دارند ، احتمالاً 5 برابر بیشتر از زنان فاقد IUD ، در معرض زایمان زودرس نوزاد خود قرار می گیرند و اگر IUD یک زن زود برداشته شود ، خطر ابتلا به نوزاد نارس کاهش می یابد ، اما به صفر نمی رسد .

سقط جنین

زنانی که با IUD باردار می شوند ، بیشتر از خانمهایی که IUD ندارند ، دچار سقط جنین می شوند. اگر یک زن در دوران بارداری IUD خود را کنار می گذارد ، میزان سقط جنین وی به حدود 40 تا 50 درصد افزایش می یابد و به نظر می رسد برداشتن IUD در اوایل بارداری خطر سقط جنین را کاهش می دهد و با این حال ، این کار باز هم ریسکش بیشتر است تا زنانی که بدون IUD باردار می شوند .

امکان بارداری با iud

سقط جنین عوارض بارداری با آی یو دی

عفونت

همیشه این احتمال وجود دارد که عفونت موسوم به کوریوآمیونیتیت در خانمهایی که IUD دارند ، ایجاد شود. پیش از این هم در بخش نکات بارداری در نمناک اشاره کردیم که کوریوآمیونیتیت - عفونت غشایی که کودک را احاطه کرده و مایعاتی که کودک را در آن استحمام می دهد - یک خطر جدی و حتی خطرناک برای زندگی است .

قطع شدن ناگهانی جفت

ممکن است بین باردار شدن با IUD و ایجاد جفت اختلال وجود داشته باشد ، شرایطی که جفت قبل یا هنگام زایمان از رحم جدا می شود .

آیا IUD همیشه در دوران بارداری باقی می ماند؟

البته مانند اکثر شرایط پزشکی ، یک منطقه خاکستری وجود دارد و به عبارت دیگر ، مواردی وجود دارد که پزشک ممکن است توصیه کند که زنی IUD خود را برندارد .

دنبال علائم اولیه بارداری باشید

اگر حاملگی در رحم شما اتفاق بیافتد ، ممکن است متوجه علائم بارداری معمولی شوید ، مانند:

برخی از این علائم - مانند گرفتگی ، لکه بینی و پریود نشدن- می تواند مشابه عوارض جانبی ناشی از IUD شما باشد.

وجود IUD در محل ممکن است منجر به حاملگی خارج رحمی شود.

علائم بارداری با دستگاه ای یو دی

نشانه های بارداری با دستگاه آی یو دی

علائم حاملگی خارج رحمی شامل موارد زیر است :

 • درد شدید در شکم ، لگن ، شانه یا گردن شما
 • درد شدید در یک طرف شکم
 • لکه بینی یا خونریزی واژن
 • سرگیجه
 • غش
 • فشار روده

در صورت بروز هر یک از این علائم ، فوریت های پزشکی را جویا شوید .

اگر می خواهید بارداری را خاتمه دهید چه کنید؟

اگر خارج از رحم باشد باید حاملگی را خاتمه دهید و جنین در حال رشد در خارج از رحم نمی تواند زنده بماند و همچنین خطر سلامتی مادر در بارداری خارج رحمی وجود دارد .پزشکان می توانند بارداری را به یکی از دو روش خاتمه دهند .

 • اگر در سه ماهه اول خود هستید ، می توانید از دارویی به نام متوترکسات استفاده کنید تا رشد جنین متوقف شود و سپس بدن شما بافت حاملگی را جذب می کند.
 • اگر از سه ماهه اول خود گذشته باشید ، برای از بین برداشتن حاملگی خارج رحمی یک روش جراحی انجام می شود .
 • اگر بارداری در رحم شما باشد ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید سقط جنین داشته باشید یا خیر
 • می توانید قرص سقط جنین را قبل از هفته دهم بارداری مصرف کنید و سقط جنین پزشکی در هفته دهم یا بعد از هفته دهم بارداری انجام شود .
 • بسته به جایی که شما زندگی می کنید ، قبل از هفته 20 تا 24 بارداری باید سقط جنین انجام شود.

بارداری با آی یو دی (IUD) چه خطراتی دارد ؟ + علائم

4.5127
این مطلب مفید بود ؟11512
منبع : healthline / utswmed / verywellhealth / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تست بارداری
وبگردی