بازار طلا و سکه

تحولات بازار طلا و سکه از زبان رئیس اتحادیه

تاریخ انتشار : 26 شهریور 1400کد مطلب : 64165زمان مطالعه : 4 دقیقه
به گفته نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افت قیمت طلا به دلیل کاهش نرخ ارز و انس جهانی طلا و همچنین کم شدن تقاضا در این بازار بوده است.

ایرنا: بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت، به نسبت هفته پیش، روند نزولی داشت و به استثنای روزهای سه شنبه و چهارشنبه که شاهد افزایش اندک قیمت ها بود، در دیگر روزهای هفته کاهش قیمت سکه در بازار قابل توجه بود.

بر همین اساس در بازار سکه، در روز شنبه (20 شهریور) سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در حدود قیمت 12 میلیون و 50 هزار تومان معامله شد که این قیمت در روز یکشنبه با کاهش 40 هزار تومان به 12 میلیون و 10 هزار تومان رسید.

در روز دوشنبه قیمت سکه طرح جدید با 210 هزار تومان کاهش وارد کانال 11 میلیون تومان شد و در حدود قیمتی 11 میلیون و 800 هزار تومان داد و ستد می شد. این قیمت در نوسان 40 هزار تومان تا روز چهارشنبه ادامه داشت و در آخرین روز هفته 130 هزار تومان کاهش پرونده معاملات با قیمت حدود 11 میلیون 710 هزار تومان بسته شد.

این روند در بازار طلای خام و آب شده نیز حاکم بود. یک گرم طلای 18 عیار پس از قیمت یک میلیون و 170 هزار تومان در روز شنبه که اوج قیمت بود روند نزولی داشت و در پایان هفته به نرخ یک میلیون و 146 هزار تومان رسید. هر مثقال طلا هم در طول هفته بین محدوده قیمت چهار و پنج میلیون تومان رفت و برگشت داشت به این صورت که در ابتدای هفته هر مثال طلا حدود پنج میلیون و 73 هزار تومان معامله می شد در طول هفته روند نزولی داشت و در اواسط هفته به رقم چهار میلیون و 920 هزار تومان رسید. اما دوباره رشد داشت و روز چهارشنبه هر مثقال طلا برابر پنج میلیون و 16 هزار تومان داد و ستد می شد و در پایان هفته دوباره به کانال چهار میلیون تومان عقبگرد کرد و پرونده معاملات آن با نرخ حدود چهار میلیون و 967 هزار تومان بسته شد.

قیمت انس جهانی در هفته گذشته همچون بازار سکه وطلا در داخل روند نزولی داشت. قیمت انس جهانی طلا در روز شنبه یک هزار و 788 دلار بود و این رقم در روزیکشنبه که بازار جهانی تعطیل بود ثابت ماند. این رقم در طول هفته نوسان داشت و در روز چهارشنبه به یک هزار و 800 دلار رسید اما دوباره در آخرین روز هفته افت قیمت چهار دلاری داشت.

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تحولات بازار سکه و طلا و در هفته گذشته گفت:قیمت انس جهانی در هفته گذشته از یک هزار و 785 دلار تا یک هزار و 805 دلار در نوسان بود در واقع به طور متوسط حدود 20 دلار نوسان داشت.

«محمد کشتی آرای» افزود:انس جهانی طلا روز پنجشنبه با کاهش قیمت تا یک هزار و 780 دلار به طور متوسط پنج دلار کاهش قیمت داشت و این در حالی است که تا اواسط هفته تا یک هزار و 805 دلار افزایش یافت و موجب افزایش قیمت سکه و طلا شده بود.

وی اضافه کرد:قیمت جهانی طلا با کاهش همراه بود و براین اساس پایان هفته به طور متوسط کاهش قیمت پنج دلاری را ثبت کرد.

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه قیمت انس جهانی طلا و نرخ ارز تعیین کننده بهای سکه و طلا است، گفت:از طرفی با کاهش قیمت ارز که دلار آمریکا شاخص قیمت گذاری آن است، شاهد کاهش نرخ سکه و طلا در بازار بودیم.

وی افزود:عامل دیگر افت قیمت سکه و طلا در بازار، کاهش شدید تقاضا و داد و ستدها در بازار طلا است که موجب شد در هفته اخیر شاهد سیر نزولی بهای طلا و سکه باشیم.

کشتی آرای گفت:کاهش تقاضا موجب کاهش حباب انواع سکه شد و قیمت ها را نسبت به ابتدای هفته با کاهش همراه کرد. به طوری که سکه طرح قدیم با 200 هزار تومان کاهش قیمت به 11 میلیون و 400 هزار تومان رسید.

وی ادامه داد:سکه طرح جدید با 300 هزار تومان کاهش به 11 میلیون و 740 هزار تومان، نیم سکه با 150 هزار تومان کاهش هفتگی به پنج میلیون و 950 هزار تومان، ربع سکه با 150 هزار تومان کاهش هفتگی به سه میلیون و 550 هزار تومان، سکه یک گرمی بانک مرکزی با 50 هزار تومان کاهش هفتگی به دو میلیون و 250 هزار تومان داد و ستد می شد.

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت:هر مثقال طلا نیز با 100 هزار تومان کاهش در روز پنجشنبه به چهار میلیون و 975 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار با 22 هزار و 500 تومان کاهش هفتگی به یک میلیون و 148 هزار تومان تغییر قیمت داشت.

وی با بیان اینکه حباب سکه به طور متوسط 100 هزار تومان کاهش داشته است، گفت:حباب سکه در حال حاضر 480 هزار تومان است و قسمتی از این کاهش حباب مربوط به کاهش تقاضا و داد و ستدهاست که اتفاق افتاده است.

کشتی آرای گفت:هفته ای که گذشت، هفته کاهشی قیمت طلا، سکه و ارز بود و بازار طلا هم از رکودی برخوردار بوده که رکود کم سابقه ای است و معاملات را به حداقل خود رسانده است.

وی با بیان اینکه هفته آینده با توجه به اتفاقات پیش روی، پیش بینی می شود که قیمت ها در این سطح باشد، گفت:احتمالا تغییر چندانی در بازار نخواهیم داشت.

انتهای پیام/م

تحولات بازار طلا و سکه از زبان رئیس اتحادیه

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی