بارداری بعد از سقط
سقط جنین به از دست دادن جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری گفته می شود. سقط جنین به روند باروری زنان تاثیر نمی گذارد و امکان بارداری بعد از سقط نیز وجود دارد.

نگران باردارشدن پس از تجربه سقط ناخواسته جنین نباشید

سقط جنین به از دست دادن جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود. حدود 10 تا 15 درصد بارداری ها، به دلایل مختلفی دچار سقط می شوند. احتمال سقط جنین، معمولا در سه ماهه اول بارداری بسیار بالاست. بارداری می تواند یک تجربه بسیار خوشایند برای شما و خانواده تان را به وجود بیاورد. در حالی که سقط جنین تمام این لذت ها را به یک باره از بین می برد که اگر این اتفاق برایتان افتاده، خونسردی خود را حفظ کنید و امیدتان را از دست ندهید که همیشه باید برای بچه دار شدن تلاش کرد.

آیا بارداری بعد از سقط جنین آسان است؟

سقط جنین روی باروری خانم ها و فرآیند تخمک گزاری تاثیر نمی گذارد و این موضوع به این معناست که باردار شدن بعد از سقط جنین کاملا امکان پذیر است . اگرچه که سقط جنین اگر به دلیل اتفاقات سختی مثل آسیب دیدگی یا آسیب در طولانی مدت به سیستم تناسلی اتفاق افتاده باشد ، ممکن است با سختی هایی همراه باشد که این سختی ها اساسا در صورت جراحی افزایش می یابد.

راه های بالا بردن شانس بارداری موفق

 • انتخاب شیوهٔ زندگی سالم پیش از حاملگی و در طول بارداری
 • مصرف روزانهٔ ویتامین یا فولیک اسید قبل از بارداری
 • حفظ وزن مناسب
 • محدود کردن کافئین
 • اجتناب از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر

کافئین

عوامل مؤثر در افزایش احتمال سقط جنین

عوامل زیر می تواند خطر سقط ناخواستۀ جنین را در مادر افزایش دهد:

سن:

هر چه سن مادر باردار بالاتر باشد ، بیشتر احتمال دارد که جنین دچار اختلالات کروموزومی که از علت های سقط ناخواسته می باشد ، گردد به طوری که این احتمال در زن 40 ساله دو برابر یک زن 20 ساله است.

وجود سابقۀ سقط جنین:

خانم هایی که دو سقط جنین پشت سر هم داشته اند ، احتمال دارد مجددا دچار خطر سقط جنین گردند.

بیماری های مزمن:

خانم های بارداری که دچار بیماری هایی مانند:

دیابت کنترل نشده ، مشکلات انعقادی خون، بیماری های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی کیستیک باشند احتمال سقط جنین در آنها بیشتر است.

مشکلات رحم یا دهانۀ رحم:

نارسایی دهانه رحم مانند ابتلا به برخی ناهنجاری های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانۀ رحم ضعیف یا کوتاه غیرطبیعی سبب افزایش ابتلا به خطر سقط جنین می شود . باید بدانید که فیبروئید موجب سقط جنین نخواهد شد.

سابقۀ نقص های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی:

اگر خانم باردار یا همسر او یا افراد خانواده اش دارای مشکلات ژنتیک، سابقۀ بارداری با نقص شناخته شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص های مادرزادی باشند، احتمال دارد خطر سقط جنین افزایش یابد.

عفونت:

خطر سقط جنین در صورتی افزایش خواهد یافت که مادر به عفونت هایی مثل لیستریوز، اوریون،سرخک، سرخجه،سیتومگالوویروس، پاروویروس، گنوره، ایدز و عفونت های مشخص دیگر مبتلا گردد.

مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی:

اگر خانم باردار در طول دوران بارداری سیگار بکشد و نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر مصرف کند ، احتمال سقط جنین در او افزایش خواهد یافت .

سیگار کشیدن

چه مدت بعد از سقط جنین می توان باردار شد؟

آیا تا به حال به زمان مناسب بعد از سقط جنین برای بارداری فکر کرده اید ؟ تخمک گزاری یک فرآیند طبیعی است و این چرخه بعد از سقط جنین ادامه پیدا می کند و در نتیجه فرد دوباره می تواند باردار شود و اگر از هیچ وسیله ای برای کنترل بارداری استفاده نکرده اید، می توانید 7 تا 10 روز بعد از سقط جنین اقدام کنید و حتی اگر هنوز خونریزی دارید اما بهتر است کمی بیشتر صبر کنید تا بدن خودش را بازیابی کند.

بهترین زمان این است که حداقل سه ماه صبر کنید و بعد برای بارداری اقدام کنید و البته که باز هم هیچ تضمینی برای سالم بودن مادر و فرزند به صورت صددرصدی نیست و بدن شما در این زمان نیاز دارد که خودش را از آسیب دیدگی بازیابی کند.

اگر فرآیند جراحی را بعد از سقط جنین طی کرده اید ، معمولا به شما پیشنهاد می شود که یک ماه صبر کنید تا بافت رحم ریکاوری شود و اگر سقط جنین شما در سه ماهه دوم بارداری بود، پزشک پیشنهاد می کند که مدت زمان بیشتری صبر کنید تا بدن به اندازه کافی استراحت کند و در این مدت همچنین مکمل هایی را مثل فولیک اسید به شما تجویز می کند تا احتمال آسیب دیدگی لوله فالوپ در بارداری بعدی کاهش پیدا کند و اگر در این مدت هیچ مشکلی نداشته باشید، یعنی بارداری بعدی کاملا امن پیش خواهد رفت .

آیا سقط جنین می تواند عاملی برای ناباروری باشد؟

سقط جنین از لحاظ جسمی و روحی فرد را درگیر می کند و اگر جراحی سقط جنین توسط یک جراح ماهر انجام شود ، یعنی این که هیچ مشکلی برای بارداری وجود نخواهد داشت و در صورت غیر قانونی بودن سقط جنین مشکلاتی مثل عفونت ، پارگی رحم و ... وجود دارد که بارداری بعدی را با مشکل روبرو می کند .

احتمال سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری های بعدی

سقط ناخواستهٔ معمولاً یک بار اتفاق می افتداما تعداد اندکی از خانم ها دو یا چند سقط جنین دارند. سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری پس از یک سقط حدود 14 درصد است. پس از دو سقط، ریسک سقط شدن جنین به 26 درصد و بعد از سه سقط به 28 درصد افزایش می یابد .

مشکلات ناباروری می تواند به دلیل موارد زیر باشد:

 • بارداری ناقصی که در آن باقیمانده های بافت جنین به طور کامل خارج نشده اند و خطر ابتلا به عفونت ، زخم و سختی ها افزایش می یابد .
 • در بعضی از موارد پروسه سقط جنین با مراقبت کافی بعد از آن همراه نیست و در نتیجه احتمال آسیب به رحم افزایش می یابد.
 • بیماری التهاب رحم که عفونت رایج بعد از سقط جنین است و باعث مسدود شدن اطراف یا داخل لوله های رحم می شود و خطر بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد.
 • همچنین ممکن است زخم هایی درون رحم ایجاد شود که علت ناباروری باشد. اگر بعد از سقط جنین، پریود نشدید یا پریود سبک داشتید، می تواند نشاندهنده وجود زخم در رحم باشد. پزشک در این شرایط از طریق دوربین داخل رحم را مشاهده می کند و علائم آن را برسی می کند که معمولا با ساکشن برطرف می شود .
 • اگر سابقه بیش از یک بار سقط جنین را دارید ، احتمالا دهانه رحم شما ضعیف می شود که همین امر باعث ناباروری در بعضی از افراد است که این موضوع را می توان با بخیه زدن در دهانه رحم درمان کرد .

آیا سقط جنین قبلی باعث بارداری سخت می شود؟

هنوز هیچ اطلاعاتی نیست که رابطه بین سقط جنین و باردار نشدن را در آینده اثبات کند و اگر برای باردار شدن برنامه دارید و رحم شما نیز آماده است، یعنی هیچ جای نگرانی وجود ندارد .

بعضی از خانواده ها به دلیل مشکلات پزشکی ترجیح می دهند که تا مدت طولانی تری اقدام به بارداری نکنند که بارداری بعد از سقط جنین نیازمند مراقبت و برنامه ریزی دقیق تری است.

خوشبختانه به دلیل پیشرفت علم پزشکی نگرانی خاصی در این مورد جود ندارد.

خطرات بارداری بعد از سقط جنین چیست؟

معمولا هیچ عامل خطری برای باردار شدن در این موادر وجود ندارد و تنها اینکه باید مراقبت خود را افزایش دهید.

بارداری

راهکارهای باردار شدن بعد از تجربه ناخواسته سقط جنین:

 • حتما با پزشک صحبت کنید و شرایط سقط جنین را برای او توضیح دهید .
 • سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و سیگار را ترک کنید و کافئین کمتری بخورید. فیتنس نیز می تواند به بهبود باروری فرد کمک کند و خطر سقط جنین را کاهش دهد.
 • رابطه جنسی فعال احتمال بارداری را افزایش می دهد.
 • آمار تخمک گزاری خود را داشته باشید و سریعا بعد از قاعدگی اقدام به انجام رابطه جنسی کنید. می توانید از برنامه های ثبت تخمک گذاری استفاده کنید.
 • بعد از انجام رابطه جنسی، زیر پا و باسن خود یک بالشت بگذارید تا در این حالت اسپرم ها راحت تر به تخمک برسند.

چگونه بعد از سقط جنین، متوجه شویم که باردار هستیم؟

می توانید به راحتی از بیبی چک و دیگر تست های رایج بارداری استفاده کنید و اگر از نتیجه آزمایش مطمئن نبودید، یک هفته بعد دوباره تست دهید.

نکات مهم برای باردار شدن بعد از سقط جنین که باید به یاد داشته باشید:

 • حتما تحت نظر پزشک باشید و ریزترین جزئیات را به او اطلاع دهید .
 • از پزشک تان بخواهید که رحم شما بررسی کند و در صورت ضعیف شدن آن را با بخیه محکم کند.
 • مدت زمان مناسبی که پزشک به شما گفته را برای اقدام به بارداری صبر کنید.
 • اگر برای بارداری آمادگی ندارید ، حتما از راه های جلوگیری از بارداری استفاده کنید .
 • از نظر روحی خودتان را اماده کنید .
 • سعی کنید که تا دو هفته بعد از سقط جنین هیچ گونه رابطه جنسی نداشته باشید زیرا احتمال انتقال عفونت بالاتر از مواقع دیگر است .

آزمایش های مهم بعد از سقط جنین:

در این شرایط پزشک از شما آزمایشاتی را به عمل می آورد تا مطمئن شود که برای بارداری آماده هستید یا خیر .

-آزمایش خون :

یک آزمایش خون ساده می تواند مشکلات مربوط به سیستم ایمنی و هورمونی را نشان دهد.

-آزمایش کروموزوم ها :

این آزمایش از هر دو طرف گرفته می شود تا میزان کروموزوم ها تعیین شود و هر گونه بافت باقیمانده از جنین سقط شده مشخص شود.

-سونوگرافی :

امواج سونوگرافی تصویر دقیقی را نشان می دهد و درمانگر با استفاده از آن، تصوایر دقیقی را از مشکلات رحم تهیه می کند .

-هیستروسکوپی :

در این شرایط درمانگر یک وسیله نازک با نور را به نام هیستروسکوپ وارد رحم می کند تا مشکلات را شناسایی کند .

-سونوهیستروگرافی :

در این روش نیز مایعی از طریق واژن وارد رحم می شود که اطلاعاتی را در مورد داخل رحم، سطح بیرونی رحم و مشکلات لوله فالوپ در اختیار فرد می گذارد.

-ام.آر.آی :

این تصویربرداری از طریق امواج رادیویی اهنربایی است که تصاویری را با جزئیات از رحم می گیرد.

اگر با تمام این آزمایش ها باز هم علت سقط جنین مشخص نشد، نگران نباشید که باز هم می توان بچه دار شدن را تجربه کرد.

ام ار ای

احساسات فرد باردار بعد از تجربه سقط جنین چگونه است؟

در این شرایط یک نوع احساس لذت همراه با اضطراب در فرد وجود دارد و گاهی اوقات ممکن است با افسردگی نیز همراه باشد و دلیل آن هم احساس ترس به دلیل تجربه قبلی می باشد.

در مورد احساسات خود با یک مشاور صحبت کنید و از او کمک بگیرید و زمان بیشتری را در کنار خانواده و دوستان سپری کنید تا زمان برایتان راحت تر سپری شود.

راهنما و اصول بارداری بعد از سقط جنین ناخواسته

4.335
این مطلب مفید بود ؟305
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : سقط جنین
وبگردی